7 Mirror Repair civic 5d

În general, oglinda a fost luată din mașină, atârnată pe aceleași fire. La inspecția preliminară - tija de aluminiu de fixare a oglinzii sa rupt ... Este separată ca piesă de schimb nu este în vânzare, merge în set complet cu o oglindă pentru 8 нр. Pe civic-club.ru a existat o instrucțiune pentru repararea stocului, am decis să încerc să-l reparăm eu singur. Deci, să începem.







De fapt însăși problema unei oglinzi înăbușitoare.

Scoateți panoul lateral de pe ușă. (În primul rând, trebuie să scoateți triunghiul cu tweeterul.) Trageți-vă singur și detașați cipul). Deșurubăm 3 șuruburi. Coborâm geamul, trageți panoul din colțul din stânga jos spre noi până când toate clipurile sunt deconectate. Ridicați panoul și detașați cipul de oglindă.

Cipul de oglindă este pliabil. Este necesar să faceți clic pe opritorii de pe cip așa cum se arată în figură. Apoi, în partea superioară a cipului, introduceți o șurubelniță subțire între fir și placa centrală pentru a scoate limitatorul care ține firul și trageți-l afară. Alternativ, în acest fel, scoateți toate firele. Doar în cazul în care, am posta pinout.

2 fire negre. Doar pentru a nu confunda mai târziu, am marcat unul dintre firele de culoare albă.

Continuăm să analizăm oglinda. Deconectăm o carcasă din cauciuc dintr-o bază plastică.

Apoi scoateți ușor partea din oglindă a mâinii (cu o mână sub elementul oglinzii și trageți-o), opriți așchii de încălzire. Apoi desurubați 3 sau 4 șuruburi cu bitul TORX T20.






Strângeți toate zăvoarele și scoateți părțile din plastic ale oglinzii. Totul este simplu și intuitiv. Opriți cipul de la semnalul de semnalizare.

După aceea, deșurubați șuruburile TORX T15, trageți toate firele prin tija spartă a oglinzii și eliberați baza oglinzii, de unde a fost oprită tija.

Deci, arata ca o tulpina zdrobita cu un arc si o spalare de blocare.

Este necesar să instalați corect unitatea în raport cu marcajul.

Am îndepărtat șaiba de blocare cu o șurubelniță de jos. Se aplecă puțin petalele și, în același timp, împinse șaiba în sus.

În magazinul de construcții am cumpărat un tub de aluminiu cu un diametru exterior de 12 mm pentru al introduce în tijă spartă. Pentru a face acest lucru, partea interioară a tijei a explodat ușor și a tăiat partea exterioară a tubului de aluminiu la un diametru de 11,6 mm. Lungimea tubului este de 4 cm. În partea stângă a fotografiei este o tulpină zdrobită.

Apoi a șters pe partea exterioară a țaglei de aluminiu cu o gaură de orificiu și a făcut-o ciocanită într-o tijă spartă.

Tubul de aluminiu a ieșit de la baza tijei pentru 1-2 cm, umplând întreaga cavitate cu un poxypol.

După solidificarea poxypolului, colectăm totul în ordine inversă așa cum se arată în figură. Colectați numerotarea în ordine crescătoare. Este necesar să montați corect pinionul în raport cu marca! Vedeți fotografia de mai sus.

Șaiba de blocare a fost pusă înapoi prin intermediul unui cap adecvat și al unui cablu prelungitor din setul de scule, atingând ușor partea superioară a cordonului prelungitor cu un ciocan.

Am pus motorul de rotație a elementului oglindă înapoi.

Tragem cablajul înapoi prin tija spre exterior. Alternativ, fixați elementele din plastic, puneți înapoi elementul oglindă, conectați semnalele de direcție și încălzirea. Cipul principal este colectat înapoi ca pe pinout. Și instalați-l pe mașină. Toți câștigați, ura!

Pret de emisiune: 60 ₽ Kilometraj: 97000 km







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: