2018 - Laboratorul Smart Locks

Într-unul dintre articolele anterioare, a fost discutată siguranța utilizării telecomenzii. Vreau să menționez că tot ceea ce este menționat în articolul precedent este utilizarea unor lacune mai mult sau mai puțin evidente ale tuturor sistemelor cu acces în sens unic. Algoritmul Keeloq nu este hacked.







În acest articol, vom vorbi despre posibilitatea deschiderii unei parole și, în consecință, a accesului neautorizat.

În acest post, voi descrie organizarea internă a memoriei nevolatile a encoderului HCS200 și formatul parcelei transmise. Descrierea encoderului HCS200 este aici.

Organizarea memoriei EEPROM.

EEPROM este organizat sub forma cuvintelor cu două octeți:







După cum am scris mai devreme, aproape toate sistemele de securitate existente cu telecomandă (în principal pentru sistemele de control unilaterale) utilizează algoritmul Keeloq pentru a transmite comenzile de control. O mulțime de sisteme utilizează acum encodere gata făcute în telecomenzi, cum ar fi HCS200 sau modificările ulterioare - HCS300, HCS301. Esența tuturor acestor codere este aceeași - de fiecare dată când faceți clic pe un buton, formează un cod dinamic unic. În acest post, voi descrie în detaliu funcționarea codorului HCS200. Aceasta, după părerea mea, va înțelege mai bine cum funcționează toate acestea.

Căldura, sezonul de sărbători și alte circumstanțe au cauzat faptul că, pentru mai mult de o lună, nu am actualizat blogul. Ne cerem scuze cititorilor noștri (dacă există) și ne grăbim să ne asigurăm că actualizările ar trebui să fie mai bine.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: