Derby cu o majusculă cu

Derby cu o capitală "C". Cum "Spartacus" la învins pe Tsska

În cel mai fundamental derby al fotbalului rusesc de pe plajă, "Spartacus", cu sprijinul fanilor, a obținut o victorie majoră asupra tsska. Toate cele mai interesante sunt în reportajul nostru.

Acasă derby-ul rus sau Derby Toate Rusia - este demn de numele a fost al treilea meci al 15-lea tur al campionatului Rusiei-FONBET Fotbal pe plajă. În ea sa întâlnit principalii concurenți - „Spartacus“ și CSKA Moscova, pentru prima dată în istoria campionatelor din Rusia au abordat meciul de la Moscova, cu șanse egale de a câștiga și dorința de a lupta pentru primele locuri în clasamentul.
"CSKA" în tabelul de ranguri, pe baza rezultatelor de 14 zile a jucat primul loc - înainte de începerea Super League a fost greu de imaginat. "Spartacus" sa apropiat de situația de raportare în a patra poziție, dar, desigur, am vrut să mă ridic. O pauză pentru echipele de top din sezonul regulat este primele două locuri - ele oferă oportunitatea nu numai să meargă la playoff, ci și să nu mai fie la etapa trimestrială.

În prima rundă a campionatului FONBETH din Rusia, Tsska a invins cu ușurință "Spartak" în derby. Potrivit rezultatelor de 13 minute ale meciului din Sankt Petersburg, echipa "armată" a fost condusă cu un scor de 6: 0. Și doar după ce au primit șase goluri în propriul lor gol, roșu și alb au găsit o cale spre un străin. Jocul a fost oarecum înclinat, diferența în cont a fost eliminată, dar memoria începutului enervant rămâne.

Meciul retur a început din nou la „Spartacus“ descurajant: CSKA a luat doar trei secunde, iar trei hit-uri pentru a deschide un cont - o minge bună, imediat după cablarea mingea cu centrul Rafinha lovit. Fanii de roșu și alb, de la această dezvoltare, chiar și pentru câteva minute tăcut. Dar în curând a început să sprijine echipa ta favorita cu o vigoare reînnoită.

Secții Ruslan Pernaja Scopul deși și nu au observat - au continuat să rupă porțile către străini. Și au fost recompensați eforturile roșii și albe. Igor Brishtelya îngrămădite în drum spre pedeapsa Kosharnaya și Belarus atacantul nu au ratat șansa lui: biliard lovitură trimite mingea în colțul de departe, iar cel de la bar a intrat în plasă.

Restul primei perioade a fost într-o luptă tensionată și cu șanse reciproce pentru cel de-al doilea gol marcat. tsska a ratat cateva mari oportunitati de a excela, iar "Spartacus" si-a folosit ocaziile. La început, Brishtel sa distins cu o lovitură spectaculoasă cu foarfece laterale, apoi a asistat pe Igor Borsuk. și a tras mingea în colț.

În cele din urmă, "Spartacus" a avut mai multe oportunități de a spori decalajul în cont, dar CSKA cu 18 secunde înainte de sfârșitul perioadei a reușit să reducă diferența la un nivel minim. Alexei Kolbanov de la lovitura liberă a lovit în apropierea polului 3: 2. Astfel, prima perioadă a fost într-o luptă egală cu o abundență de obiective frumoase. Audiența a fost cu siguranță mulțumită.

A doua perioadă a început mult mai liniștită întâi. Primul moment periculos a venit numai al treilea minut: Brishtel nu putea obține într-adevăr mingea într-un duel cu un apărător la poarta Kosharnaya. Un minut mai târziu, toate aceeași zecime din numărul „Spartacus“ a lovit greu, dar a ratat ținta. Și în următorul atac, roșu și alb marcat pentru a patra oară: Igor Borsuk a văzut deschiderea Iuri Kotov la colțul lung, trece mingea, și că ar putea închide numai.

"Spartacus" a jucat mai puternic, mai agresiv și mai eficient. Cel de-al cincilea gol nu a durat mult: la ecuatorul meciului, Serghei Panikin, din cauza partii, a introdus mingea exact lui Fedor Zemskov. iar cel din urmă, după ce a plătit cu portarul, la trimis în plasă - 5: 2. Și după aceea țelul tsska a început să se prăbușească. După ce al cincilea gol a fost urmat de al șaselea - după o pauză scurtă de Kotov, iar apoi al șaptelea - Brishtel din "Spartacus" a emis al treilea hat-trick la rând.

Când tabloul de bord a aprins numerele 7: 2 pentru a juca în cea de-a doua perioadă, a mai rămas încă cinci minute. A existat un sentiment că roșu și alb pot să-și întoarcă instinctul "ucigaș" și să înceapă să termine tsska-ul, și sa dovedit a avea dreptate. Înainte de pauză, Andrei Novikov a marcat și al optulea gol - cu o lovitură liberă, cu un ricochet nebun din nisip. În "Spartacus" totul a intrat în poarta greșită. Și fanii de roșu și alb s-au distrat nu numai prin cântând "Spartacus! Spartacus!", Dar, de asemenea, strigat numele Rebrov și Glushakov. care a venit la meci pentru a-și susține colegii de pe plajă.

Rezultatul meciului până la începutul celei de-a treia perioade a fost de fapt predeterminat. Întrebarea a fost una: poate tsska găsi puterea de a scăpa de înfrângere sau "Spartak" roșu și albastru va fi capabil de a termina off. În primele minute ale treimii finale a meciului nu sa răspuns. "CSKA" a controlat mingea, a deținut avantajul și chiar a marcat un gol - greva cu rază lungă de acțiune a marcat Llorenz Gomez. Cu toate acestea, secțiile lui Kapkov nu au mers mai departe: "Spartacus" a apărat fiabil.

Red și alb au jucat în cont, au jucat contraatacuri și au păstrat în liniște avantajul câștigat în primele 24 de minute ale meciului. Uneori, secțiile lui Ruslan Pernaya erau aproape de a marca punctul de al nouălea gol, dar descoperirile lui Zemskov și Brishtel au eșuat cu lovituri precise. Mi-am ratat sansele si csca: Rafinha a lovit lovitura libera dintr-o pozitie excelenta, dar mingea a zburat direct peste poarta "noua" a lui Alexei Zuev.

Ca urmare, tsska încă nu a putut scăpa de o înfrângere devastatoare. "Spartacus" a adus problema într-o victorie încrezătoare și a redus diferența de la primul loc în clasament la patru puncte. "CSKA" a rămas primul, însă conducerea lor poate fi atacată deja în meciul "Crystal" și "Locomotive" în cazul victoriei "lucrătorilor feroviari".