5 Ministerul Educației al Federației Ruse Novgorod Universitatea de Stat numit după

• Unde o voi cumpăra? • Și îi întrebați pe tată, spune el, astfel de capre vin să lucreze pentru el.

- Masha, a lovit pisica pe cap.

- Nu poți, mama mea e fierbinte.







Bunica privea pe fereastră în timpul iernii și spuse:

• Deci înghețul a venit, a înghețat totul.

- Așa că sună-ne la el, exclamă nepotul bucuros. (Ziar) Exercitarea Notă exemple de cuvinte învechite, colocvial, în formă cu o valoare portabil. Faceți propoziții cu sinonime pentru aceste cuvinte.

Și a zburat pe jos de-a lungul trotuarelor de cărămidă umedă.

Da, și îl cunosc și pe Daria; prostii. (Dostoevsky FM) Exercitarea Specificați dialectisme, cuvinte colocviale. Înlocuiți-le cu sinonime ale limbajului literar modern.

Am fost de acord că nimic nu ar fi în mână: nici un pietre, nici greutăți, nimic. Și au început să bată. Și dungi la fel! Așa cum eram, dar din nou ne-au condus. Am căzut peste canal. (Shukshin VA) Exercitarea Asigurați-text folosind cea anterioară, fără cuvinte colocvial și dialect, inclusiv literatură, cuvinte și expresii neutre.

Exercitarea Corectați inexactitatea lexicală a vorbirii.

Alegeți sinonime pentru el.

Inginerii energeticiști au avertizat că va trebui să ne obișnuim cu temperatura de bouncy din apartamentul nostru. Deoarece pescuitul, spun pescarii, e sfânt. Pentru o mie de pescari ereditori profesioniști, pescuitul este viața în sine. Normele (newspaper) frazeologice exercițiului de limbaj standard Construiți dialogul folosind Cifra de afaceri: pretinzând că o iota, scrâșnind din dinți.

Exercițiu Determinați semnificația cuvântului selectat. Dați exemple de frazeologie cu el.

Bodretsov a avut mâna peste tot datorită legăturilor sale. (Saltykov-Shchedrin ME) Ce fel de păsări ați devenit eu și cu mine. (Gogol N.V.) Bineînțeles că nu trebuia să treacă granița în acest caz nu era necesar, dar frontiera urma să se mări. (Rasputin V.) Exercițiu În care condamnă o cifră de afaceri constantă poate fi folosită în sensul direct al cuvintelor. Faceți o ofertă cu el.

Era înspăimântat de tunetul valurilor, de furia lor furioasă. Îi părea că îl vor spăla și-l freca în pulbere. (Paustovsky K.) Când vechii cunoștințe l-au întâlnit pe Nikolai Yakovlevich undeva pe stradă, au făcut mari ochi și au clătinat din cap. (Mamin-Siberian) El știa că această poveste contribuie la glorificarea armelor noastre, și, prin urmare, era necesar să se prefac a nu-l îndoi. (Tolstoy LN) Exercițiu Modul în care frazeologia variază în stil în propoziții Alegeți sinonime pentru ele.

Baba este un spirit. Ei bine, da, amintiți-vă că morții nu sunt purtați de cimitir.

(Bunin IA) Toți numeroșii săi generali și consilieri au înțeles că a fost o victorie Pyrrhic. (Tolstoi LN) Bunica ... a oftat în conciliere: "Nu este un om rău, nu, doar că a ieșit din cerc." Sanya sa vindecat ca un rege regelui. Ridică țiganul înfipt în fața lui și coborî din cap în picior. (Rasputin V.) Exercițiu Determinați semnificația unităților phraseologice, cunoscând istoria originii lor.

Cadouri ale Danezilor - Danais au pătruns în Troia, dându-i troianilor un cal imens de lemn, în interiorul căruia războaiele se ascundeau.

(Homer) Cain print - Cain, cel mai mare fiu al lui Adam și Eva, la ucis pe fratele său Abel din invidie și a fost blestemat de Dumnezeu. (bibl.) Îmbrățișați Morfeu - Morfeu - dumnezeul viselor. (Mitul grecesc) Olandez care zboară, o navă fantomă, sortită să nu pătrundă niciodată pe mal.

Jericho Trumpet - Zidurile neaprobabile ale Ierihonului nu s-au prăbușit din sunetele conductelor cuceritorilor. (Bibl.) Sărbătoarea Lukoulov - comandantul roman Lucius Lukum poseda o bogăție imensă și a devenit faimos pentru sărbătorile sale de lux și sărbători.

Gloria lui Herostrat - Herostrat, pentru a-i imortaliza numele, a ars magnificul templu al lui Artemis.

(Goncharov IA) Exercitarea Împărțiți o transformare în două variante literare și faceți sugestii cu ei.

Nu sunteți surprinși de frenezia care a scăpat de pe paginile ziarului dvs., acum sunt capete fierbinți care nu sunt prea fierbinți. (Tendriakov B.) Exercitarea alege sinonime pentru frazeologie două de un fel, în toată splendoarea sa, sigur Exercitiu Restore phraseologism de vocabular - mă, tovarășul grebin în mănuși cu un deget dețin.

- Dar e slab, arat.

Încercarea de a ține pe pleava o vrabie veche. (Tendryakov V.) Exercițiu Folosiți-vă în frazeologia voastră, zicând.

Dar atunci ei o vor observa foarte repede: ieri, astăzi, ați cantat astăzi pentru pace, acum pentru sănătate, iar al nostru și al tău pentru un ban. - evident lipsită de scrupule. (Tendryakov V.) Exercițiu Determinați semnificația frazeologiei și a componentei utilizate separat. Ofertele compozite de același tip cu nodul FE Gordian, colțul ursului, prăjitura mică.

În vara voastră și cu puterile voastre nu se poate face față celui de-al nouălea arbore, iar aceste arbori sunt multe în viață. (Goncharov AI.) Exercițiu. Găsiți variantele unităților frazeologice în propoziții. Notați diferența lor de semnificație din forma de bază a FE.

Da, cu greu va cauza Turgheniev orgie: aici sale lungi ceasuri Grigorovich la mâinile sale pentru a scoate castanele din cuptor.

Și la mine - pentru mine, din alte părți amenință cu dinții rămași de destin - ce să fac. (Goncharov AI) Bineînțeles, Tamagotchi este un zâmbet al civilizației moderne a dezbinării, unde toată lumea se prepară în iadul său. (din ziare) Exercițiu Eroare corectă în utilizarea unităților frazeologice.

Sora mea a venit să mă vadă ca o zăpadă pe cap.

A mers fără cârlig fără nici o legătură.

Te voi aștepta cu un scut sau cu un scut.

Anna Karenina s-a grăbit sub tren și sa târât de mult timp în existența ei mizerabilă.

După-amiaza, Pechorin îi plăcea să bea cafea cu cremă a societății.

Exercițiu Marcați în fraze unități frazeologice, expresii înaripate și proverbe.

... străluciți și fără cuie! Aici este sloganul meu și soarele. (Mayakovsky VV) Cât de mult poți trage o pisică de coadă! Mai puțin este mai bine.

Pandemoniul Babel în magazinul deschis.

Soljenitin este o rază de lumină într-o împărăție întunecată.

Cântecul lebede al guvernatorului Un ZhEK și într-o mustață nu suflă.

Trag cureaua până când am o gaură în ea. Ei bine, nu, dragă tovarășul Kryshev, Samson Popenkin, o vrabie cu împușcături, nu-l poți păcăli.







Și apoi o altă bunică pentru două minuni - dacă va exista un prim primăvară sau nu.

Încercarea de a ține pe pleava o vrabie veche.

În Kitezh, puteți trece peste degetele celor care sunt așezați la locul de muncă.

(Tendryakov V.) Întrebați cum este aici: atât timp, mulțumim lui Dumnezeu! (Goncharov IA) Exercitarea Distribuie în două grupuri unități frazeologice și proverbe, proverbe.

Nu născut ieri, să păstreze un ochi pe ciori vechi, dar nu karknet trecut, timp de afaceri, distracție, la îndemână, foamea nu este matusa mea, frica de lupi - în pădure nu merge, nu ies din capul meu, dinții de pe raft pentru a pune prin punte ciot, aduceți sub mănăstire, puneți o sită de purtat, bobină mică și drumuri.

Exercițiu O variantă a uneia dintre unitățile phraseologice este o combinație de picături Faceți o propoziție cu fiecare frazeologie.

Simt puterea și tineretul care iese din mine în fiecare zi. (Anton Cehov) la ultima picătură -Nu reziduu pe fundul apei (o bautura, uscata, etc.), până la ultima picătură de sânge - sacrifica totul, oferind tuturor, nu vor cruța viața ca două mazăre - Absolut, foarte mult ( cum ar fi, similare) nu este o picătură - deloc, deloc picătură în meniurile - foarte, foarte mult (cum ar fi, similare, etc.), picătură în ocean - o cantitate neglijabilă de picătură cu picătură - încet, încet, încet.

Drop by drop - Treptat, încet, puțin câte puțin.

Exercițiu În care propoziții există o versiune modificată a frazeologiei Restabilirea formei de bază. Scrieți valoarea cifrei de afaceri.

Ce minunat popor: talente, mâini de aur. (Paustovsky KG) Satele de pe posturi devin singure. Zgi nu este vizibilă. Noapte în jur.

(AT Twardowski) ovăz stocate la începutul lucrărilor de primăvară ca lumina ochilor rămase.

(Sholokhov M.A.) Kopeikin meu, vă puteți imagina, și într-o mustață nu suflă. (Gogol NV) Indiferent cât de vesel Bakhirev, el a lucrat sub sabia domoklovym, și acest lucru la făcut să se grăbească. (Nikolaev GE) Exercitarea Înlocuiți în fraze frazeologice unitățile prin sinonimele lor.

Anna Akimovna sa temut mereu că nu se vor gândi la ea, că era mândră, înflăcărată sau cioară în pene de păun. (Cehov, A.P.) Afacerea noastră este să creștem, să ne extindem influența, să muncim neobosit pentru a explica cauzele reale ale războiului. (Sholokhov MA) Veți obține linia de chel! Am vrut-o, am vrut să-i dau pentru nimic, dar acum nu pot să-l înțeleg. (Novikov-Surf) Exerciții În ce exemple se schimbă utilizarea frazeologiei.

Restaurați opțiunea principală.

Uită-te în jur, inventează ceva, întoarce-te, nu-ți pierde capul. (Gaidar AP) • Și apoi am spus, - a răspuns Lejnev, - că deja cu mult timp în urmă și de o mie de ori în limbă. (Turgenev IS) • Și chiar și acolo oamenii deja se înfulecă cu un măr, nu există unde să cadă un măr, totul este ocupat, totul este dat. (Saltykov-Shchedrin ME) • Rabenkov pentru mine, să nu ne lăsăm rău. A fost o luptă - scoateți tijele de pescuit. (Krymov) • A șters linia dintre ofițeri și marinari, a adus la zero rangurile, ordinele, titlurile, originile nobile. (Novikov Priboy) Exercițiu Determinați semnificația unităților phraseologice și înlocuiți-le cu sinonime lexicale.

Criza economică din țară a confundat toate cărțile.

Uleiul de foc a turnat discursul ministrului finanțelor.

Dumnezeu însuși ordonă să aibă negocieri cu alte bănci.

Cearta a căzut pe băieți. Unul a strigat: „O să-ți arăt ce e ceea ce!“, Iar celălalt să-l: „Uite, vândut direct din catarari!“ Apoi a alergat la băieți însoțitor, să-i calmeze. Și l-au atacat: "Veți urmări! Probabil, și dormi cu ochii deschiși! "(Sladkov N.) Exercițiu Determinați semnificația unităților frazeologice. Scrie antonime pentru ei.

Va trebui fie să înfășoare tijele de pescuit, fie să se arunce la picioarele unui om frumos în uniforma unui ofițer vamal. (din ziare) Nu te poți atrage în pământul celorlalți.

• A vorbit din nou! Și ce dracu 'de limbă pe care-l tragi toată lumea; prea fragil, subțire, transparent. Și fără Arakcheev ca fără brațe și picioare, nu poți să te miști. Dar numai eu știu că toți actualii domni - scriitorii micului deget nu merită. Când vedeți toate urâciunile care au loc la fiecare pas din Rusia, doriți să fugiți până la capătul îndepărtat al lumii. Fooled: Pușkin și Pușkin - doar lumină în fereastră. (Merezhkovsky D.) Exercitarea Rețineți versiunea modificată a frazeologiei. Scrieți forma sa de bază și definiți valoarea. Cât de diferit de contextual ... a avut un obicei nevinovat de a spune fiecare cuvânt cu entuziasm:

• Ce te uiți la mine ca un soldat pentru o păduche? Te uiți la tine.

- Haide, haide! Care sunt ochii tăi? Ești un escroc! strigă Ippolit Matveyevich: "Îți voi bate botul, părinte Fyodor!" - Mâinile tale sunt scurte, răspunse preotul.

- E timpul să rupi ghearele, gândi Ostap.

• Ce mă păcălești cu barca ta (Ilf I. Petrov E.) Exercițiu Diferențiați unitățile frazeologice și cuvintele figurative, expresii. Determinați semnificația lor.

Un consumator este cu adevărat un bob de nisip într-o mare imensă de mărfuri care sunt aruncate pe piață. Pentru majoritatea prietenilor săi, Peter Ivanovich era doar un lup singuratic. Ca un copil, nu știa că, din cauza oricărui act, se poate ajunge într-o mizerie. Ronaldo se repezi cu capul spre poartă. Fiecare fotbalist pentru Real Madrid a devenit o foaie albă. Spartacus după înfrângerile repetate au început să se joace cu manecile lor. Era o cioară albă în fluxul de oameni. După înfrângere, întreaga echipă a intrat într-o transă. (din ziare) Curând întregul porc a fost sforăit și am adormit ca un om mort. În plus, nu era dușmanul sticlei, îi plăcea să bea prea mult. Iar cititul în el întotdeauna a produs o excitare uimitoare a bilei. Du-te la tine în toate cele patru părți și fa tot ce vrei. - Da, ai auzit, tu, - a spus Ivan Kuzmich, - femeia nu este timid zece. Bopr a vrut să se ridice și nu putea; Nebunul francez a fost beat beat. Ca un plugar, bătălia se odihnește.

(Pushkin AS) În cazul în care, spune, tu, un fraier, te căsătorești La urma urmei, ești încă 20 de ani. (AP Chekhov) Istoria arată că nu există un astfel de erou care să nu aibă un punct slab. (Tendryakov V.) Amintiți-vă în satul Fedyu - primul șofer de tractor din fermă. Și aici a rămas liderul. (Laptev) Exercitarea Scrieți varianta de bază a frazeologiei. Cum li s-au diferit înțelesul, m-am simțit în cerul al șaisprezecelea. eu, persoana, am schimbat în casierie. (Cecov A.P.) De îndată ce Rostov a auzit această voce, o piatră imensă de îndoială a căzut din sufletul său. (LN Tolstoi) Pereboev Au privit spre Vest și convins că este avocat și reprezintă două creaturi: una care se înalță în The Empyrean, și cealaltă, care se lipește de pământ. (Saltykov-Shchedrin ME), imediat după sosirea vieții Bazarov pe moșia Kirsanovs a început să bată cealaltă cheie. (Turgueneff IS) Exercitarea Scrie sinonime vapori-frazeologia sau sinonimul alege restaurarea întruchipare principal phraseologism.

• Un trecător, nici o miză, nici o curte. (Gorky M.) • Toată lumea vorbește nu numai, ci în scop; toți au un fel de gândire înapoi. Exact ieri sa născut sau a căzut de pe cer. - Vrei să se dedice în întregime la etapa - a fost bine, și în picioare acolo joc în valoare de lumânare, iar jocul lumânare, dar ... Ai puterea (Cehov A, P) Trei zile în șir el nu este traducerea voce a strigat.. Era insuportabil. (LN Tolstoi) norme morfologice ale limbii literare ruse Substantiv Exercitiu Se specifică substantive în propoziții care sunt un fel de opțiuni. Cum acestea diferă în stil, ceea ce înseamnă au trecut mulți ani, iar acum mă simt ca un spasm stoarse gât ... „Ești gelos, Yegorushka,“ - generalului mumbled din nou. Totuși, veți câștiga ceva, cel puțin pentru copii pentru lapte. La noi fabrica este echipată cu oameni obișnuiți. Un stadion uriaș și această casă stricată împotriva lui. (Zaitsev B.) Dacă te gândeai mai puțin la un orfan stareț. (AS Pușkin) peretele din spate - un pian excelent, scris pentru Zina Zina - muzician. (Fiodor Dostoievski) Iartă-bloturiîe a făcut când am terminat de scris, rescrierea și nici o putere, și am întârziat. (Goncharov IA) Spasmul mi-a scăpat gâtul. (din ziare) Un pantof rămas pe plajă. (din ziare) Nu eu am fost cel care sa prăbușit în stâlp, dar e în mine. (Semenov Yu) Exercitarea determina tipul de substantive cu sufixe.

Când înghețata era lăsată numai pe fund, vânzătorul se aplecă și se scutură din cilindru ca într-o pivniță. (Kireev R.) Trunchiul imens a căzut la zăpadă. Au auzit o voce teribilă și s-au ascuns într-un domino uriaș. Călătorii au venit într-o casă veche. Arheologii erau interesați de cele mai vechi așezări, erau deranjați de orașe zgomotoase. El a construit copiii pe un abur de hârtie. (Din ziare) Exercițiu Adăugați la proporție.

Hispanic coreeană teren indian pantof spaniol terenuri exercițiu Notă depășite variante de gen nume substantiv.

Efectuați sugestii folosind opțiunile moderne Afișați-mi cartea dvs. de raport. (Senkovsky O.) Pe acesta erau două ... Cazane Unul cu cafea, iar celălalt cu cremă. Moscova a devenit brusc acoperită de un film de păduri, ca un voal gălbuie. (din ziare) Exercițiu Compuneți combinații cu substantive de holosin, ploaie de ploaie, domina în Ip. (m.) și în B.p. (ж.р.) Exercițiu Determinați genul substantivelor.

Perciunilor, parcelă, voal, gravura, duel, unghie, cataracta, porumb, scaun rezervat, o compensare, de stabilire a prețurilor, pantofi, platan.

Exercitarea Care este diferența stilistică a variantelor din genul substantivelor.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: