73 Reglarea cablului akpp

Deci, pentru mai mult de șase luni, am fost chinuit de o lovitură foarte tangibilă de la 1 la 2 viteze. De asemenea, o împingere puternică la trecerea de la P la D. Și, totuși, simțind că se strânge puțin cu treapta de schimbare. Deși schimbarea treptelor de viteză de la cea de-a doua și mai înaltă apare neobservată, fără jafuri, lovituri.







Sunt, in general, o panica)) In gandurile mele am condamnat deja caseta)) Am inceput sa colectez bani pentru o inlocuire completa a lichidului si a filtrului si a vechiului lichid lichid fara mirosul de ardere.

Aici, a doua zi, a intrat accidental pe un forum despre faptul că pentru o schimbare incorectă de la 1-2 trepte, precum și lovituri, este responsabil pentru reglarea "corectă" a cablului de transmisie automată. Mi-am amintit imediat cum, în toamnă, când am înlocuit lumânările, am scos cablul din consola, pe măsură ce interferea. Puneți înapoi fără ajustări))

Se uită la manual. Plecând de la scris acolo, dopul de cablu ar trebui să iasă din capacul de cauciuc la o distanță de 1mm (mai jos în fotografie va fi mai clar). A deschis hota. Oprirea mea lipsea mult mai departe, nu știu, un milimetru la 3-4 ... Din păcate, nu a sfotkal așa cum era.







(motor: 3S-FE, transmisie automată: A241E-03).

Mai jos vă voi da câteva fotografii pentru claritate.

în partea de sus - cablul АКПП, de jos - un cablu de accelerator.

transmisie automată cu cablu. A fost deja ajustată

Reglabil pur și simplu, aveți nevoie doar de două chei de inel pentru 14. Ele slăbesc ușor sau strângeți cele două piulițe care atașează cablul la consola.

Acum, despre schimbări. Rezultatul a depășit toate așteptările mele cele mai sălbatice!)))

Lovitura de la 1 la 2 treapta a dispărut la toate! Acesta este un buzz!)) A fost o mică împingere, puțin observabilă, până când se încălzește și se întâmplă atunci când urcați pe un deal abrupt.

Odată ce comutatorul nu mai trage. A început să se schimbe cu multă voie)

Ceea ce este surprinzător pentru mine este că împingerea a fost pierdută la trecerea de la P la D. Nu cred că ajustarea cablului a afectat acest lucru ...

Voi nota încă un lucru. Înainte de ajustare, turația motorului în regim de mers în gol (frână D +) a scăzut adesea la 550-600. din cauza acestei mașini mici chiar scuturat, mai scurtă decât o astfel de excursie slabă.
După ajustarea cablului este exact la 750 de rotații:

În timp ce căderea nu a fost observată. Din nou, nu sunt sigur dacă reglarea cablului de transmisie automată afectează ralanti ... Dar rezultatul este cu siguranță.

Pe scurt, foarte, foarte multumit! Toată lumea care are lovituri de la 1d la 2yu. foarte recomandat))

PS Cu înlocuirea lichidului până la un amânare puțin, dar nu am uitat de el!))

Pret de emisiune: 0 ₽ Kilometraj: 333500 km







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: