10 Modalități de a cunoaște puterea vindecătoare a lui Dumnezeu, un creștin


Vindecarea este una dintre cele mai controversate probleme de discuție care pot fi ridicate în biserică. Cu toate acestea, nu există nicio îndoială că Biblia însăși este plină de povestiri despre miracolele lui Isus legate de vindecare. De asemenea, din următoarele pasaje din Scriptură, este clar că vindecarea a fost un produs secundar al căii pe care Isus a susținut-o înainte de a merge la cruce.








Dar El a fost străpuns pentru păcatele noastre și a fost chinuit pentru nelegiuirile noastre; Pedeapsa păcii noastre a fost asupra Lui și, cu dresurile Lui, am fost vindecați. (Isaia 53: 5)


Când a venit seara, au adus la el mulți îndrăciți, și a scos duhurile cu un cuvânt și a vindecat toți bolnavii, să se împlinească ce fusese vestit prin proorocul Isaia, spunând, a luat asupra Lui neputințele noastre și a purtat bolile noastre. (Matei 8: 16-17)


El a purtat păcatele noastre în trupul Său, pe lemn, pentru ca noi, fiind morți față de păcate, să trăim pentru neprihănire: prin rănile Lui ați fost vindecați. (1 Petru 2:24)


În plus, creștinii bisericii timpurii au întâlnit miracole de vindecare. În special, sănătatea și prosperitatea au fost tema rugăciunilor acelor credincioși: "Iubiți! Mă rog să prosperați și să prosperați în toate, după cum sufletul tău reușește Apostolul Ioan scris în 3 Ioan 1: 2.


Când ne uităm la lucrarea de vindecare a lui Isus, trebuie să înțelegem, de asemenea, că în această avem o relație vitală: Suntem trupul Său astăzi pe pământ (1 Corinteni 3:16) .Poetomu trebuie să fie același interes în procesul de vindecare, așa cum am văzut în l.


Orice exemplu de miracole ale vindecării lui Isus în timpul generației Sale va dezvălui faptele despre modul în care El sa vindecat și pe care El la vindecat. Rețineți că Biblia ne spune că El a vindecat: Cuvântul, credința pacientului, în scopul eliberării de griji, de reîmprospătare de viață, a scăpa de demoni; prin credința celor care sunt lângă bolnavi, prin credința celor fără speranță și persistenți, să-L arate pe Dumnezeu (inima lui Dumnezeu) și pe dușmanii Săi. De aceea, trupul Său trebuie să reflecte în continuare puterea Lui de vindecare.


Până în prezent, există multe întrebări și dezbateri în jurul ministerului vindecării. Ei adresează adesea următoarele întrebări: 1 Dumnezeu vindecă pe toți? 2. De ce unii oameni nu primesc vindecare? 3. Cui credință este necesară pentru vindecare: o persoană bolnavă, un ministru sau ambii?


Mărturisesc că nu am răspunsuri la toate aceste întrebări. Dar am găsit în Scriptură răspunsul la modul în care Dumnezeu sa vindecat. Am găsit 10 moduri în care biserica poate vedea puterea vindecătoare a lui Dumnezeu.

Există o vreme când Dumnezeu deschide darul vindecării în anumite locuri. În aceste cazuri, ungerea este atât de mare încât chiar și îmbrăcămintea poate fi folosită pentru a se vindeca când este în contact. Oamenii sunt vindecați într-o atmosferă saturată de Duhul Sfânt, unde se manifestă darurile vindecării. Dumnezeu făcea minuni nemaipomenite prin mâinile lui Pavel, astfel încât batistele bolnavi sau șorțuri din corpul său, precum și bolile, și duhurile rele ieșeau din ei „(Fapte 19: 11-12), la o altă credință, prin același Duh ;. alte daruri de vindecare, prin același Duh (1 Corinteni 12: 9).


Este evident că vindecarea este un dar primit ca răsplată a bisericii pentru gloria lui Dumnezeu.

Este dreptul exclusiv al fiecărui credincios de a pune mâna pe pacient și de a se ruga pentru recuperarea sa. Când aceasta se face, schimbarea spirituală are loc într-o lume invizibilă.








Vor lua șerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu-i face rău; ei vor pune mâna pe cei bolnavi și ei vor fi bine. (Marcu 16:18)

Aici credinciosul, la cererea sa, îl cheamă pe pastori să se roage pentru el. Aceasta necesită recunoașterea păcatului și pregătirea inimii. Uleiul simbolizează lucrarea Duhului Sfânt.
Este vreunul printre voi bolnav? Să-l cheme pe prezbiterii Bisericii și să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn în numele Domnului. (Iacov 5:14)

Să abolim în versetul următor că credinciosul trebuie să-și exprime în mod clar nevoia. Cuvintele sale trebuie rostite cu încredere. Aceasta trebuie continuată până la dispariția bolii.


Aveți credință în Dumnezeu, căci adevărat vă spun vouă că oricine va spune acestui munte, Ridică-te și aruncat în mare, și nu se va îndoi în inima lui, dar crede că ceea ce se va întâmpla, conform lui - el va avea tot ce spune el (Marcu 11:23. )

Motivul pentru care Dumnezeu ne-a dat biserica este că putem învăța puterea unității. Psalmul 133 spune că Dumnezeu binecuvântează când doi sau trei sunt în unitate cu voia lui Dumnezeu. Aveți nevoie atât de ca biserica să vină în unitate pentru vindecarea voastră.


Eu vă spun că, dacă doi dintre voi de acord pe pământ cu privire la tot ce cer, ceea ce nu ar fi cerut să fie de Tatăl meu din ceruri, pentru cazul în care doi sau trei adunați în numele Meu, acolo sunt eu cu ei. (Matei 18: 19-20)

Puteți primi vindecare prin rugăciune personală. De aceea vă spun: orice vă cereți în rugăciune, credeți că veți primi și veți fi voi. (Marcu 11:24)

Numele lui Isus este o forță puternică împotriva bolilor și diavolului. Aceasta este o adevărată arma de percuție pentru a distruge boala.
Dacă veți cere ceva în numele Tatălui, o voi face, ca Tatăl să fie proslăvit în Fiul. Dacă întrebiți ceva în numele meu, o voi face (Ioan 14: 13-14)


Petru și Ioan se suiau împreună la Templu, la ceasul rugăciunii devyatyy.I un om olog din pântecele mamei sale, pe care au pus zilnic la poarta templului, care se cheamă Frumoasă, ca să ceară milostenii de la cei care au intrat în hram.On, văzut pe Petru și Ioan în față în templu, el le-a cerut milostyni.Petr cu John, uitându-țintă la el, a spus el uita la nas.I se uită la ei, așteptându-se să primească ceva de la ei nibud.No Petru a spus, argint și aur n-am; dar ce am, îți dau: În Numele lui Isus Hristos din Nazaret, scoală și hodi.I l-au luat de mâna dreaptă și la ridicat; și întărit brusc picioarele și gleznele, și el sărind în picioare, și a mers, și a intrat cu ei în Templu, umblând, sărind și lăudând pe Dumnezeu.


Observați că numele lui Isus a adus vindecarea.

Dumnezeu a dat o restaurare completă lui Iov, când și-a uitat propriile interese și a început să intervină pentru prietenii lui, care s-au rătăcit. În timpul mijlocirii sale, Dumnezeu a dat ceea ce Iov avea nevoie.


Și DOMNUL a întors pierderea lui Iov, când sa rugat pentru prietenii săi; și Domnul a dat Iov de două ori mai mult decât a avut înainte (Iov 42:10)

Isus a vindecat paralizatul, prin credința prietenilor săi. Isus sa răsplătit după credința lor. În mod similar, credincioșii ar trebui să se roage pentru alții.


Isus, văzându-și credința, spune paraliticului: Copil! Păcatele voastre sunt iertate. Au existat câțiva dintre cărturarii care ședeau și gândeau în inimile lor: De ce blasfemă așa? Cine poate ierta păcatele, cu excepția unui singur Dumnezeu? Isus, recunoscând imediat în spiritul său că ei se gândesc atât de mult în ei înșiși, le-a spus: "De ce crezi asta în inimile voastre?" Care este mai ușor? să spui paraliticului: sunt păcatele tale iertate? sau spuneți: ridicați-vă, luați-vă patul și plecați? Dar, ca să știți că Fiul omului are putere pe pământ să ierte păcatele - spune slăbănogului, îți spun:, Scoală-te, ia-ți patul, și du-te acasă. (Marcu 2: 5-11)

Dumnezeu a creat un corp uman cu mecanisme de protecție, astfel încât să poată reflecta boala. De vreme ce El a pus procesele de vindecare în trup, Dumnezeu poate folosi medicina pentru a se vindeca, ajutând mecanismele naturale de protecție ale corpului.


Recent am avut o operație care să înlocuiască articulația genunchiului. Și am fost surprins de faptul că mulți frați și surori m-au reproșat că am făcut această operațiune și nu m-am bazat numai pe rugăciune și petiție pentru vindecarea mea.


Am fost îngrijorat până mi-a amintit prietenul meu Charles Carrin. că Isus însuși a spus: "Nu sănătoșii au nevoie de un medic, ci de bolnavi" (Matei 9:12)


Dumnezeu folosește o multitudine de moduri de a vindeca în mod eficient copiii Săi, iar cei mai mulți oameni se pot vindeca până vine momentul pentru a merge acasă la Domnul.

Traducere de: Alena Dyukova, special pentru revista MEMO







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: