81 Strong 7700

81 Strong 7700
Despre un bloc puternic de alimentare cu energie SRT 7700 (care este sub Viasat) a, uite, nimeni nu pe Internet nu au timp pentru a scrie? Atunci voi fi primul. În general, totul este ca de obicei: este încălzit, se usucă cu timpul. Este demn de remarcat culoarea originală a plăcii de bază lângă procesor - vedeți, este destul de cald. Pentru a repara este necesar să stoc cel puțin două rezervoare: 1000x10 (în alimentarea secundară de alimentare a circuitului, care este mai mic) și 2200h16 (în circuitul de alimentare secundară, care este un pic mai mult) - care, întâmplător, a fost marcată inițial cu roșu - ca în prealabil să știe că va fi necesar să se schimbe. Și, în general, o mașină bună, va trăi.







Culoare periculoasă a plăcii. Ca și cum bilele nu ar fi căzut în vară :) Răcirea figurilor desigur: (

In varsta Humax (VA-ACE, VA-FOX) la uscare Conder tamp mecanism de feedback și PD tensiune a crescut aproape la jumătate. Probabil același caz. Îmi pare rău, în acest receptor nu a măsurat tensiunea, înainte de a schimba condensatori.

De multe ori se confruntă cu o astfel de efect în turneele deschise F-100, se usuca Conder la 3.3V, iar în acest moment toate naprugi târâtor în sus. A existat o copie, pe LM317 a fost 42B, clientul nu a putut înțelege de ce în 5 minute de lucru tunerul a devenit foarte fierbinte. ) :) :)







Am un astfel de receptor, dacă mint mult timp, funcționează timp de aproximativ un minut și apoi scrie "Nici un semnal". Condensatoarele s-au schimbat în sursa de alimentare, ce altceva să vizionați?

Am realizat deja că nu este doar unitatea de putere. Statistici: cinci din cinci Viatsatov SRT 7700 au crescut necondiționat trei, restul fiind încă sipit și "fără semnal". Cred că în altă parte de pe placa de bază trebuie să schimbați câteva condensatoare, dar nu este timpul să faceți o căutare liniară. Și secretul, care exact condera (ele) ar trebui să fie schimbat pe placa de bază, nu a fost încă fuzionat în Internet.

Dacă nu, o să mă întorc la această problemă în câteva săptămâni. Ele trebuie reparate

Pot exista nu numai condensatori?

În aproape fiecare aparatele de uz casnic expuse la îmbătrânire rapidă doar o componentă: un condensator electrolitic (datorită prezenței electrolit lichid în interior, care are tendința de a se contracta sau de a modifica compoziția chimică a calității otvratnogo datorate și reducerea costului producției totale). Nici rezistorul, nici transformatorul, nici o altă componentă, în principiu, nu poate deveni vechi sau ciclul de îmbătrânire poate fi calculat în decenii.

Rămâne să aflăm care condensator (sau ce fel de condensatori). Primele care se usucă sunt cele aproape de elementele de încălzire, de exemplu, stabilizatoare. La fel ca pe fotografia atașată:

Sa decis! Toate măsurate, în cele din urmă - în imagine - 1. 220 mkf * 10 V complet în cele mai îndepărtate, 2. 100 mkf * 16 V degradate. Înlocuit ambele butoaie 470 mkf * 16V (albastru), rezultând un semnal ideal. Teoretic, este suficient să filtrați ieșirea regulatorului de alimentare selector, numărul condensatorului albastru 1.

Și pentru el, vă rog scrieți. în prealabil vă mulțumesc.







Trimiteți-le prietenilor: