9 august este ziua Sfântului Mare Mucenic Panteleimon! Rugați-vă pentru sănătate, felicitări pentru această zi

9 august este ziua Sfântului Mare Mucenic Panteleimon! Rugați-vă pentru sănătate, felicitări pentru această zi

Mare Mucenic si vindecator Panteleimon sa născut în Nicomidia în familia unui Eustorgius păgân nobil și a fost numit Pantoleon. Mama lui Evvala era creștin. Vroia să-și ridice fiul în credința creștină, dar a murit atunci când viitorul mare martir era încă un băiat tânăr. Tata a dat Pantoleon școală primară păgână, a absolvit acel tânăr a început să studieze calificare medicală celebrul medic în Nicomidia Evfrosina și a devenit cunoscut împăratului Maximian (284-305), care a vrut să-l vadă la curtea sa.







9 august este ziua Sfântului Mare Mucenic Panteleimon! Rugați-vă pentru sănătate, felicitări pentru această zi

9 august este ziua Sfântului Mare Mucenic Panteleimon! Rugați-vă pentru sănătate, felicitări pentru această zi

Vărs corpul cu putere,
Și sufletul - cu fericire și căldură.
Fie ca Domnul să vă păzească și să aibă milă,
Aveți milă de Lumină și Bine.
Lăsați corpul să dea "mâna" sufletului,
Vor fi două "începuturi":
Zborul și fortăreața,
Duhul si starea, -
Ceva Luminoasă va fi căsătorit.

9 august este ziua Sfântului Mare Mucenic Panteleimon! Rugați-vă pentru sănătate, felicitări pentru această zi

Când este atât de liniștită și întunecată,
Și în tăcere casa mea,
Eu voi fi mântuit și mântuit,
Sfântul Panteleimon vindecătorul ...

În seara, toate stelele sunt în fața mea -
Și strălucirea icoanelor se topeste.
Atât de singură,
Citește luminile de pe cer ...

Apelarea și semnarea în acea pace, -
Minunatul merry-
Pentru a fi pe fermă pe Pământ,
Puterea sfântă a tuturor păstrate ...

Și în imagine mă uit la ea -
El este un copil care a fost martirizat ...
Și în tăcere între toți,
Akathist Sunt recunoscător pentru confort ...

Și cine va privi în fața lui -
El va deveni un adevărat supplicant.
Asta a prețuit totul,
Ce va vindeca Panteleimon.

9 august este ziua Sfântului Mare Mucenic Panteleimon! Rugați-vă pentru sănătate, felicitări pentru această zi

Rugăciune pentru sănătate
Vindecătorul Panteleimon este sfântul patron al tuturor făinelor care suferă și suferă. Oamenii se roagă înainte de o operațiune serioasă, cer vindecare, un miracol ortodox și ajută în cele mai îngrozitoare boli. În același timp, el este în măsură să protejeze fiecare persoană și să ia toate afecțiunile deoparte. Imaginea sfântului este, de obicei, plasată lângă patul bolnavului.

9 august este ziua Sfântului Mare Mucenic Panteleimon! Rugați-vă pentru sănătate, felicitări pentru această zi

O, slujitor mare al lui Hristos, cu pasiune și cu doctorul, cu mult milostiv Panteleimon! Ai milă de mine, un rob păcătos al lui Dumnezeu (nume), aud gemetele și strigătul meu, ceresc Rugați, Verhovnago Doctorul sufletelor și al trupurilor noastre, Hristoase, Dumnezeul nostru ca El poate acorda vindecare mi de gnetuschago boala zhestokago pe mine. Nu merita rugăciunea cea mai păcătoasă a celui mai păcătos om. Vizitează-mă cu o vizită grațioasă. Nu vă urâți ranile păcătoase ale mele, nu-i ungeți cu untdelemnul milei voastre și nu mă vindecați; Da sensibil exit, Indiferent de suflet și trup, restul zilelor mele, cu ajutorul harului lui Dumnezeu, vozmogu a avut loc la pocăință și plăcută lui Dumnezeu și percepția spodoblyusya sfârșitul plin de har al vieții mele. Pentru ea, slujitorul lui Dumnezeu! Rugați-vă pentru Hristosul lui Dumnezeu, dați-mi, prin prezența voastră, sănătatea trupului și mântuirea sufletului meu. amin







În templul Sf. Pantelimon
sub văl voi veni
clopotul clopotului
sufletul meu va zbura
Îmi pun lumanari
trei pentru pace
cele care s-au dovedit
nu cîntată ... sub lună
și chiar și bunicii lor,
că m-au iubit atât de mult
Pământul să fie puful lor
cu toată inima îmi doresc
bine, iar al treilea voi pune
cele pe care le știam
a fi fericit cu ei
în cerul înalt.
alte trei pe care le voi pune pur și simplu
Eu sunt pentru sănătatea copiilor
pentru prietenele care o găsesc dificilă
și pentru fericirea zilelor noastre ...


9 august este ziua Sfântului Mare Mucenic Panteleimon! Rugați-vă pentru sănătate, felicitări pentru această zi

9 august este ziua Sfântului Mare Mucenic Panteleimon! Rugați-vă pentru sănătate, felicitări pentru această zi


Cu sărbătoarea Pantelimonului vindecătorul!

Uneori, un orb a fost dus la senator, care ia implorat pe Pantoleon sa-l vindece, pentru ca mai devreme si-a petrecut tot averea pe alti medici fara nici un avantaj. În speranța lui Hristos, a cărui putere a rămas de acum încolo, tânărul, în prezența tatălui surprins, ia asigurat pe orb că îl va vindeca cu harul adevăratului Învățător. El a traversat ochii orbului, chemând numele lui Hristos, și a primit imediat vederea nu numai în ochi corporali, dar și spirituali, realizând că Hristos la vindecat.

Apoi Pantoleon și-a distribuit moștenirea la sărac, ia eliberat pe sclavi și, cu un zel dublu, a început să-i trateze pe bolnavi. El nu a luat nici o plată de la ei, cu excepția credinței în Hristos, care a venit pe pământ pentru a vindeca toate suferințele. Alți medici Nicomedia au început să-l invidieze. Iar când se ocupa de un creștin care a fost torturat prin ordin al împăratului, au profitat de ocazie să-l informeze.

Maximian a fost foarte supărat când a auzit o plângere despre animalul său de companie. El a ordonat omului orb vindecat să fie chemat și întrebat cum Pantoleon și-a revenit asupra lui. Ca și Evanghelia născută orb, el a răspuns pur și simplu că Pantoleon la vindecat în numele lui Hristos și că această miracol ia dezvăluit lumina adevăratei credințe. Furios, împăratul ia ordonat să fie tăiat și ia trimis oamenii la Pantoleon.

Când a adus la el un sfânt, Maximian a început să reproșeze doctorului că nu a justificat încrederea lui, și acuzat de insultarea zei Esculap și alte credința în Hristos - un om care a murit pe cruce. Sfântul a răspuns, că credința și devotamentul față de adevăratul Dumnezeu mai presus de toate bogățiile și onorurile acestei lumi perisabile, și de a dovedi cuvintele sale, a oferit o experiență Maximian-l. Apoi au adus un paralizant, asupra căruia preoții păgâni au început să facă tristețe sub râsul sfântului. Când nu au realizat nimic, Pantoleon sa rugat lui Dumnezeu și, luând mâna relaxată, a chemat numele lui Hristos. O mulțime de neamuri, văzând modul în care pacientul sa ridicat și, bucurându-se, a început să meargă, să creadă în adevăratul Dumnezeu, și preoții păgâni au cerut ca împăratul să execute un rival periculos.

Maximian ia reamintit tânărului tortura, care fusese supusă anterior episcopului sfânt Anfim. Dar Pantoleon a răspuns că dacă bătrânul ar fi arătat curajos, 2 atunci tânărul trebuie să suporte în mod special acest test. Nici lingușirea, nici amenințările nu i-au putut schimba hotărârea, iar împăratul ia trădat pe tatăl sfânt. El a fost legat de un post, iar cârligele de fier au început să-i rupă laturile și apoi au pus torțe pe ranile lor. Dar Hristos a apărut sfântului martir după chipul tatălui său spiritual, Sf. Ermolai, și a spus: "Nu vă temeți, fiule, pentru că vă voi ajuta în toate suferințele voastre pentru Mine". La o dată lanternele au ieșit, iar rănile sfântului s-au vindecat.

După aceasta, martirul a fost coborât într-un cazan cu plumb topit, aruncat în mare cu o piatră grea în jurul gâtului și supus altor teste, dar Domnul a fost pretutindeni cu el și la păstrat neatins. Atunci tânărul a fost dat să fie sfâșiat de prădători, dar Hristos na lăsat nici acolo: fiarele îi stau la picioarele lui și le lingeau ca pe animalele de casă. Dar împăratul, care sa dovedit a fi mai crud decât fiarele nerezonabile, a ordonat ca martirul să fie legat de o roată echipată cu lame ascuțite și să se rostogolească de pe munte, cu vedere asupra întregului oraș. Și din nou Domnul a descoperit mijlocirea sa miraculoasă: sfințitul sa eliberat de funiile care îl legau, iar roata, care se rostogoli, a zdrobit mulți păgâni.

Maximian la întrebat pe Pantoleon unde a primit o asemenea putere și cum a ajuns la credința creștină. Pantoleon a subliniat unde se ascunde Ermolai pentru că Dumnezeu ia descoperit că el și mentorul său, este timpul să mărturisim credința și pentru a finaliza calea martiriului. După o moarte glorioasă Ermolai tiran și asociații săi din nou numit Pantoleon și a încercat să convingă sfântului să ofere sacrificiu, susținând că martirii ascultat. În locul unui răspuns, tânărul binecuvântat a cerut o întâlnire cu ei. Împăratul a răspuns că el le-a trimis cu cererea într-un alt oraș, la sfântul a răspuns: „! Pe un mincinos, fără să știe, vă spun adevărul, pentru că ei sunt acum în Ierusalimul ceresc“ Maximian, văzând că el nu a putut rupe Pantoleon ordonat taie capul și arde trupul.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: