5 pași pentru a pregăti o expunere de diapozitive

5 pași pentru a pregăti o expunere de diapozitive
Sunt adesea întrebat de prietenii și clienții mei ce trebuie să fac un spectacol de fotografii frumos? În ce format să pregătești fotografiile? Câte fotografii aveți nevoie? Ce dimensiune și calitate este cea mai bună oferită de materialul fotografic? Pentru a nu răspunde constant la aceleași întrebări, voi încerca să ofer recomandări generale în acest articol, ce trebuie să faceți pentru a solicita unui fotograf să creeze o expunere de diapozitive.







Deci, v-ați hotărât să comandați fotografului fotografierea fotografiilor. Cum să începeți procesul de creare a unui slide show, ce măsuri preliminare trebuie să faceți pentru a vă asigura că procesul de lucru pe o expunere de diapozitive nu sa întors pentru dvs. și pentru mine într-un coșmar. Ce coșmar și cum să-l eviți, aflați după citirea articolului.

Pasul 1. Definiți tema prezentării de diapozitive.

Cu asta, totul începe! Înainte de a selecta fotografii pentru o expunere de diapozitive, trebuie să decideți tema: ce eveniment din viața dvs. va fi dedicat prezentării de diapozitive.

5 pași pentru a pregăti o expunere de diapozitive

Cele mai populare subiecte din practica mea:

subiecte de nuntă. Love Story, o ceremonie solemnă de căsătorie, o plimbare cu mirele și mirele, o sesiune foto de nuntă, o zi de nuntă etc.

temele copiilor. primul an al vieții copilului, matinatul la grădiniță, absolvirea grădiniței, fotografia școlară, fotografia anilor de școală, absolvirea școlii, aniversarea copiilor etc.

jubileu. cronică foto a vieții eroului aniversării pentru evenimentul festiv, salut de prezentare pentru eroul zilei

Subiectele pot fi complet diferite, în funcție de hobby-urile și interesele dvs., de unde intenționați să utilizați prezentarea în viitor.

Pasul 2. Compilarea fotografiilor

Cu temele pe care le-am decis, acum vă recomandăm să faceți o selecție de fotografii pentru subiectul selectat. Vă recomandăm să efectuați o lucrare independentă privind selectarea fotografiilor. Uneori mă tem apare în ochii lui, atunci când clienții mi aduc unele albume foto voinic pentru a imprima fotografii de pe un disc sau transfera mii de fotografii cu o cerere: „Ai alege-te, ce imagini mai bine pentru a insera în slide-show.“

5 pași pentru a pregăti o expunere de diapozitive






Eu cu siguranță nu mă deranjează impulsul creator, dar nu mă înțelegeți greșit: preferințele mele creative și opiniile cu privire la componența acestui sau că imaginile nu sunt întotdeauna de acord cu ideea ta de cele mai bune fotografii ale arhivei foto. Deci, nu fi leneș, aloca un pic de timp pentru o selecție de fotografii pentru prezentarea dvs.

Notă: pentru a crea o prezentare de 15 minute aveți nevoie de aproximativ 80 de fotografii.

Pasul 3. Pregătirea fotografiilor

Cea mai frecventă întrebare este: în ce format și dimensiune oferiți fotografii pentru prezentarea de diapozitive? Desigur, prefer să lucrez cu fotografii digitale de cel puțin 1024x768 pentru fotografii orizontale și 1000x1400 pentru fotografii verticale. Dacă aceste cifre nu înseamnă nimic pentru dvs., va fi suficient să salvați fotografiile necesare de pe camera dvs. pe un disc portabil sau unitate flash ("flash drive").

5 pași pentru a pregăti o expunere de diapozitive

Ce se întâmplă dacă aveți fotografii pentru slideshow nu în format digital, ci pe hârtie? Este foarte simplu: le traducem în format digital, adică scanăm. Puteți să vă scanați fotografiile sau să întrebați despre acest serviciu al fotografului. Înțelegeți că acest serviciu vă va costa mici costuri materiale, dar vă va salva de la necesitatea de a vă petrece timpul prețios în munca de rutină pe care o poate face un fotograf.

Pasul 4. Selectarea pieselor muzicale

Bineînțeles că poți. Cuvântul clientului pentru mine este legea. Pur și simplu, în același mod, fără să știi, creșteți timpul pentru a crea prezentarea dvs. de diapozitive. Deoarece înlocuirea compoziției muzicale, precum și înlocuirea fotografiilor, necesită o mare parte din timpul asociat recodificării proiectului.

5 pași pentru a pregăti o expunere de diapozitive

Nu vă cer să vă gândiți prin ce imagini, sub ce compoziție muzicală va fi afișată în prezentarea de diapozitive. Vreau doar să vă aud preferințele muzicale, pentru a înțelege în ce direcție să continuu să lucrez pentru mine.

O poveste din experiența personală: Mi sa ordonat să creez o expunere de diapozitive după ce am fotografiat aniversarea. M-am gândit la această lucrare. Amintindu-mi, sub ce muzică oaspeții au dansat la festival, am adăugat aceste compoziții muzicale în prezentare la fotografii cu dansuri. Verka Serduchka a apărut în lista artiștilor interpreți (în cazul în care fără ea!). Aproape fiecare jubileu sune compozitiile acestei imagini celebre. Imaginați-mi surpriza când jubileul, vizionând prezentarea mea, mi-a cerut să elimin aceste cântece din expunerea de diapozitive. Sa dovedit că nu putea să stea pe Verka Serduchka, deși într-un jubileu a dansat cu acești alți oaspeți pentru aceste cântece. Aici!

Deci, să nu pierdem timpul prețios cu dvs. și să discutăm toate subtilitățile înainte de a începe să lucrați la spectacolul de diapozitive.

Pasul 5. Așteptați rezultatul

Cât de mult trebuie să așteptați? Câte zile se va face prezentarea de diapozitive? Voi răspunde la această întrebare aici: totul depinde de volumul de muncă și de calitatea materialului fotografic. În medie, timpul de producție pentru o expunere de diapozitive durează 5-7 zile. Dacă cantitatea este mare, ordinul va trebui să aștepte până la 2 săptămâni.

În acest articol, mă ocup de recomandările generale pe care trebuie să le urmați pentru a crea un slideshow de fotografii. Dacă aveți încă întrebări, vă rugăm să sunați sau să ne scrieți un e-mail.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: