15 Semne majore de depresie

15 Semne majore de depresie

Astăzi vreau să vă învăț să identificați simptomele unei epidemii reale a secolului al XX-lea, din care, într-o măsură mai mare sau mai mică, fiecare al doilea adult al planetei noastre a suferit sau a suferit.







Semnele de depresie ar trebui văzute pentru a putea salva o persoană apropiată de dvs. în timp, deoarece această tulburare mentală este foarte, foarte periculoasă.

De unde provine depresia și simptomele acesteia?


Mulți oameni cred în mod eronat că depresia este o boală modernă care a apărut fie datorită vieții dificile de astăzi, fie pentru că oamenii cu grăsime sunt furioși.

Ca și în vremea noastră, asta nu a fost.

Mă grăbesc să te deranjez: așa a fost.

Depresia, ca o boală mintală, a fost cunoscută încă din antichitate, se numește "melancolie".

Înainte de a vorbi despre semnele de depresie. merită luate în considerare motivele care cauzează o astfel de boală periculoasă.

Este foarte rar, dar se întâmplă că de la încălcarea schimbului de neurotransmițători apare depresia la fel.

Asta e totul în viața unei persoane este în siguranță, nu a avut nici un fel de cataclism special, dar tulburarea psihicului a luat și a apărut pe teren.

În cea mai mare parte, depresia este cauzată de motive destul de simple și de înțeles:

  • oboseală;
  • presiunea altora;
  • imposibilitatea de a obține o perioadă lungă de timp dorită;
  • eșecul în viața personală sau în carieră;
  • boală;
  • singurătatea și așa mai departe.

Dacă înțelegeți că în viața voastră a apărut o bandă neagră, încercați să mobilizați toate forțele pentru a nu deveni victima depresiei.

Relaxați-vă, concentrați-vă, chiar și pe mici, dar totuși bucurie, luptați cu dificultăți și nu vă pliați în fața lor.

De ce este periculos să nu fiți atenți la semnele de depresie?


Depresia este într-adevăr o boală comună, și dacă considerați că de multe ori un stres sau o dispoziție proastă preia această boală, atunci imaginea pare foarte, foarte sumbră.

De obicei, reacția prietenilor și a rudelor persoanelor care suferă de depresie este împărțită în trei tipuri:

  • cei care încep să alerge în jurul pacientului (adesea - imaginar), ca o găină;
  • Cei care pur și simplu o ignoră;
  • cei care sunt furiosi din cauza starile sale rele și tonul agresiv solicită „dolar“, „nu întrista“, „să nu se înscrie cu capul de prostii“ etc.

Nu este corect, unul, și al doilea și al treilea. Primul manipulator de hrănire și formați slabici. Și a doua și a treia adesea prin egoismul și indiferența lor îl fac pe bolnav să se sinucidă.

Da, da, nu ați înțeles greșit, de aceea mulți oameni care suferă de depresie maniacală se termină.

Odată, pe unul dintre forumurile psihologice, am citit povestea părinților nefericiți.

Fiica lor adolescentă suferea de o primă iubire nedivizată.

Sa dovedit - nu va.

Copilul, condus într-o depresie maniacală, sa sinucis.







Părinții care nu și-au salvat fiica, încearcă să avertizeze împotriva greșelilor altor mame și tați.

15 semne principale de depresie


După cum puteți vedea, depresia este foarte periculoasă.

Și este și mai periculos faptul că non-specialiștii nu o pot diagnostica, adesea condiția unui iubit este retrasă pentru o stare proastă sau dificultăți temporare.

Iar persoanele care suferă de depresie nu înțeleg întotdeauna că sunt bolnavi și au nevoie de ajutor.

Potrivit psihologilor, cele 15 semne principale ale depresiei arata astfel:

  1. Un om se plânge de oboseală constantă. la faptul că nu-și poate recâștiga puterea nici peste noapte, nici peste week-end.

Letargie și apatie la tot.

Ceea ce a fost recent important și fascinant în viața unui pacient cu depresie, acum nu este absolut interesat.
  • Din seara, este imposibil să adormi (gândurile dăunătoare dau naștere în cap, aruncați de la o parte la alta) și dimineața nu vă puteți trezi.
  • Încălcarea sistemului de alimentare.

    O persoană își pierde complet pofta de mâncare și se oprește de a mânca chiar feluri de mâncare pe care le-a iubit înainte sau începe să absoarbă totul, câștigând rapid kilograme.
  • Persoana adultă începe să sufere de complexe incomprehensibile fără niciun motiv.
    El începe să simtă că un astfel de ciudat, un idiot ca el, nu este în întreaga lume, etc.
  • Sentimentul de anxietate, sentimentul că ceva teribil se va întâmpla, nu se lasă.

    Uneori valuri de frică nerezonabilă se rostogolesc.
  • Nevoie de a face ceva.

    Vreau să mă culc și să nu mă duc niciodată.
  • Din ce în ce mai des există gânduri despre viața de apoi, despre viața de apoi.

    Fiecare lucru mic începe să-și piardă temperamentul. Vreau să țip, să lupt, să zdrobesc ceva, etc.
  • Așa că tocmai ați vorbit despre ceva și dintr-o dată o persoană se deconectează complet, nu mai răspunde la comentarii și apoi nu-și amintește despre ce vorbeau.
  • Dorința de a se ascunde de oameni, detenția voluntară în patru ziduri.

    Mai ales, trebuie să fii alertă, dacă începe să se comporte o persoană sociabilă, veselă, care obișnuia să aibă mulți prieteni.
  • Apărând obiceiuri proaste. alcool, țigări, droguri.
  • Concentrarea asupra momentelor negative de viață.

    Chiar dacă se întâmplă ceva bun, pacientul deprimat percepe acest lucru fără prea mult entuziasm, ca un accident.

    Dar este gata să vorbească tot timpul despre probleme.
  • Nevoia de a avea grijă de aspectul lor.

    Indiferență față de starea hainelor și încălțămintelor.

    O persoană se poate opri din spălare, astfel încât un miros neplăcut va începe să-l însoțească.
  • Pierderea capacității de a experimenta orice sentimente: compasiune, durere, bucurie, surpriză, încântare etc.

    Profesorul meu mi-a spus că mama mea unul dintre pacientii ei a fost diagnosticată în depresie fiicei sale (și a fost absolut dreapta), atunci când au fost martori la tragedia (masina sa mutat un câine), iar fata nici măcar nu a reacționat.

  • și modul de diagnosticare:

    Dacă găsiți semne de depresie în tine sau într-o persoană iubită (repet, depresie, nu o stare proastă), atunci nu ar trebui să încerci să te lupți singur.

    Această boală nu este atât de ușor de depășit fără asistență.

    Am aproape toate semnele și nu dorința de a trăi și obosit de o încălcare a somnului și a poftei de mâncare și apatie și obiceiuri proaste apar, mereu obosit nu vreau să fac. Urasc în mod special universitatea

    Deja în jur de 3 luni în viața mea există această depresie "Grebennaya". În mod special îngrijorat de problemele legate de respirație (aerul nu este suficient). Cum pot să scap de asta. Sunt speriat de mine (

    Olga, nu ai depresie, ci stres. Numeroase semne de exclamare și cuvântul "teamă" vorbesc despre acest lucru. O persoană în depresie adevărată nu are emoții, inclusiv frică. Iar dificultatea de respirație se datorează doar stresului, mai precis din cauza clemelor musculare generate de stres. Întinderea și meditația sunt bune pentru a face față acestei probleme.

    Am toate semnele, cu excepția obiceiurilor proaste. Ce ar trebui să fac?

    Imi amintesc ca am avut o depresie teribilă de dragoste neimpartasita, chiar am tăiat de mână cu foarfeca la durere emoțională surdă, ajută, dar temporar. Am fost foarte norocos că, în timpul depresiei, nu mi sa întâmplat nimic rău și am reușit cumva, deși uneori gândurile nebunești mi-au trecut prin cap
    Ps din simptomele pe care le-am avut, pot identifica cu precizie următoarele elemente din lista 1,2,4,5,6,7,8,10,11,13

    Starea de depresie este, de asemenea, afectată de lipsa de somn! Site-ul meu descrie cât de mult timp veghe ucide celulele critice pentru abilitățile cognitive, ceea ce provoacă depresie și schimbări în starea de spirit.







    Articole similare

    Trimiteți-le prietenilor: