5 moduri de a fura banii de pe un card de economisire

Tot ce trebuie să știți despre clienții Sberbank pentru a nu pierde bani

Una dintre sarcinile principale ale oricărei bănci este, așa cum este banală, sondarea protecției fondurilor clienților săi. Cu toate acestea, nu toate instituțiile de credit se confruntă cu aceasta. Clienții chiar și astfel de bănci solide, cum ar fi Sberbank, se plâng în mod constant că cardurile lor debitată în mod ilegal, iar banca nu se grăbește să-i întoarcă. Din păcate, în majoritatea cazurilor, înecarea se poate salva numai pe cont propriu. Dacă știți cum funcționează escrocii, puteți economisi economiile obținute prin munca grea.







Metoda numărul 1: îmbogățirea pentru pensionari

După un timp, pensionarul a fost invitat la biroul Sberbank să investigheze mișcarea fondurilor din cont. Sa dovedit că din contul de economii toate fondurile au fost transferate pe cardul ei, iar apoi banii au fost pierduți în conturile mai multor cartele terțe. Având în vedere că transferul a fost efectuat pe cantități mari (200 și 300 de mii. Frecați.), Traducerea pe care banca trebuie să apeleze telefonic clientul pentru a confirma tranzacția, precum și faptul că banca a refuzat să furnizeze la solicitarea extrasului de cont de client, nu este exclus, că banca a încercat să ascundă cel puțin neglijența angajaților. Cu toate acestea, speranța că pensionarul va returna fondurile acumulate, puțin, de vreme ce ea însăși le-a spus celor scutitori datele. Organizațiile de credit consideră adesea acest lucru ca o decizie voluntară de a-și da fondurile.

Sfat: Nu trimiteți niciodată detaliile cardului dvs. cu nimeni. Și legătura cu numărul de bancă de Internet a telefonului mobil vă servește doar pentru a vă salva banii. Prin urmare, cererea de a conecta orice număr de terță parte la banca de Internet este un semn clar al fraudei.

Metoda 2: SMS de la numărul 900

Frauda privind SMS-ul este foarte frecventă, dar devine din ce în ce mai sofisticată. Escrocii au învățat să creeze mesaje reale ale Băncii de Economii, pe care clienții le primesc de obicei în cadrul băncii mobile. Iată ce a scris unul dintre clienți: "Astăzi am primit un SMS ciudat de la numărul 900! Totul este așa cum ar trebui, codul tranzacției, numele expeditorului, primele 4 și ultimele 4 cifre ale cardului, creditate 1 p. Apoi vine un alt SMS, într-o oră, cu aceeași înscriere de 1 p. și textul, cum ar fi "creditate în mod eronat în contul dvs. a fost creditat 100 000 de euro, apelați urgent la numărul 8903-". Și înscrierea ulterioară pentru 1 p. cu textul: "altfel fac apel la poliție".







Metoda 3: scufundări sofisticate

Skimmerii citesc dispozitivele pe care escrocii le instalează pe ATM-uri pentru a crea apoi un duplicat al cardului și a retrage bani din acesta. În plus față de banda magnetică dublă, escrocii au tendința de a obține un cod PIN. mai des, cu ajutorul unei camere microscopice. Cu toate acestea, chiar și fără un cod PIN, datele cardului pot fi utilizate pentru a retrage fonduri din acesta.

Iată ce scrie clientul Sberbank pe BANKIREVIEW.RU: "Am fost la serviciu când am primit un mesaj despre blocarea cardului Visa. Am sunat imediat la Sberbank și mi sa spus că cardul a fost blocat din cauza posibilelor activități frauduloase. Desigur, m-am dus la bancă, am scris o cerere de re-lansare și am liniștit. Despre dispariția de bani am aflat 2 zile mai târziu, când am aflat că pe hartă a apărut Momentum cantitate semnificativă de 149 000 de ruble, pe care am reușit să elimine escrocii închise contribuția în banca de economii, Banca de Economii și-a retras comisionul 9434.62 de reziliere anticipată a acordului de depozit " gestionaţi“, și listate pe evazioniștilor impuls 413,286.44 de card au eliminat de 5 ori în 3000 de ruble, apoi 100 000 150 000 - toate filmate 265.000 de ruble ...».

Din fericire, în astfel de cazuri, Sberbank returnează încă banii proprietarului. Cu toate acestea, acest proces poate dura de la câteva luni la șase luni, deci este mai bine pentru dumneavoastră să vă protejați în avans.

Sfat: este mai bine să alegeți bancomatele din bancă. și nu în colțul întunecat al magazinului sau pe stradă. În orice caz, verificați ATM - în cazul în care există urme de adeziv sau ceva instabilã, este mai bine să nu-l folosească (și pentru a avertiza alte infracțiuni, raportează preocupările dumneavoastră la bancă). Când introduceți codul PIN, acoperiți tastatura cu mâna. La primele suspiciuni că cardul este compromis, sunați la bancă și blocați cardul.

Metoda 4: scrisori de fericire

Un număr mare de clienți care nu s-au ales banca - pensionari, clienții de salarizare sunt de multe ori nu Savvy punct de vedere tehnic, astfel încât acestea sunt mai ușor de confundat, pentru a obține informații corecte. Dar există și un alt motiv.

Metoda numărul 5: gaura mobilă

Sfat: Din păcate, după furtul de fonduri prin intermediul unei bănci mobile, Sberbank returnează fonduri extrem de rar, deoarece consideră consimțământul confirmării codului SMS. Prin urmare, este necesar să vă monitorizați singuri fondurile, la prima suspiciune de ridicare a blocării cardului și de a face față băncii, care ar putea fi cazul. Dacă nu cunoașteți numere asociate cu banca mobilă, trebuie să scrieți o cerere pentru a le deconecta. Se întâmplă că angajații, după primirea unei cereri, nu deconectează banca mobilă, iar fondurile dvs. continuă să curgă în buzunarele intrușilor. În acest caz, puteți returna fondurile dacă dați dovadă băncii că declarația a fost scrisă, dar serviciul nu a fost dezactivat.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: