10 Motive pentru care copiii nu doresc să meargă la școală - spectrul știrilor

10 Motive pentru care copiii nu doresc să meargă la școală - spectrul știrilor

În acest articol, veți afla despre zece motive pentru care copiii nu le place să meargă la școală.

Când veniți la școală, încercați imediat să insuflați frică. Unul dintre ei este teama profesorului.







După ce prima frică dezvoltă o teamă de evaluare. Și apoi frica de pedeapsă de către părinți, directorul școlii. La școală, nu te uita la cine ești, ești judecat doar de estimările tale.

O altă teamă este teama de a face o greșeală. Școala nu învață că este posibil și necesar să faci greșeli, pentru că numai pentru a învăța ceva.

Un alt motiv - batjocura colegilor. Și adesea aceasta este vina profesorilor care îi expun pe copii la ridicol, indicându-le că fac ceva ce nu este la fel de bun ca și colegii lor de clasă. Pentru ei, evaluarea este mai importantă decât elevul. M-am dus la clubul de creativitate al copiilor, am învățat cum să țese din margele, să formez aluatul, să fac brățări din piele și multe altele. Și când profesorul din cercul meu a venit la școala mea să-mi ofere o clasă de master și mi-a povestit despre realizările mele, directorul a fost surprins: "Timofey? Acest lucru nu poate fi! ".

5. Teste stupide

Aceste teste, care sunt date la lecții, sunt incredibil de prost, deoarece nu au o varianta a răspunsului lor. Copilul, pentru a obține o evaluare bună, încearcă să ghicească un răspuns de la cei sugerați, dar după toate probabil el poate avea propria sa opinie, pe care nu o poate scrie. Nu cred că va veni un moment în care toți își vor aminti toate capitalele lumii, tot ceea ce a scris Taras Șevcenco este rădăcina pătrată a celor cinci. Mi se pare că dacă o persoană devine interesată de ceva, atunci învață mai mult decât un copil în 10 ani de școală. Și dacă are nevoie de cunoștințe din alte domenii, atunci le poate obține cu ușurință.







6. Suma temelor

Am citit că nu există nici o dovadă că temele afectează performanța și educația copiilor. Odată ce mi-au fost date astfel de numeroase misiuni în limba engleză, după trei ore de scriere m-am sculat și nu mi-am putut îndrepta gâtul. Am fost dus la camera de urgenta si timp de o saptamana m-am dus la corsete de col uterin.

7. Interzicerea unicității

În școli sunt foarte dislikați, dacă cineva diferă de ceilalți. Începe cu profesorul, este transmis studenților și rămâne cu ei pentru viață.

8. Școala nu învață să fie fericită

Am citit că atunci când John Lennon de la The Beatles era de cinci ani, mama lui ia spus că cel mai important lucru din viață este să fie fericit. Apoi a mers la școală și a fost întrebat acolo: "Cine visezi să devii în viață?". El a răspuns: "Fericit". I sa spus: "Nu înțelegeți sarcina." La care a răspuns: "Nu înțelegeți viața."

9. Școala nu învață să lucreze cu informații

10. Școala nu se pregătește pentru maturitate

Școala este o pregătire pentru maturitate. Dar ea nu preda, nici cum să mențină și să crească veniturile, nici cum să le obțină, nici, în general, cum să câștigi. Cred că principalul subiect din școală ar putea fi subiectul pe care ne-ar fi învățat să ne înțelegem unul pe celălalt. La urma urmei, abilitatea de a comunica este cea mai importantă.

6 sfaturi pentru copii, cum să supraviețuiți în școală

1. Pentru a învăța cum să supraviețuiți în școală, trebuie să aveți viață în afara acesteia.

2. Nu vă temeți de greșeli și învățați de la ei. Îmi place exemplul lui Thomas Addison. A făcut o greșeală de 999 de ori înainte de a crea un bec. Dar, de fapt, nu a greșit, tocmai a identificat 999 de opțiuni care nu funcționează.

3. Pentru a-mi dezvolta abilitățile de comunicare, vă sfătuiesc să participați la concursuri, evenimente, citiți chiar o poezie în sala de clasă - aceasta este deja o experiență.

4. Experimentați, interesați și învățați să câștigați cât mai curând posibil. Dezvoltă încredere. Eu, de exemplu, brățări împletite. Acum, părinții mei mă ajută, dar în viitor am de gând să-mi deschid micul magazin online.

5. Căutați școala "dvs.". Sfatul meu pentru părinți: ascultați copilul dacă spune că nu-i place această școală.

6. Și, cel mai important, ori de câte ori studiați acum, indiferent cine sunteți considerați, credeți în voi înșivă!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: