Germania - Anglia duel fără sfârșit a doi titani

109 de ani de război și armistițiu de Crăciun

Probabil că puțini dintre fanii noștri știu că acestea sunt cele mai bune două reuniuni - a marcat începutul unuia dintre confruntare mai fundamentală dintre cele două puteri fotbalistice - meciul final al Campionatului 1966 Mondial al anului și sferturile de finala ale campionatului mondial în 1970. De exemplu, din punctul de vedere al fanilor germani, nu este nimic mai plăcut decât să învingem strămoșii fotbalului. Concurează în importanță cu meciurile echipei Bundestim și Angliei în ochii lor, cu excepția cazului în care duelurile sunt Germania-Olanda, însă această confruntare a apărut puțin mai târziu.

Înainte de cel de-al doilea război mondial, echipele s-au întâlnit din nou - în data de 14 mai 1938, la stadionul olimpic din Berlin, în prezența a 110.000 de spectatori. Particularitatea acestei lupte a fost ca, înainte de a fi comandat britanicilor, să-i dea salutul nazist în timpul executării imnului național al Germaniei. Ordinul a venit de la ambasadorul englez în Germania, Sir Neville Henderson. susținută de secretarul Asociației de Fotbal din Anglia Stanley Rose. Jucătorii de fotbal britanici înfrânți (cu două luni mai devreme Germania au luat Austria) au îndeplinit această ordine, dar s-au supărat și s-au răzbunat pe proprietari pe terenul de fotbal, învingându-i pe 6: 3.

Da ceva plătit, dar în minutul 49 inferior 0: 2. Și scorul a fost pe joc, deși britanicii au jucat fără primul sunet al lui Gordon Banks. În minutul 68, Beckenbauer a marcat un gol, iar antrenorul Angliei, Alf Ramsey, a făcut o eroare umană - a înlocuit al doilea lider al echipei Bobby Charlton. Germanii au luat imediat inițiativa, au egalat. Și în extra timp au scos victoria - 3: 2.
Apoi, echipa națională germană a eliminat britanicul de la Campionatul European din 1972 în stadiul de 1/4 finală, după ce a învins cu 3: 1 la Wembley și a obținut egalitate la egalitate - 0: 0. Dacă, după Cupa Mondială din Mexic, britanicii s-au justificat prin trauma lui Gordon Banks și greșelile lui Peter Bonetti, care l-au înlocuit, au recunoscut acum fiasco-ul lor ca fiind natural.

La următorul Campionat European, Anglia și Germania se aflau în același grup. Și apoi britanicii și-au luat propriile - a câștigat 1: 0 datorită golului lui Alan Shearer. Aceasta a fost prima victorie a strămoșilor de fotbal asupra germanilor de la meciul final al Cupei Mondiale din 1966. Adevărat, succesul lor a fost umbrit de două lucruri. Lupta cu poliția locală, pe care fanii britanici au aranjat-o înainte de meciul din orașul belgian Charleroi, și faptul că, în ciuda victoriei, Anglia din grup nu a ieșit. Pentru germani, a fost cel mai rău euro în istorie: în trei meciuri din etapa de grup au marcat doar un punct, terminând în subsolul mesei finale.