79 de ani, germanul verner freund, a devenit liderul pachetului de lupi 15 fotografii

Omul de știință Werner Freund și-a dedicat viața studierii lupilor. El trăiește într-o turmă a acestor animale din provincia germană Saarland, încercând să se implice în conducerea lor, să-și câștige încrederea și respectul. Scopul său - de a risipi mitul ferocității acestor animale.






Cercetătorul Wolver Werner Freund alimentează lupii arctici cu carne din gură în rezervația naturală "Wolf Park" din orașul german Merzig, țara Saarland.

  • 79 de ani, germanul verner freund, a devenit liderul pachetului de lupi 15 fotografii

    Apropiindu-se de locul lupilor polari, el cheamă pădurea cu un strigăt care i-ar oferi cu siguranță un post la orice studio de efecte speciale de la Hollywood, iar lupii răspund cu urlete și mai puternice. Pentru a fi respectate lupi Werner trebuie să se comporte ca un lider de ambalaj.

  • 79 de ani, germanul verner freund, a devenit liderul pachetului de lupi 15 fotografii

    Masculul nu ia carnea departe de Freund, îl îndepărtează ușor de buzele persoanei, cu o mișcare prudentă, urmată de toți membrii pachetului, până când găleata devine goală și micul dejun nu se termină.

  • 79 de ani, germanul verner freund, a devenit liderul pachetului de lupi 15 fotografii

    Werner își demonstrează dominația în momentul alimentației, prima care începe să mănânce carne brută.

  • 79 de ani, germanul verner freund, a devenit liderul pachetului de lupi 15 fotografii

    Cunoscându-și locul în pachet, lupii flămânzi nu pot decât să-l vadă pe Werner mușcându-se în picioarele unui cerb.

  • 79 de ani, germanul verner freund, a devenit liderul pachetului de lupi 15 fotografii
  • 79 de ani, germanul verner freund, a devenit liderul pachetului de lupi 15 fotografii
  • 79 de ani, germanul verner freund, a devenit liderul pachetului de lupi 15 fotografii

    Potrivit lui Beata Esel, șeful Agenției Federale pentru Protecția Naturii din Germania, întoarcerea lupilor în acest moment "nu poate fi oprită". Această definiție îi încălzește inima lui Freund, un om care a făcut atât de multe pentru a respinge reputația nemeritată a lupilor ca ucigași nemiloși care vânează animale și oameni.

    Freund nu vede nimic sinistru la lupi. "Povestiri - asta le datorează reputația lor proastă", spune el înspăimântător. "Little Red Riding Hood" și toate astea. Acestea sunt animale magnifice, iar cei care spun că nu ar trebui să fie în natură, se tem de soarta elefanților din câmpiile Africii. Prezența lor și faptul că trăiesc printre noi ne fac mai bogați ".

  • 79 de ani, germanul verner freund, a devenit liderul pachetului de lupi 15 fotografii
  • 79 de ani, germanul verner freund, a devenit liderul pachetului de lupi 15 fotografii






    Construit greu, cu barbă, înălțimea de 168 de centimetri - Freund se simte în mod normal într-o jachetă acoperită cu urme de sânge uscat, pe care lupii colegilor îl recunosc. De-a lungul deceniilor, a avut loc alături de lupi, iar în alte țări, fața lui era ca erodate fața unui marinar și alpinist. Dar el se muta cu surprinzător pentru un om de vârsta lui, viteza si agilitate.


    Freund a crescut mai mult de 70 de puii. El doarme într-o colibă ​​rece din lemn, care se transformă într-o clinică, dacă un animal rănit sau bolnav are nevoie de îngrijire. Timp de trei decenii, Freund a studiat cu atenție obiceiurile lupilor, motiv pentru care este invitat uneori la televizor, despre scrierea lui în ziarele locale.

  • 79 de ani, germanul verner freund, a devenit liderul pachetului de lupi 15 fotografii

  • 79 de ani, germanul verner freund, a devenit liderul pachetului de lupi 15 fotografii
  • 79 de ani, germanul verner freund, a devenit liderul pachetului de lupi 15 fotografii
  • 79 de ani, germanul verner freund, a devenit liderul pachetului de lupi 15 fotografii

    Wolf-omul nu era întotdeauna un lup. Sa născut în Germania în 1933, când Hitler a venit la putere. A crescut în pustia ruralului lângă Frankfurt, în familia pădurarilor și păstorilor. "Mama mea a insuflat dragoste pentru animale", își amintește el. "A considerat că toate animalele sunt bune, așa că nu m-am temut niciodată de ele." Nu mi-a povestit povestea marelui lupu rău, deși le-a ascultat în copilărie.


    "Am mers să strângem iarbă pentru capre, iar una dintre pisicile noastre, de fiecare dată la fel, alb-negru, ne-a însoțit. I-am întrebat mamei de ce alte pisici nu merg cu noi și a răspuns că nu toate pisicile sunt la fel, fiecare are propria personalitate. Apoi am aflat mai întâi că fiecare animal are un caracter unic. "

    A studiat ca grădinar, dar în 1950 o iubire a animalelor la dus la Stuttgart, la grădina zoologică și botanică a lui Wilhelm. Acolo a devenit îngrijitorul unor prădători mari. Împreună cu lupii, Freund iubește urșii cu toată inima. Are poze ale acelor ani în care îmbrățișează un leu, se află lângă hienă și comunică cu puma într-un mod prietenos.


    Apoi sa alăturat rangului Bundeswehr-ului (Armatei) din Germania de Vest, iar pentru următorii 32 de ani a consacrat cariera unui soldat. Servind în trupele de parașutiști de elită, el sa întâlnit cu soldații britanici staționați în Germania și îi plăcea tradiția regimentală de a avea un animal mascot - un câine, o capră sau o maimuță.


    "Mi sa părut că astfel de animale nu se potriveau cu parașutiștii", spunea Freund. - Prin urmare, ca talisman, am ales un urs brun. Ai fi văzut chipul comandantului când, în paradă, l-am trecut cu un urs pe o lesa!

  • 79 de ani, germanul verner freund, a devenit liderul pachetului de lupi 15 fotografii

    În 1962, sa căsătorit cu Erica, care la susținut toată viața. Armata ia oferit ocazia de a participa la expediții de peste mări (au fost în total 15), a vizitat Africa, America de Sud și Asia. Odată ce a mâncat un șarpe brut, a înghițit parazitul. Pentru a-și salva vederea, a fost ajutat doar printr-o operație urgentă într-un spital din Londra.

    Cu toate acestea, în ciuda iubirii și a respectului față de toate creaturile, lupii fac ca inima lui Freund să bată mai des. Semănat în Merzig în anii 1970, el a sugerat autorităților locale ideea creării unei rezervații pentru lupi, pe care oricine ar putea să o viziteze gratuit.

    Primele sale secții erau pui de lupi din grădinile zoologice și rezervațiile naturale, cu care Freund și Eric au fost crescuți, creând o legătură unică care le-a transformat în "părinți" pentru aceste animale. "Pentru a intra în contact cu ei, a trebuit să devin un lup", spune el. "Numai așa am putut câștiga încrederea lor".

    Comunicarea cu lupii nu este sigură. O veche jachetă de armată cu un miros exotic, în care se duce la lupii polari, nu poate fi purtat pentru a comunica cu lupii canadieni. Odată ce o femeie dominantă dintr-o turmă mirosea mirosul unei femei de la o altă turmă pe ea și-și rupese o parte din ureche. Apoi au devenit din nou prieteni.

  • 79 de ani, germanul verner freund, a devenit liderul pachetului de lupi 15 fotografii

    "Dar sunt mereu în căutarea", spune Freund. "Deși dețin poziția de" superwolf ", sunt un străin pentru ei. Când intru pe teritoriul lor, merg la conducătorul pachetului sau la femeia lui. Dacă acționez diferit, pot să o considere atacul unui pachet ca o amenințare la adresa ierarhiei. În luptele lor, încerc să nu mă amestec. Uneori intru într-o bănuială, dacă văd că totul a mers prea departe. Lupii dominante sunt arogante, arogante. Și ca un lup sunt arogant. Dar ca persoană - nu.

    - cel mai adesea monogam. În așternut 4-6 pui, care sunt născuți orbi și surzi.

    - să trăiască în efective de până la 30 de persoane. Speranța de viață în sălbăticie este între 6 și 8 ani.

    - Nu urâți la lună. Howl îi ajută să se localizeze și să țină afară din afară.

    - au un ADN care este de 99,8% care se potrivește cu ADN-ul unui câine domestic.

    - în Europa există 16 000-18 000 de persoane, în fosta Uniune Sovietică - alte 25 000-30 000.

    - capabil să atingă viteze de până la 50 km / h.

    - din nou populează teritoriul Franței, Germaniei, Suediei și Norvegiei.

    - au 42 de dinți - 10 mai mult decât un om.







    Articole similare

    Trimiteți-le prietenilor: