9 august este ziua memoriei vindecătorului Panteleimon, comandant al portalului de informații

9 august este ziua memoriei vindecătorului Panteleimon, comandant al portalului de informații

Venerația Sfântului Panteleimon în Biserica Ortodoxă Rusă a fost cunoscută încă din secolul al XII-lea, când prințul Izyaslav a plasat imaginea vindecătorului martirilor pe casca de luptă.






9 august este ziua memoriei vindecătorului Panteleimon, comandant al portalului de informații

Viitorul vindecător Panteleimon sa născut în familia nobilă a păgânului Evstorgia și a creștinului Evvula, în Nicomedia. Orașul, aflat la periferia Constantinopolului (Istanbul), pe țărmurile Mării Maramureșului.

Mama a ridicat un mic Pantoleon (ceea ce înseamnă "în jurul valorii de leu") în tradițiile ortodoxe: iubirea față de oameni și strictețea față de sine. Evvula a părăsit devreme viața pământească. Tatăl a încercat să-i dea lui Pantoleon o educație minunată și ia dat pe fiul său să studieze faimosul doctor Efrosin, care îl trata pe el însuși.

În acel moment (303), în Nicomedia a trăit în secret ascunzătorul Ermolai, care a supraviețuit după arderea a 20 de mii de creștini în biserica Nicomedia. Din fereastra refugiului său, îl văzuse pe Pantoleon grăbit să studieze.

Într-o zi îl chema tânărul și se întâlneau. Tânărul a acceptat instrucțiunile tânărului despre Hristos în inima sa și de multe ori sa dus la Ermolai. Într-o zi, el la întrebat pe bătrân pentru botez, spunându-i cum, după ce a decis să testeze cuvântul lui Dumnezeu, a dat o nouă viață unui copil care a fost mușcat amar de un șarpe.

9 august este ziua memoriei vindecătorului Panteleimon, comandant al portalului de informații

La botezul sfântului, Yermolai la numit pe Panteleimon, ceea ce înseamnă "cu totul plin de har". Și tânărul a început Panteleimon, slujind poporul, făcând miracole de vindecare, vindecând suferința, bolnav, mizerabil și sărac. Când tatăl a văzut cum Panteleimon a vindecat orbul în numele Domnului, a crezut și a fost botezat.

În curând un bărbat frumos tânăr, a făcut miracole de vindecare, recunosc imparatul roman Maximian (284-305), și a vrut să-l facă medicul său instanță. Panteleimon a refuzat. În anul 305 denunțat împăratului cu privire la tratamentul prizonierilor creștini, Pantelimon a apărut în fața lui Maximian, care la obligat să renunțe la credința sa.







În schimb, Panteleimon, cu numele lui Isus Hristos, în fața tuturor vindecat, după cum toată lumea era sigur, o persoană bolnavă fără speranță. Acest lucru a înfuriat și a înfuriat pe împăratul roman. El a executat pe Hristos vindecat și glorificat și ia ordonat lui Panteleimon să fie chinuit.

Gardienii chinuite pentru o lungă perioadă de timp, cu o cutie fierbinte Panteleimon, s-au înecat, aruncat la fiare sălbatice, corp lăcrimarea cu țepi de fier ... Dar Pantalaimon nu a renunțat la credința. El a repetat Maximian în ochii lui: „Să mori pentru Hristos pentru achiziționarea mea.“ Înfuriat Maximian a ordonat Panteleimon „decapitare executat cu un cap de sabie“, și corpul pentru a da foc ...

9 august este ziua memoriei vindecătorului Panteleimon, comandant al portalului de informații

Unul dintre cele mai faimoase și mai apreciate adăposturi ale lumii creștine, sângele Sfântului Mare Mucenic Panteleimon, este păstrat în mănăstirea Întrupării Domnului din Madrid.

Acest lucru se întâmplă în fiecare an din momentul în care flaconul cu sângele Sf. Pantelimon a fost adus la mănăstire în 1616. Acest miracol nu a avut loc în timpul Primului Război Mondial și anul izbucnirii războiului civil din Spania, în 1936.

În acest timp a apărut prima varză. Conform opiniei populare, șefii Panteleimonului au reînviat. Gospodina a ieșit în grădină și sa rugat lui Nikolai Kochanov. Și pentru a-l propovădui pe sfânt, au coace în acea zi primele plăcinte cu varză și le-au distribuit copiilor mici și bătrânilor rătăciți.

9 august este ziua memoriei vindecătorului Panteleimon, comandant al portalului de informații

În teren în această zi nu a fost posibil să lucreze - Sf. Panteleimon "va bate tunetul" pentru lipsă de respect. Deși însuși sfântul a fost renumit pentru dispoziția sa ușoară și delicată în timpul vieții sale, probabil în ideea populară sa alăturat divinității păgâne Palikop, care în antichitate a fost onorat ca gardian al zilelor festive.

Născut în această zi, a devenit un bun doctor.

Era imposibil să lucrăm în această zi pe teren, pentru că au existat furtuni, care ar putea arde fără milă pe cel care nu a respectat credința populară. De aici și al doilea nume al sărbătorii - Paliy.

În această zi era obișnuit să gătești plăcinte cu varză proaspătă, care ar fi trebuit să fie la timp pentru această zi. Și le-au coace nu numai pentru casa lor: au fost distribuite pe străzi străini, cerșetori și copii.

Vindecătorul Panteleimon este sfântul patron al tuturor făinelor care suferă și suferă. Oamenii se roagă înainte de o operațiune serioasă, cer vindecare, un miracol ortodox și ajută în cele mai îngrozitoare boli. În același timp, el este în măsură să protejeze fiecare persoană și să ia toate afecțiunile deoparte. Imaginea sfântului este, de obicei, plasată lângă patul bolnavului.

O, slujitor mare al lui Hristos, cu pasiune și cu doctorul, cu mult milostiv Panteleimon! Ai milă de mine, un rob păcătos al lui Dumnezeu (nume), aud gemetele și strigătul meu, ceresc Rugați, Verhovnago Doctorul sufletelor și al trupurilor noastre, Hristoase, Dumnezeul nostru ca El poate acorda vindecare mi de gnetuschago boala zhestokago pe mine. Nu merita rugăciunea cea mai păcătoasă a celui mai păcătos om. Vizitează-mă cu o vizită grațioasă. Nu vă urâți ranile păcătoase ale mele, nu-i ungeți cu untdelemnul milei voastre și nu mă vindecați; Da sensibil exit, Indiferent de suflet și trup, restul zilelor mele, cu ajutorul harului lui Dumnezeu, vozmogu a avut loc la pocăință și plăcută lui Dumnezeu și percepția spodoblyusya sfârșitul plin de har al vieții mele. Pentru ea, slujitorul lui Dumnezeu! Rugați-vă pentru Hristosul lui Dumnezeu, dați-mi, prin prezența voastră, sănătatea trupului și mântuirea sufletului meu. amin

9 august este ziua memoriei vindecătorului Panteleimon, comandant al portalului de informații







Trimiteți-le prietenilor: