5 obiceiurile proaste care apar în tine, dacă ai crescut în sărăcie, creu

5 obiceiurile proaste care apar în tine, dacă ai crescut în sărăcie, creu

"Până de curând am fost foarte sărac. În primii 18 ani ai vieții mele eram copil și nu puteam face nimic cu el, în următorii 17 ani eram încă copil și nu vroiam să fac nimic. Nu mă plâng și nu vreau să dau vina pe nimeni, mi-am ales calea.






Dar au existat câteva evenimente uimitoare, dintre care unul a fost o treabă bună și într-o zi am aflat că trăiesc o astfel de viață care, în opinia mea, ar trebui să trăiască o persoană "normală". Plățile mele erau plătite, frigiderul era plin de mâncare, iar în curte erau două statui aurite care îmi arătau gol.

Dar, ca oricine trăiește în sărăcie, vă pot spune, schimbă o persoană. Și aceste obiceiuri rămân cu tine chiar și atunci când nu mai trebuie să lupți pentru un loc la soare.

1. Obiceiul de alimente proaste

Când sunteți săraci, cumpărați alimente bazate pe două principii:

  • Cât timp este stocat.
  • Cât de ieftin este.

Deci, puteți cumpăra numai alimente proaste. Pentru a economisi timp și bani, mergeți la magazin o dată pe lună sau pe săptămână.

Legumele sunt luate înghețate, deoarece pot fi aruncate în congelator și nu vă faceți griji cu privire la siguranța acestora. Fructele în sirop sunt mult mai ieftine decât cele proaspete. Copiii nu cunosc gustul alimentelor reale, pentru că prea adesea mănâncă conserve.

De fapt, jumătate din toate aceste alimente pot fi arse fără regret.

Dar într-o zi ai devenit bogat

Am spus deja că copiii crescuți pe produse din conserve nu vor putea înțelege gustul alimentelor reale. Va părea greșit. Aceasta este o fasole complet diferită, un alt lapte și destul de diferită de o brânză. Această listă poate fi continuată pe o perioadă nedeterminată.

Unii oameni le place să arate cetățenilor supraponderali și să exclame: "Ha! Ceva nu pare să fie că suferă de foame! "Și nu știu că este vorba de alimente de calitate scăzută care provoacă probleme cu excesul de greutate.

Dacă aveți odată bani, vă puteți permite să cumpărați în mod regulat alimente proaspete și chiar aveți timp să le gătiți, gusturile dvs. pur și simplu nu vor lua mâncarea. Trebuie să te obișnuiești cu asta.

La început veți privi, să zicem, pe sparanghelul încurcat: ce este aceasta? Este gatit? Este chiar posibil să mănânci? Sau este pentru uz extern?

Există o tentație de a continua să mâncați mâncarea obișnuită, deci este mai convenabilă și mai ușoară.

2. Obiceiul de a cheltui imediat bani "în plus"

Să presupunem că ai un fel de atribuire, sau cineva a trimis un cadou într-o cantitate suficient de mare, sau castigi ceva bani pe undeva, în general, aveți la îndemână a fost destul de mare pentru suma de bani ai. Și vrei să cheltuiți imediat totul. Să actualizăm setul în bucătărie și poate vom cumpăra un nou televizor sau în cele din urmă vom înlocui canapeaua ...

Dar dacă lăsați acești bani, puteți plăti un apartament în câteva luni. Cu toate acestea, veți cădea într-o stare de panică: nu, acum, imediat, imediat! Voi ați fost atât de mult timp în voi a fost negat că doriți să obțineți totul deodată și să nu vă gândiți la viitor.

Dar într-o zi ai devenit bogat

Ați auzit probabil o poveste despre cineva care a devenit milionar, câștigând brusc bani în loterie, și apoi pentru un timp foarte scurt a fost în faliment? Acest lucru se datorează faptului că oamenii nu pot scăpa de obiceiurile sărăciei, de la ideea că banii sunt un produs perisabil și trebuie să-i cheltuiți urgent.

Bineînțeles, cheltuielile impulsive apar în continuare, dar când obțineți suficienți bani, puteți să le gestionați în mod rezonabil și să lăsați o parte din acestea pentru cheltuieli neprevăzute. Să spunem că aveți o mașină ruptă și o puteți da înapoi pentru reparații, fără a împrumuta bani de la prieteni.

Cei care au câștigat bunăstarea financiară trebuie să învețe să scape de "panica monetară" și să gestioneze banii într-un mod nou.

Că astfel se obține o poveste amuzantă, în cazul în care un tânăr, ai fost un om destul de bogat, știi cum să gestioneze banii, iar capitalul este doar în creștere, iar dacă aveți tot timpul la zero, se pare, ar trebui să fie capabil de a gestiona bani, dar, de fapt, se pare, că nu este așa.







3. Obiceiul de a compensa salvarea cadourilor

Este puțin probabil să primiți multe daruri, dar cele care sunt destul de mediocre, cu toate acestea, ca cele pe care le-ați dat. Da, și scuipați deloc pentru toate aceste "sărbători minunate și magice" și nu aveți nevoie de cadouri. Un alt lucru este cu copilul. Copiii iubesc cadouri și nu sunt mercantil, nu, este normal ca un copil să-i iubească darurile.

Dragi părinți, nu discutați deloc probleme materiale cu copiii. Mai ales în spiritul: „Cumpărați acum dorogushchuju această mașină, și apoi nimic pentru a fi acolo“ Copiii trec prin, ei încep să aducă jertfe în numele familiei de bine și simți vinovat acele mici bucurii tangibile care cad, uneori, pentru a le.

"Când situația noastră financiară sa îmbunătățit puțin, am mers la magazin împreună cu copiii și am sugerat să aleagă noi pături pe paturile lor. Cei bătrâni erau deja foarte fraieri și urâți. Fiul meu cel mai vechi sa uitat în jur câteva secunde și apoi a spus: "Mulțumesc, tată! Dar nu am nevoie de asta. În acel moment, mi-a devenit evident cum simt copiii problemele financiare ale familiei. Sunt nervosi. Deși, de fapt, nu trebuie să vă faceți griji cu privire la bani, pentru că nu vă pot ajuta oricum! "

Când aveți în ceva interzis copiilor, deja te simți foarte vinovat, și odată ce au bani suplimentare, încercați pentru a compensa această economie prezintă.

Dar într-o zi ai devenit bogat

Mergând la magazin pentru cadouri pentru vacanță, cumpărați de două ori mai mult decât ceea ce ar cumpăra o persoană obișnuită. Și apoi ieși pe stradă, uitați-vă la pachete, dar nu veți simți atât de mult și veți cădea lângă magazinul următor pentru a cumpăra altceva.

Și apoi, după ce ați ajuns acasă și ați răspândit cadourile, veți crede că acest lucru nu este încă suficient, iar a doua zi veți merge la cumpărături din nou.

Încercați să compensați zilele în care a trebuit să salvați. Dacă nu cumperi cadouri, atunci poate fi înlocuit toată mobila din casă, sau cumpărat haine de designer, sau să cumpere o mașină, și că venitul actual nu este foarte capabil de a permite. Pare să râdeți în fața sărăciei anterioare: "Hei! Am văzut-o! Nu mai ești!

Dar, mai curat, e ușor să uiți și din nou să fii la diavol.

4. Obiceiul de a se comporta ca un contabil obsesiv

Întotdeauna știți exact câte bani aveți în portofel sau în contul dvs. bancar. Nu puteți spune: "Am pe carte aproximativ 3 mii de ruble." Știți că aveți 2860 de ruble pe card.

Trebuie să știi cifrele exacte, tot timpul pentru a conta în mintea ta, fie că acum puteți cumpăra acest lucru și nu datorează plata pentru un apartament, și să-și păstreze până la următorul salariu, fără datorii.

Plătiți facturile pentru apă și lumină, calculați cu exactitate totul. Este ca un act de echilibrare algebrică: "Deci, acum voi plăti 3540 de ruble, apoi în luna următoare puteți da 2350 ..."

Dar într-o zi ai devenit bogat

Acum este momentul potrivit când nu trebuie să numărați totul până la ruble. Te afli intr-un taram magic, unde puteți rotunji cu ușurință de pe suma din cont, dar tot va verifica de multe ori cardul lor bancar pentru a afla exact cât de mult bani este în ea.

Nu veți reuși să scăpați de acest obicei prea mult timp și cu persistența unui maniac veți verifica cardul. Sunteți mereu în suspans, și asta vă epuizează.

5. Obiceiul de a cumpara doar ceea ce ai nevoie acum

Voi cumpărați doar ceea ce aveți cu adevărat nevoie, nu mai mult. Dacă cumpărați 8 role de hârtie igienică în loc de una, atunci în cele din urmă veți câștiga în preț, dar pentru o săptămână veți avea o singură rolă. Ai un fel de știi că achiziționarea de 8 role te va salva, pe de altă parte, vedeți două prețuri, dintre care unul este de 4 ori mai mare, iar mâna nu se ridică pentru a face astfel de cheltuieli la un moment dat.

Și cu haine. Să spunem că vara ați văzut o jachetă de iarnă minunată. Îți place foarte mult, iar ordinul tău de anul trecut a fost deja uzat. În plus, datorită vânzărilor sezoniere, sacoul costă de două ori mai ieftin decât prețul inițial. Sunteți conștient de faptul că până în iarnă același model va crește din nou prețul și este mult mai profitabil să-l cumpărați chiar acum. Cu toate acestea, chiar dacă aveți puțin "extra" bani, nu puteți să-l cheltuiți exact în acest moment. Înainte de iarnă este departe, de ce să cumpărați o vară caldă în vară.

Dacă familia ta a fost mereu săracă, atunci ca și copil, probabil că ai îmbrăcat haine pentru frații și surorile mai mari sau pentru alte rude. Rareori ai mers la magazin pentru a cumpăra lucruri noi. Și a devenit o sărbătoare! Dar, desigur, doar ceea ce era absolut necesar a fost cumpărat. Cel mai probabil nu ați fost familiarizat cu conceptul: "Vreau să cumpăr aceste blugi pur și simplu pentru că îmi plac. În ciuda faptului că am deja două perechi. "

Dar într-o zi ai devenit bogat

Sunt bani, dar obiceiul este lăsat din nou. Nu, copiii dvs. sunt îmbrăcați în 100% și, desigur, nu le veți refuza dacă le cereți ceva. Dar pentru tine vei fi întotdeauna rău: acești pantaloni sunt ca nimic altceva, de ce să cumperi încă unul?

Dacă ați venit încă la magazin pentru a cumpăra, atunci un țânțar enervant vă va lovi în cap: "Eeei! De ce ai nevoie de chestia aia? Ai câteva dintre ele? De ce aceste costuri suplimentare. "Puteți spune cu certitudine că veți părăsi magazinul fără a cumpăra și cu o dispoziție dezgustătoare. Când pantalonii tăi sunt uzate, vei cumpăra ceea ce prima va apărea sub braț și nu la cel mai bun preț.

Și, apropo, veți continua să cumpărați 1 sticlă de sampon în loc de ambalare de 3.

Formele de sărăcie se gândesc. Începeți să luptați cu unele dintre aceste obiceiuri chiar acum. Este clar că pentru a schimba totul dintr-o dată nu ajunge în puterea și factorii morale și materiale, dar cel puțin să încerce să-și planifice costurile, bazat pe principiile economiei, care este caracterizată de oameni mai bogați. Poate, în curând veți descoperi că ați început să cheltuiți mai puțini bani și că ați devenit mai de succes și mai încrezător. Astfel de oameni întotdeauna atrag succesul. Și când bogăția vine la tine, va fi mai ușor să învețe cum să gestioneze bunăstarea lor și nu se mai întorc înapoi de unde ai început călătoria.

Nu uita să-i spui prietenilor tăi







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: