Meciuri între echipele de fotbal din Anglia și Germania

Confruntarea dintre echipele de fotbal din Anglia și Germania este una dintre cele mai importante și ireconciliabile din istoria fotbalului mondial. Astăzi îmi amintesc cum aceste echipe au luptat între ele în etapele finale ale campionatului mondial și ale Europei.

Germania - Anglia: meciurile din etapele finale ale campionatelor europene și mondiale

Anglia - Germania 4: 2

• Anul: 1966.
  • Starea meciului: finala Cupei Mondiale.

În mod surprinzător, faptul că primul meci oficial dintre echipele naționale engleze și germane a fost jucat mai mult de 30 de ani de la prima lor întâlnire, care a avut loc în 1930.

Dar ce meci a fost - Finala Cupei Mondiale! Și sa dovedit a fi extrem de dramatică - o remiză în timp obișnuit cu scopul germanilor în ultimul minut al reprizei a doua și victoria gazdei turneului în timp suplimentar.

În plus, meciul final a fost unul dintre cele mai controversate playoff Cupa Mondială - nu este încă cunoscută, dacă mingea a depășit linia de poartă, în cazul celui de al treilea gol, decisiv de Geoff Hurst.

Apropo, în acel meci a făcut un hat-trick, care este în continuare singurul din istoria meciurilor finale ale campionatului mondial.

Germania de Vest - Anglia 3: 2

• Anul: 1970.
  • Statutul meciului: sfertul de finală al Cupei Mondiale.

Posibilitatea de a se răzbuna de germani a apărut pe următoarea mundiale. Echipele au trecut la etapa finală ¼ și în minutul 49 englezii au fost 2-0.

Cu toate acestea, germanii, la fel ca în urmă cu patru ani, sa mutat jocul în prelungiri, asta e doar acolo de data aceasta a câștigat în detrimentul obiectivelor sale superbombardira Gerd Muller.

Din motive de justiție, observ că echipa Angliei din cauza bolii a fost lipsită de portarul Gordon Banks. iar această pierdere a fost în mare măsură decisivă.

Germania de Vest - Anglia 0-0

• Anul: 1982.
  • Stadiul meciului: etapa a doua a Cupei Mondiale.

Campionatul a avut loc la un model destul de ciudat - două cele mai bune echipe din prima etapă de grup format 4 grupe a câte 3 echipe, câștigătorii din care, la rândul său, a căzut în semifinale.

Germania și Anglia s-au întâlnit în prima rundă și s-au temut mai mult să piardă decât au vrut să câștige. Ca rezultat, totul sa terminat cu zerouri regulate pe tabloul de bord.

Ca urmare, germanii care au reușit să învingă echipa spaniolă au mers mai departe, în timp ce englezii au jucat cu ei la fel 0-0.

Germania - Anglia 1: 1, cu o sancțiune 4: 3

Data viitoare cand rivalul sa intalnit in semifinale. În ceea ce privește obiectivul fundașului german Andreas Brehme, lovitura exactă la sfârșitul meciului a fost răspunsă de Gary Lineker.

Meciul a ajuns la loviturile de departajare, în care jucătorii germani echipei naționale au pus în aplicare toate încercările lor, dar britanicii nu a înscrie Stuart Pearce și Chris Waddle. După acest meci, lumea întreagă a fotografiat Paul Gascoigne.

Germania - Anglia 1: 1, cu pedeapsa 6: 5

Aceasta a fost prima întâlnire a rivalilor în etapa finală a Campionatului European și prima după unificarea FRG și RDG.

La fel ca și în semifinalele mundialiei italiene, meciul sa încheiat cu un scor de 1: 1, doar de această dată primul care a marcat britanicii. În loviturile de departajare, germanii au învins germanii mai precis.

Anglia - Germania 1: 0

Întâlnire în Charleroi belgian amintit, mai presus de toate, măsuri de securitate fără precedent luate de poliție, care, cu toate acestea, nu a ajutat pentru a evita revoltele după meci.

În ceea ce privește fotbalul în sine, victoria în fața britanicului, întâmplător, primul după faimosul meci din 1966, a adus o lovitură exactă lui Alan Shearer în minutul 53.

Cu toate acestea, ambele echipe nu au reușit să depășească etapa de grup, acceptând echipele mixte din Portugalia și România.

Germania - Anglia 4: 1

Un alt meci, amintit de decizia de judecare scandaloasă. La sfârșitul jocului de o jumătate de oră, Klose și Podolski au făcut scorul de 2: 0, dar apărătorul echipei naționalei engleze Upson a jucat aproape imediat o minge.

Curând mingea a traversat linia de țintă a lui Neuer după impactul lui Frank Lampard. Cu toate acestea, arbitrii nu au inclus obiectivul evident, că întoarcerea datoriei către germani pentru scopul lui Hirst.

În timpul rămas, jucătorii echipei naționale germane, cu ajutorul obiectivelor lui Thomas Mueller, au adus scorul la final.

Și de la golul necalificat, la urma urmei, a fost bun: după el, FIFA a recunoscut în cele din urmă necesitatea de a folosi un sistem automat pentru stabilirea scopului.