10 Atribute ale a ceea ce facem de la închinarea idolilor

10 Atribute ale a ceea ce facem de la închinarea idolilor

Nu-ți face rău - îmi place închinarea muzicală. Aceasta este o parte integrantă a vieții mele cu Isus. Sunt convins că este necesar.

Comunitatea creștină din America, și, probabil, și biserica din afara Statelor Unite, a căzut pradă unei tendințe ideologice globale - un amestec de muzică și închinare. Majoritatea conducătorilor bisericii recunosc probabil că închinarea este un mod de viață, nu doar muzică. Dar, în ciuda acestui fapt, acțiunile zilnice efectuate în biserică mărturisesc contrariul. Judeca dacă mulți lideri ai glorificării nu sunt muzicieni? În modelul actual de glorificare, acest lucru pare puțin probabil.







Cât de des deseori liderii bisericii numesc partea muzicală a ministerului "timpul închinării", ca și cum ar presupune că restul nu este deja? Sau pentru o astfel de frază: "Să ne întoarcem la închinare pentru un timp scurt". Astfel de maxime demonstrează o percepție, lovită de iluzie, în înțelegerea naturii și scopului închinării.

Un studiu atent al Scripturii arată că, deși închinarea poate fi exprimată frumos prin muzică, nu este muzică. Aceste două concepte nu sunt identice.

Cu toate acestea, din cauza confuziei de muzică și de închinare în înțelegerea noastră, o serie de practici religioase eronate au apărut în cultura creștină modernă. Consecințele sunt nenumărate, dar să luăm în considerare cel puțin zece dintre ele în contextul închinării moderne.

1. Multe acte de mare închinare nu sunt considerate închinare.

Apelarea muzicii "închinare" într-un anumit sens exclusiv, multe alte acte de închinare sunt neglijate. Folosirea muzicii ca o formă de închinare a avut un fundal în Noul Testament, dar nu a fost atât de accentuate și exclusiv, așa cum se face în cultura modernă. Fără a intra în teologie în căutarea numeroaselor manifestări de laudă, să se gândească la câteva exemple: sacrificiul ca supunere voluntară față de Dumnezeu (Geneza 22: 5), o stare de odihnă în mijlocul unor circumstanțe extrem de dificile ca o recunoaștere a atotbiruitoare puterea supremă a lui Dumnezeu (Ps 95: 6), Servicii ca împlinirea poruncilor lui Hristos (Ioan 21: 15-19), răspândirea Evangheliei și ucenicie ca o manifestare de laudă pentru performanța necredincioșilor și a lui Isus (Mt.28: 16-20), de învățare ca o dorință de a înțelege mai profund Hristos (Proverbe 25: 2).

10 Atribute ale a ceea ce facem de la închinarea idolilor

2. Amestecarea genurilor muzicale

În biserică există o mare diviziune în ceea ce privește ceea ce constituie "închinarea corectă". Mulți creștini moderni se concentrează mai mult pe poziția lor, mai degrabă decât pe Dumnezeu însuși. Cu alte cuvinte, principalul lucru aici este "Eu", nu "El". Acest tip de muzică creștină, deși în contextul unei viziuni asupra lumii credincioasă, este încă destinată vieții pentru sine, dar nu poate fi mai mult pentru sine decât pentru El. Aceasta induce în eroare majoritatea oamenilor, aceasta nu este ceva care ar trebui să constituie închinare. Ce sa întâmplat s-ar putea numi o "amestecare de genuri". Muzica creștină (muzica creată de creștini cu gânduri despre Isus) nu este neapărat aceeași cu muzica de laudă (muzică care glorifică în mod clar pe Dumnezeu).

De fapt, muzica creștină este închinarea în sensul că poporul lui Dumnezeu dă slavă, formând în mod deliberat modul de viață și viziunea asupra lumii, recunoscând pe Dumnezeu și pe principiile Sale. Cu toate acestea, toate acestea nu sunt neapărat o laudă. Poate fi concentrat asupra unei persoane (asupra mea) mai mult decât direct asupra lui Dumnezeu (asupra Lui). Având în vedere că ambele versiuni pot fi închinate, numai o laudă dată de Dumnezeu este conceptual adevărată.

Desigur, între aceste concepte este o parte destul de instabilă, de o parte a cărei autocentrare absolută și, pe de altă parte, o concentrare totală asupra lui Dumnezeu. Deoarece nu exista nicio diferenta intre ele, au aparut confuzii si diviziuni. (Ca experiment, selectând ilustrația pentru acest articol, am cerut cuvântul "concert" în căutarea.) Consultați-vă dacă puteți stabili unde este concertul și unde este serviciul)

3. Linia fină între liderul glorificării și steaua rock.

Confuzia genurilor a influențat de asemenea confuzia rolurilor. Mulți enoriași și miniștri sunt pe deplin conștienți de faptul că liderii glorificării, într-un sens, s-au transformat în stele rock, celebrități. Dificultatea nu este recunoașterea existenței problemei. Dificultatea este că oamenii nu par să înțeleagă de ce se întâmplă acest lucru și ce să facă. Sigur, există mai multe motive pentru a spune acest lucru. Unul dintre ele este îmbinarea glorificării cu conceptul mai larg al muzicii creștine, așa cum este descris în paragraful anterior. Amintiți-vă că, pe măsură ce genurile s-au amestecat, așa au făcut și rolurile. Concertele creștine ale muzicii populare sunt din ce în ce mai integrate în serviciile bisericii.

De-a lungul timpului, dacă nu există o distincție clară între "muzica de închinare" și muzica pop creștină, nu va exista nicio diferență între vedetele pop și liderii glorificării. Două mai multe puncte de gândit: deoarece închinarea este atât de strâns legată de muzică, este logic că liderul glorificării este un muzician. Dar dacă închinarea este re-gândită și returnată la o înțelegere mai largă a acesteia, ca tot ceea ce glorifică pe Dumnezeu, atunci poate că conducerea în glorificare nu se va limita la prezența talentului muzical. Procedând astfel, trecem accentul de a avea un talent muzical înapoi la Dumnezeu.







10 Atribute ale a ceea ce facem de la închinarea idolilor

4. Prezența lui Dumnezeu a fost confundată cu o atmosferă specială

Există o obsesie (poate uneori destul de sănătoasă) a prezenței lui Dumnezeu în multe biserici moderne. Cu toate acestea, atunci când biserica a crezut în mod greșit că creația lui Dumnezeu a atmosferei necesare muzică și efecte de iluminat, ne-am umilit astfel Dumnezeu, atribuindu-i rolul de vizitator arogant și solicitante, nu un Tată iubitor, care respectă în mod activ în biserică (în oameni, nu în camera ). Astfel, oamenii încep să confunde prezența lui Dumnezeu cu emoții și experiențe.

5. Dumnezeu oferă ceea ce trebuie să fie adus mai aproape.

Mai mult, deoarece se acordă prea mult accent pe atmosfera specială, atunci Dumnezeu devine mai puțin accesibil. Cu alte cuvinte, dacă Dumnezeu are nevoie de o atmosferă specială pentru a se manifesta, atunci înseamnă că El este reticent să se întâlnească cu noi. Pentru unii oameni, liderii glorificării în protestantism au devenit un fel de preoți în catolicism - mediatori obligatorii pentru a avea acces la Dumnezeu.

6. Glorificarea astăzi este adesea o manifestare a sine în cadrul reprezentării (mai degrabă decât o reacție spontană la Dumnezeu)

Acest lucru se întâmplă pe cel puțin două nivele. În primul rând, conducătorii bisericii astăzi recunosc că, în multe cazuri, creșterea bisericii depinde de satisfacerea gusturilor unor enoriași din ce în ce mai choosi. În esență, modelul modern al creșterii bisericii cere să fie mulțumit publicului. Această problemă este agravată de faptul că majoritatea bisericilor americane sunt reumplete din cauza amestecării credincioșilor existenți între biserici și nu în detrimentul noilor convertiți. În al doilea rând: enoriașii se încadrează într-o situație care transformă închinarea într-o reprezentare, și nu o reacție firească la Dumnezeu. Dacă trebuie să ajungi la o anumită stare pentru a intra în prezența lui Dumnezeu, așa cum am menționat mai devreme, fiecare enoriaș trebuie să-și îndeplinească rolul. Spiritul religiei implică participarea la anumite acțiuni pentru a obține o anumită formă și formă. De exemplu, în non-carismatică, dansul și ridicarea mâinilor nu sunt aprobate și considerate ca neascultare. Cu toate acestea, pentru carismatici, anumite poziții statice sunt inacceptabile ca dovadă a abstractizării. Am simțit asta din propria mea experiență.

Când am început să particip la întâlniri carismatice, am fost învinuit din punct de vedere emoțional, din cauza a ceea ce am putut să plâng de mult timp. Am fost uimit de libertatea de exprimare, care a fost acceptată aici. Nu puteam să cred că oamenii dansau și ridicau mâinile, și nimeni nu le bătea. Din păcate, atunci când starea mea emoțională a stabilizat, și am început să se închine în mod obișnuit mea calmă, fără prea multă culoare emoțională, atunci am început să hartuiti constant întrebat de ce am fost detașat. Asemenea așteptări de manifestare exterioară există în toate bisericile și adesea contribuie la dorința de a se conforma acestora, mai degrabă decât la o relație pură cu Dumnezeu.

10 Atribute ale a ceea ce facem de la închinarea idolilor

7. Se acordă prea multă atenție întâlnirilor din biserică

Biserica trebuie să fie o lumină în întuneric; dar, în cazul în care închinarea comună de luare a muzicii colective limitate, atunci ideea serviciilor bisericii este redusă la serviciile de închinare tradiționale, astfel „a pune lumina sub capotă.“ Ce se întâmplă dacă, în loc să converg să cânte în camere confortabile cu aer condiționat, va ieși biserica și va cânta în parc sau în cartierul rezidențial? Ce-ar fi să enoriașilor transportate alimentele pentru săraci sau la unele dintre duminici mers din casă în casă, oferind ajutor de uz casnic de oameni, de exemplu, să tundă peluza, vopsea casa sau repara gardul? Ce se întâmplă dacă noi, ca o biserică, avem obiceiul de a numi aceste lucruri de închinare? Bineînțeles, bisericile fac unele dintre aceste lucruri, ci ca ceva secundar și comise de o minoritate, și nu de o adunare colectivă.

8. Am găsit o scuză pentru cheltuirea sumei necinstite pe tehnologia "închinării".

Am auzit acest lucru: "Cel mai periculos lucru pe care biserica îl îndeplinește perfect este" închinarea ". Îndemânare - este bine, dar când ne va cramponati de a crea o prezentare pentru publicul (întâlnirea), și într-un fel justifică, numind „cultul“, atunci ne deschidem prioritățile standardelor nedrepte și artificiale. Glorificarea mai mult decât a avut grijă să nu unirea cu Dumnezeu, și cât de bine se aude muzica, cum arată strălucit și modern echipamentul este utilizat. Din nou, asta nu e echipamentul, trebuie doar să se închine, nu avem nevoie de toate aceste lucruri, dar ne comportăm ca și cum acestea sunt necesare. Pe măsură ce acest lucru devine din ce în ce mai important, justificăm să cheltuim din ce în ce mai mulți bani pe tehnologie și echipamente scenice.

9. Glorificarea muzicii și-a pierdut frumusețea pură.

10 Atribute ale a ceea ce facem de la închinarea idolilor

10. Muzica a devenit un idol.

Să rezumăm toate cele de mai sus.

1) Idolii distrag atenția din aceste acte de cult, precum și muzica a atras prea multă atenție în detrimentul altor acte de închinare.

2) Idolii creează confuzie, precum și cultul muzical au creat genuri, roluri și multe altele, aducând confuzie.

3) Idolii ridică alți oameni și lucruri peste Dumnezeu, la fel cum liderii moderni ai închinării sunt uneori exaltați deasupra lui Dumnezeu.

4) Idolii distrag atenția față de prezența adevărată a lui Dumnezeu, precum și distrag atenția de la el așteptările unei atmosfere speciale în lucrare.

5) Idolii distrag oamenii de la adevărata prezență a lui Dumnezeu, la fel, nevoia de a realiza o anumită atmosferă creează o distanță.

6) Idolii necesită o reprezentare rituală mai mult decât o relație autentică, la fel cum glorificarea a devenit limitată la unele efecte terestre asupra ambelor părți ale scenei din congregație.

7) Idolii exagerează importanța templelor fizice și încearcă să păstreze oamenii lui Dumnezeu izolați, astfel încât să nu afecteze întunericul exterior. Deci, este o exagerare slăvire muzicale izolate comunitate biserică, creând o imagine a bisericii ca un eveniment specific sau o clădire, nu oamenii, și lumină penetrante întuneric.

8) Idolii necesită aur, ca glorificarea muzicală (și acum o întreagă industrie de închinare) este puternic dependentă de bani pentru ao oferi și menține.

9) Idolii substituie frumusețea naturală a slavei lui Dumnezeu în adevărata închinare, precum și utilizarea exclusivă a formelor muzicale de închinare (cult din muzică, datorită excluderii altor forme de adevărat cult), de fapt, a reușit să lipsească închinarea muzicală a ponderii frumuseții sale naturale.

Toate acestea sugerează că închinarea muzicală, în starea sa actuală, a devenit un idol. (Nu se poate spune că nu mai este pură, dar se poate argumenta că, în general, ea trebuie reformată).

Portalul nostru Facebook:

Ce trebuie să faceți:

Chris Townsend: primii 26 de ani ai vieții sale au fost atei. Acum el folosește această experiență pentru a ajunge la cei pierduți și pentru a preda învățatul dobândit. El a studiat sistemele de gestionare și control al informațiilor de afaceri la Texas Christian University, la Institutul de Teologie „Hristos a Națiunilor,“ Istoria Bisericii la Universitatea din Liberty și apologetică la Universitatea Biola. Chris este președintele misiunii Preoției Răscumpărate, un profesor la Institutul pentru Hristos pentru Națiuni. Chris a scris mai multe cărți, printre care „Dovada: arta și știința de înțelegere și de mărturisire de ce crezi ceea ce crezi,“ și „Ecclesia de recuperare. O organizație cunoscută sub numele de Biserica“

Noi, la Telegram, abonați:






Trimiteți-le prietenilor: