6 fraze esențiale ale islamului

6 fraze esențiale ale islamului

Kalima (arabă: الكلمة - cuvântul, cuvântul). Cele mai importante și cele mai bune cuvinte ale unui musulman sunt următoarele:

Primul Kalima este tayyiba (sacru).

La ilaha illayllah Muhammadur rasulullah.







Nu există nici o dumnezeire demnă (închinare), cu excepția lui Allah, Mohamed este mesagerul Său

A doua Kalima este shahada (certificat).

Ashkhad allya ilaha illaLaha vă ashhadu anna Muhammadan abduhu wa rasuluh.

Eu mărturisesc că nu este Dumnezeu decât Allah și mărturisesc că Mohamed este sclavul și mesagerul Său.

A treia kalimah este tamjid (exaltare).

Subhanallahi ulhammdullillahi wala ilaha illallahu vallahu akbar. Wahl Haul Waal la Kuwat Hilla bilyahil-'aliyil-azim.

Lăudați-vă lui Allah și lăudați-vă lui Allah și nu există nici o divinitate decât Allah și Allah Atotputernic. Nu există altă putere și putere decât cea a Allahului Knight of the Great.

Al patrulea Kalima este tawhid (unitate).

La ilaha illyallahu uahdahu Pentru sharikalyah, lyahul-catâri, ya-lyahul Hamdy, yuhyi ya Ümit, biyadhil-hoyr, wa huwa „ala Kulli Shai-in Kadir.







Nu există dumnezeire, cu excepția lui Allah, numai El, nu există parteneri cu El. El face parte din toată puterea, îl laudă. Cel ce înviorează și ucide, care este bun în mâinile lui, și are putere asupra tuturor lucrurilor.

Cea de-a cincea Kalima este astagfar (iertare).

Kulli Astagfirullaha Rabbi min zanbin aznabtuhu amadan Hata ann sirran, alaniyatan wa Atuba illihya minazzam-billazi Alam, VA minazzam billyazi Alam A, innaka anta Halles mull guyub sattaruluyub wa wa gaffaruzzinub doborâre zaulya doborâre Kuvvatov illa billyaylyil azym.

Eu cer iertare de la Domnul, Dumnezeul meu, care este mai presus de toate păcatele pe care le-am făcut vreodată, în mod conștient sau nu, fățiș sau ascuns, eu cer iertare pentru toate păcatele pe care le cunosc și nu știu. O, Allah, știi doar ascunse. Noi nu putem fi salvați din păcat și să primească neprihănirea fără ajutorul lui Allah Atotputernicul.

A șasea Kalima este rade kuffer (negarea necredinței).

Allahuma inni a'oodhu bika Meenan ushrika bika Shia wa-ana Alyamov în astagfirukya la Lima Alam. Behe Thubten anhu vatabarra, Toch minals Kufri vashshirki, kiswa Wal, gibati Wal, valbid, ATI, baie Mimata, favahishi Wal, wal buhtani, wal masi, kulliha aslyamtu vo rechini lyaylyahya illyallyahu muhammadur rasulyuh.

O, Allah! Într-adevăr, am cere protecția ta de a fi conștient de companie da te. Mă rog pentru iertarea păcatelor comise în ignoranță. Eu fac penitență pentru toate păcatele sale din trecut, și din acest punct de a te abține de la necredință, politeism, minciuni, calomnie, zvonuri și acuzații false și fapte rușinoase, și orice nesupunere față de Allah. Accept Islamul cu toate principiile și reglementările sale. Din inima totală că nu există nici un Dumnezeu, dar Allah și Muhammad - Trimisul Său.

Trimiteți-le prietenilor:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: