9 luni de așteptare pentru a face gemeni fără probleme

9 luni de așteptare pentru a face gemeni fără probleme

Excitarea unei mame viitoare care așteaptă pentru gemeni este de înțeles. Femeile sunt îngrijorate de rezultatul cu succes al sarcinii. Rambler / Family - cum să tolereze și să dea naștere la doi copii fără probleme.







Medicul în timpul ecografiei raportează că este necesar să se nască doi copii simultan? Evident, viitorii mame și tații au mai întâi un șoc, apoi bucurie, apoi emoție. Când patimile s-au diminuat, soțiile se întreabă: "Cum pot îndura gemenii în siguranță?"

Ca un copil. La urma urmei, diferența, de fapt, nu prea evident: burta un pic mai mult, un pic mai inflamat din nou în stadiu avansat al sarcinii, presiunea asupra plămânilor și a vezicii urinare in timpul somnului de două ori mai puternic. Rambler / Familie consiliere parts cu cei care încă mai cred că sarcini multiple sunt dificile și periculoase.

RISCURI ÎN TIMPUL STANDARDULUI DOI

Ginecologii avertizeaza femeile insarcinate cu privire la riscul de toxicitate precoce la cei care așteaptă doi copii dintr-o dată, de mai sus. Ei explică acest lucru prin nivelul hormonilor din sânge, în comparație cu sugarul gravid.

Cum se poate evita: toxicoza în cele din urmă trece, așa că trebuie pur și simplu să fie supusă. Și pentru a face acest proces mai ușor, trebuie să vă găsiți drumul: un pahar de apă dimineața, în timpul zilei - dulciuri de lamaie sau o felie de lămâie, ceai din plante (sigur pentru femei gravide), muraturi, apă minerală.

• Vene varicoase

Riscul de varice în timp ce așteaptă gemeni de mai sus, ca o viitoare mama devine mai grea decât ar putea fi în sarcini Singleton.

Cum să evitați: nu petreceți mult timp în picioare. Purtați pantofi cu tocuri joase. Dacă simțiți greutăți în picioare, plasați-vă poziția - picioarele pe pernă.







În timpul unei sarcini multiple, mama viitoare poate avea probleme cardiace, deoarece cantitatea de sânge din organismul feminin crește - ea poartă în mod activ oxigen pentru viitorul copilului. Și când sunt doi, inima funcționează cu o încărcătură mai mare.

Cum să evitați. dacă o fată a suferit dureri cardiace înainte de sarcină, trebuie să ascultați cu mai multă atenție lucrarea principalului "motor" din corp.

Anemia este, de asemenea, printre problemele de sănătate posibile ale mamelor insarcinate de gemeni sau gemeni. Cum să evitați: mai des în aer liber; există alimente bogate în fier: carne de vită, ficat, legume verzi, rodii, terci de hrișcă, fasole de rinichi, cartofi.

ISTORIE ȘI RECOMANDĂRI A MAMMELOR EXPERIMENTALE

9 luni de așteptare pentru a face gemeni fără probleme

Sfaturi practice sunt cel mai bine obtinute de la cei care cunosc prin propria experienta despre ce vorbesc. Cunoștințe și observații cu cititorii Rambler / Familiile împărțite femeile care rămân însărcinate după unul mamele de două firimituri:

Margarita. "În timpul sarcinii, gemenii au pus o mulțime de presiune asupra stomacului. Și dacă mâncați mai mult decât permiteți mărimea acesteia, ar putea să apară arsuri la stomac. Prin urmare, este mai bine să mănânci porții mici, dar fracționate. "

Anna. "Aproximativ de la a cincea lună am dormit aproape pe jumătate, altfel copiii s-au apăsat pe plămâni. Într-o poziție mincinoasă a fost foarte inconfortabil - cineva a lovit constant. Aparent, unul a fost inconfortabil când dormeam pe partea dreaptă. În stânga din cauza sarcinii asupra inimii nu poate fi pusă. Așa că am trebuit să mă așez într-o pernă mare - așa că am dormit timp de patru luni.

Svetlana. "Prima mea sarcină cu un copil a fost dificilă - în mod constant se baza pe conservare. Când am aflat despre dublu, am fost șocat - m-am gândit că nu voi ieși din spitale de data asta. Dar, surprinzător, toată sarcina a fluturat - a fost atât de ușor. Da, stomacul meu a crescut, dar nu ma deranjat. Mai important a fost și altul - copiii s-au dezvoltat bine. Și talia a salvat bandajul prenatal.

PECULIARIILE LUNII ULTICE A PREGNANȚEI MULTIPLE

Când doi copii sunt aproape gata să se nască în burta viitoarei mame, ea ar trebui să rămână în maternitate în prealabil. Sarcina multiplă este folosită pentru a termina un pic mai devreme decât singleton. Potrivit medicilor, 90% dintre gemenii și gemenii viitori se nasc în perioada 37-38 săptămâni de sarcină.

În acest moment, în viitor, mama începe să deschidă faringelul uterin. Pentru a preveni acest fenomen, atunci când termenul este încă devreme, femeile gravide au nevoie de îngrijire medicală - cel mai adesea doctorii pun pe cervix un inel special de silicon moale, care este îndepărtat cu puțin înainte de naștere. Acest lucru ajută la îndurarea copiilor până la momentul în care timpul lor de naștere nu mai provoacă teamă.







Trimiteți-le prietenilor: