2018 Cum să setați un anumit font pentru textul de buton în Android android

Androids .help Comunitatea Android Android.

Vreau ca butoanele mele de text să fie în fontul Copperplate Gothic Light și încă nu am întâlnit un cod simplu curat pentru o funcție simplă de genul asta. Ajutor!







PS: Cu Android vine cu Ariel și alte câteva fonturi pe cont propriu, trebuie să importe (scuze pentru lipsa unui cuvânt mai bun, din moment ce noi im la acest lucru), fontul dorim să folosim. Asta e tot ce am fost în stare să ridic mai mult și se termină gdetropa pentru mine.

Top 5 răspunsuri

1) Obțineți fontul de care aveți nevoie, cum ar fi .ttf (de exemplu, CopperplateGothicLight.ttf) fișierul și puneți-l în / Assets / directoarele proiectului

2) Utilizați acest cod pentru a vă conecta la font și pentru al instala pe butonul dvs.:







Mai întâi, descărcați fișierul TTF pentru stilul de font și apoi puneți-l în dosarul de materiale al proiectului.

Puteți instala programul programat după cum urmează:

Dacă intenționați să adăugați același font la mai multe butoane, vă sugerăm să mergeți până la capăt și să îl implementați ca un buton de stil și subclasă:

O clasă suplimentară pentru a instala fontul pe TextView (amintiți-vă, subtipul Button TextView) se bazează pe com.my.package. font atribut:

În RES / values ​​/ attrs.xml definim un atribut personalizabil

Și, în sfârșit, un exemplu de utilizare în aspect:

Și în SRE / valori / style.xml

Acest lucru poate părea o mulțime de muncă, dar îmi vei mulțumi imediat ce ai câteva mâini de butoane și casete de text pe care vrei să le schimbi.

puneți-l în dosarul de materiale.

Sper că acest lucru va fi util.

După mai multe studii, cea mai bună opțiune a mea a fost:

Mai puțin cod și mai multă utilizare a standardelor Android!

Întrebări recente







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: