4 Acțiuni care vă vor ajuta să nu renunțați la așteptarea unui răspuns la rugăciune

4 Acțiuni care vă vor ajuta să nu renunțați la așteptarea unui răspuns la rugăciune

"Pentru că lupta noastră nu este împotriva sângelui și a cărnii, ci împotriva autorităților, împotriva autorităților,
împotriva conducătorilor lumii din întunericul acestei lumi, împotriva răutății spirituale a cerului ".






(Efeseni 6:12)


Mulți dintre noi au experimentat momente de disperare în viața noastră spirituală când vrem să renunțăm la tot! Se pare că ați așteptat un răspuns de-a lungul vremurilor, dar nu este acolo! În astfel de perioade, probabilitatea este mare că vă opuneți forțele duhovnicești ale răului. Opoziția spirituală este reală! Suntem implicați într-o luptă cu forțele demonice, care încearcă să ne deranjeze, să ne confunde, astfel încât noi înșine să putem refuza lupta în continuare.
În astfel de momente, este foarte important să vă înconjurați cu prietenii care vor sprijini, vă vor încuraja, se vor ruga împreună cu voi.
Să ne întoarcem la Efeseni 6:12, care descrie confruntarea spirituală și o va despărți în părți.

MARTIE ARTE

Cuvântul "război" descrie sala de arte marțiale. Acesta este cuvântul grecesc "paley", care vine din "Palaestra". Și cuvântul "Paley" a descris trei tipuri de sport: box, lupte și pankrație, care au fost considerate moarte și periculoase pentru viață.

Primul tip de arte marțiale este boxul. Lupta boxerilor sa încheiat cu moartea unuia dintre cei doi luptători, deoarece aveau curele de piele pe mâini cu cuțite ascuțite între articulații.

Al doilea este lupta. Acestea erau lupte fără reguli, luptătorii erau goi, trupurile lor dispărute cu petrol pentru a aluneca din mâinile dușmanului. În timpul luptei, ei și-au rupt mâinile, picioarele, coloana vertebrală, ceea ce a condus și la moartea unuia dintre adversari.

Cea de-a treia specie a fost cea mai crudă - pancreație ("pan" - totul este peste tot, "kratos" este putere). În pankrație au căzut luptători care au supraviețuit în meciurile de lupte, precum și după box. Ei au fost numiți omnipotenți, în luptele lor au folosit orice fel de arme. La fel ca în bătăliile anterioare, din două luptători, unul a murit în timpul acestei lupte.
Citind Noul Testament, înțelegem că apostolul Pavel vorbește despre o luptă sângeroasă, o luptă în care vorbim despre viață și moarte. Așa că Pavel descrie confruntarea spirituală - dușmanul vrea să ne omoare!

PERSOANA PERSOANEI

Luați în considerare următorul cuvânt "împotriva" - "pro" - ceea ce înseamnă "față în față".
De exemplu, în Ioan 1: 1 citim că „La început a fost Cuvântul, și Cuvântul era cu Dumnezeu“, se folosește același prepoziția „pro“, care transmite că Tatăl și Isus erau atât de apropiate încât au simțit respirație unul altuia. Este un contact foarte apropiat.
Și Pavel ne scrie că nu suntem "împotriva cărnii și a sângelui".

Diavolul vrea să ne gândim că trebuie să luptăm cu carnea și sângele și să ne concentrăm asupra lumii vizibile: soț, soție, copii, oameni, finanțe. Prin urmare, Biblia ne avertizează să nu facem acest lucru. Atunci cu ce avem nevoie să luptăm?
Luați în considerare următoarele fraze "dar împotriva autorităților, împotriva autorităților, împotriva conducătorilor lumii din întunericul acestui secol, împotriva răutății duhovnicești a cerului".






Autoritățile - cuvântul grecesc "arcadă", care descrie spiritele demonice, care de la cele mai vechi timpuri sunt așezate pe tronul puterii. În antichitate, generalii au fost chemați așa. Pavel deschide fereastra lumii spirituale și ne arată cum este organizată împărăția satanică. Vedem ierarhia în împărăția satanică: în partea de sus - autoritățile, apoi autoritățile.

Puterea este cuvântul grecesc "exusias", descriind pe cineva înzestrat cu putere. În armată, așa-numitul colonel. Pavel folosește rândurile militare.
Conducătorii (ai întunericului acestei lumi) - cuvântul grecesc „kosmokrateras“ constând din două cuvinte: „spațiu“ descrie ceva organizat în mod corespunzător, „krateras, Kratos“, ordonat și - forță. Împreună vorbim despre puterea organizată. Este, de asemenea, un termen militar care descrie procesul de formare a tinerilor luptători. Spiritele demonice sunt instruite și învață cum să dăuneze oamenilor într-o anumită zonă. Distrugând o viață, ei trec la următoarea. Este important să înțelegem că acțiunile lui Satana nu sunt accidentale, este o luptă bine organizată împotriva oamenilor creați în chipul și asemănarea lui Dumnezeu.

SPIRITELE DE ZID

Spiritele răutății sub ceruri sunt răutate - acesta este cuvântul grecesc "panelos", care descrie ceva crud. Iar aceste spirite crud trăiesc și operează în cer, așa-numita zonă care nu depășește nivelul munților.
Pavel vorbește despre toate acestea pentru a ne pregăti, și nu pentru a speria. Pentru a învinge inamicul, avem nevoie de arme. Avem nevoie de dedicație. Este important ca cineva să fie cu noi să ne susțină. Dacă diavolul este împotriva voastră, nu vă simțiți înfrânți.
Adevărul este că, dacă diavolul te atacă - te îndrepți în direcția cea bună și mergi spre victoria ta!


"De aceea, eu, Pavel, și unul și toți cei doi vroiau să vină la voi, dar Satan ne-a împiedicat."
(Prima epistolă din Tesaloniceni 2:18)

Să ne spunem - împiedicat (ne Satan) - cuvântul grecesc „ekkopto“, care descrie cei doi alergători pe curs, nu se comportă corect, împingând cursa a doua. Pavel vorbește despre o confruntare spirituală similară, pe care el însuși o întâmpină de multe ori, iar apoi Satana a reușit să-l împiedice din rasă.
Să citim împreună capitolul 10 din Cartea lui Daniel. Aici avem o imagine a unei confruntări spirituale.

„În acele zile am Daniel jelea trei săptămâni pline delicios pâine nu am mâncat. Carne sau vin a intrat gura mea, nici nu m-am uns, până la trei săptămâni întregi și în a douăzeci și patra zi a primei luni a fost. Sunt pe malul unui râu mare Tigger ...
(Daniel 10: 2-4) Daniel a postit și sa rugat. Și mi-a spus: "Daniel, soțul dorințelor! Priviți cuvintele pe care vi le voi spune și stați în picioare; pentru că acum sunt trimis. " Când mi-a spus aceste cuvinte, m-am trezit tremurând. Dar el mi-a spus: "Nu vă temeți, Daniel; din prima zi, când îți dai inima să ajungi la înțelegere și să te smerești înaintea Dumnezeului tău, cuvintele tale sunt auzite și eu voi veni în cuvintele tale ".
(Daniel 10,11,12)

Este foarte important să înțelegem că din prima zi, Dumnezeu ne aude și ne trimite un răspuns.

"Dar domnul împărăției Persiei a stat împotriva mea douăzeci și una de zile, dar, iată, Mihail, unul dintre primii prinți, a venit să mă ajute și am rămas acolo sub împărații Persiei.
Și acum am venit să vă spun ce se va întâmpla cu poporul vostru în zilele de pe urmă, pentru că viziunea se referă la zile îndepărtate ".
(Daniel 10,13,14)

Cuvântul "prinț" descrie aici un demon înalt care conduce Persia.

Și a spus, „dacă știi de ce am venit la tine acum voi întoarce să lupt cu prințul Persiei:? Și când voi pleca, iată, prințul Greciei va veni“.
(Daniel 10:20)
În fiecare regiune există forțe demonice care guvernează poporul. Ei nu pot fi învinși de arme fizice, pot fi învinși doar prin rugăciune. Când ne rugăm, îngerii vin să ne ajute în luptă.
Deci, haideți să aruncăm o privire asupra celor 4 puncte pe care trebuie să le facem atunci când suntem într-o luptă spirituală și așteptăm un răspuns la rugăciune:
"Fii constant în rugăciune, fiind treaz în ea cu mulțumire".
(Epistola către Coloseni 4: 2)

1. Cuvântul "constant" constă din trei părți: "pro" + "carter" + "terao" și arată că trebuie să strângem toate forțele care se confruntă cu rezistență spirituală! Înseamnă "a se angaja cu credință, cu toată puterea voastră, cu intenția fermă de a nu lăsa să plece și să nu se predea!".
2. Rugăciunea. Renunță la tot ceea ce interferează cu rugăciunea.
3. Uita-te. Un exemplu viu este un fermier, un agricultor care își urmărește îndeaproape câmpul, pentru că el a arat, a semănat și acum trebuie să-și protejeze culturile de insecte. El este întotdeauna treaz.
4. Cu mulțumiri, strigați la Dumnezeu și mulțumiți în avans - așa sună credința.

Vă binecuvântez mereu să vă rugați pentru ceea ce vă rugați!







Trimiteți-le prietenilor: