7 înțelepți din Grecia antică - Filosofia gratuită

Așa cum am promis în articolul introductiv anterior despre filosofia antică. Am publicat un articol despre cele 7 înțelepți din Grecia antică. Cu mare plăcere continuă tema filozofiei antichității.







Când am vorbit despre problemele filosofiei. Am scris următoarele:

Filosofia este o formă specială de conservare și asigurare a continuității istorice, a conștiinței umane

Deci, este de 7 înțelepți greci - ei sunt oameni, la urma urmei, eu sunt înclinat să le considere ca oameni, nu semizei, și a început, așa cum au fost, pentru a asigura continuitatea cea mai istorică! Zgarda rămâne pentru a afla cine sunt aceste 7 înțelepți.

În Protagoras din Platon găsim o listă a celor 7 înțelepți din Grecia antică. care! este cel mai devreme cunoscut. Acolo, marele gânditor include:

Apropo, vechea tradiție - nu singurul, în cazul în care există învățăturile 7 înțelepți. Ceva similar poate fi văzut în tradiția vedică indiană, în cazul în care există o astfel de „Saptarshayas“ - literalmente din sanscrită - 7 înțelepți - care a creat lumea, fiind ființe divine sau semi-divine, născut din Brahma. Dar vom vorbi mai târziu despre tradiția filosofică indiană.







În general, 7 înțelepți greci. dacă unul sau altul "diferă în inteligență și ingenuitate", a dat sfaturi etice, politice și generale și, nu rareori înșiși, au fost politicieni și legislatori (Solon, Periander ...).

7 cuvinte ale inteleptilor vor fi întotdeauna cele mai importante exemple de evoluția gândirii umane, de viață și de gândire aplicate la gândire suprem, inteligent, filozofic.

"Eu numesc șapte înțelepți: patria, numele, discursul lor.

- Măsura este cea mai importantă, spuse Clebool, Lindsay;

În Sparta, "Cunoaște-te pe tine însuți!" Predica Chilo;

Pentru a limita furia a fost îndemnat de Periander, un nativ din Corint;

"Lishku în orice!" - zicea Mitilant Pittak;

"Vedeți sfârșitul vieții!" - repetă Solon din Atena;

"Majoritatea sunt cele mai rele peste tot!" - a spus Biant Priensky;

"Căci nimeni nu se grăbește!" - Povestiri ale lui Milet.







Trimiteți-le prietenilor: