4 Niveluri de organizare a vieții pentru cei care doresc să-și realizeze propriile

Pentru a-și atinge succesul și da un echilibru, este necesar să cunoaștem cele patru niveluri de organizare a vieții și interacțiunea lor între ele.







Primele încercări de autoorganizare au fost deja evidente în clasele de mijloc ale școlii de învățământ general. Era un program și o încercare de a se conforma. Timpul a trecut și am aflat că acest lucru se numește gestionarea timpului, iar programul zilnic este doar o mică parte a acestuia.

De-a lungul timpului, cunoștințele mele au fost completate cu informații despre stabilirea obiectivelor și planificarea vieții. Apoi a venit sistemul GTD. Și, la un moment dat, a apărut conștientizarea că și procesul de îndeplinire a sarcinilor are nevoie de organizare.

Problema era că toate aceste cunoștințe erau utile, necesare, dar nu asamblate într-un fel de sistem de operare. Ca o grămadă de cărămizi, din care doar trebuia să construiască o casă.

Nu știu cum, dar într-o zi, arhitectul și inginerul meu intern mi-a dat un desen al organizării vieții, care constă din patru nivele:

  1. Organizarea obiectivelor.
  2. Organizarea de planuri.
  3. Organizarea afacerilor.
  4. Organizarea proceselor.

Fiecare dintre aceste niveluri este important și strâns legat de celelalte, dar este încă un alt „disciplina“ pe care fiecare aspirant la succes este de a învăța și de a învăța cum să se sincronizeze unul cu celălalt.

1. Organizarea obiectivelor

Am putea avea obiective diferite în viață, pentru a vorbi despre personalitatea sau misiunea umană comunitate, dar un singur lucru suntem de acord: fără obiective conștiente viața noastră este asemănat cu viața unui amoeba.

Uneori, de dragul aventurii, puteți să vă așezați în primul autobuz sau tren care se întâlnește și să experimenteze emoția de incertitudine și surpriză. Dar pe calea vieții oportunității de a reveni poate să nu fie.

Prin urmare, înainte de a desena o hartă și de a pregăti o mașină de mare viteză, trebuie să decideți cu privire la scopul final al călătoriei. Este important să înțelegeți misiunea și scopul în viață. Fără acest lucru, totul este absolut inutil.

Articole despre Lifehacker

aplicaţii

În acest caz, toate aplicațiile care ajută la vizualizare vor fi utile. În acest domeniu, există o întreagă nișă de aplicații pentru desenarea hărților minții. Bineînțeles, și despre hârtia cu creioane nu uitați.

2. Organizarea planurilor

Următorul pas după stabilirea scopurilor de viață este dezvoltarea rutei. Fiecare obiectiv mare este împărțit în obiective mici - subgoale. Pentru a le atinge, trebuie să înveți ceva, să înveți și să faci multe.

De exemplu, dacă scopul este de a deveni cel mai bun tată, trebuie să citiți, nu au nevoie de o carte de bun-simț de a educa și de a comunica cu copiii lor să fie pregătite pentru a le da timp și să facă toate eforturile pentru a înțelege și simpatizează cu copiii lor.

În procesul de realizare a obiectivelor, va apărea o nouă viziune și înțelegere. Dar regula cea mai importantă pentru primul și al doilea punct este vizualizarea. Adu obiectivele și planurile de a le atinge în materialul suport (notebook-uri, foi A4 sau A3, pe computer, tabletă, etc) și de a le revizui periodic.

4 Niveluri de organizare a vieții pentru cei care doresc să-și realizeze propriile

3. Organizarea cazurilor

Al treilea nivel al organizației pentru mulți este tot ceea ce știu despre gestionarea timpului. Dar este doar o mașină în călătoria noastră. Da, având un gol și o hartă și mergând la el pe jos, s-ar putea să nu fim la timp. Dar este mai bine decât să vă grăbiți fără gol și să faceți o hartă pe preerie cu mașina, ca un veteran al mișcării browniene.

Prin urmare, repet: înainte de mastering instrumentele de management al timpului sau GTD. definesc în primul rând obiectivele vieții și planurile de realizare a acestora.







Pe de altă parte, indiferent cât de importante sunt primele două niveluri, fără organizarea cazurilor va fi dificilă. Viața nu va spune: "Oh! Acest tip a decis cu privire la misiunea, obiectivele și a planificat realizarea lor! O să-l las în pace. Nu, viața nu va înceta să vă arunce probleme de uz casnic și sarcini urgente care nu sunt legate de misiunea dvs., dar care nu pot fi ignorate.

Prin urmare, nivelul de organizare a afacerilor ar trebui să ne ajute să facem față întregii rutine și să menținem echilibrul corect al vieții.

aplicaţii

Cererile de implementare a acestui nivel nu pot fi luate în calcul. Toată lumea poate alege pentru ei înșiși și pentru nevoile lor. Până de curând - în ultimii trei ani - am folosit OmniFocus 2. Dar, deși este o înaltă calitate, aplicație puternică, eu încă mai întors la MyLifeOrganized. chiar și pentru astfel de inconveniente și "sacrilege", ca lansarea de aplicații bazate pe Windows pentru Mac prin CrossOver.

4 Niveluri de organizare a vieții pentru cei care doresc să-și realizeze propriile

4. Organizarea proceselor

În fine, vârful profesionalismului este al patrulea nivel: organizarea proceselor. Când vorbim despre acest nivel, înțelegem abilitatea de a efectua rapid și bine sarcini, de a ne concentra asupra procesului, de a intra în starea fluxului și de a da productivitate maximă.

Una dintre cele mai cunoscute tehnici de organizare a proceselor - Pomodoro - nu trebuie să fie introdusă. Popularitatea sa se datorează eficienței sale. Știu oameni care o folosesc în mod constant, și eu, de exemplu, din când în când, când este necesar să învingeți amânarea sau să vă concentrați asupra procesului.

Mikhail Ignatkov (ORBIT-SOYUZ)

Ateismul și țările ateiste care au dispărut în întreaga lume sunt mereu candidați cu prioritate pentru cei morți. Este suficient ca o generație de oameni să nu lase urme de ele, astfel încât sunt condamnați să dispară din istorie pentru totdeauna. Comunistă mondială și sistemul ateistă a dispărut și pe stradă erau atei și a alerga după ea până la moartea ei mizerabil și lipsit de bucurie, pe care le-a condus toate. Ei nu știu nimic decât moartea lor veșnică și nu vor ști.

Mikhail Ignatkov (ORBIT-SOYUZ)

În mod greșit imaginați ateismul. Citiți ceva științific popular sau ceva de genul acesta.

Mikhail Ignatkov (ORBIT-SOYUZ)

Ateismul este o călătorie directă și rapidă în iad, chiar și în cele mai favorabile condiții și legi care sunt copiate de Vechiul Testament. În caz contrar, Uniunea Sovietică nu ar fi supraviețuit timp de 70 de ani. Toate țările și civilizațiile creștine au existat de mii de ani, iar dumnezeii în 70 de ani s-au despărțit. Nu se bazează pe legea lui Dumnezeu nu sunt capabili nici existența și a condus imediat la violență în masă și uciderea de oameni, care începe să se ucidă reciproc, varsare principiile de existență și toate conceptele de legile vieții. Prin urmare, următoarea etapă a ateismului este autodistrugerea completă și finală cu ajutorul armelor și a agresiunii. Omul nelegiuit nu știe motivele dezastrelor sale, astfel încât singura sa reacție la astfel de evenimente este autodistrugerea. Cauza tuturor dezastrelor din lume este omul însuși, ignoranța, lipsa de spiritualitate și lipsa spiritualității, care este absolut același lucru. De aceea, el este convins că a coborât dintr-o maimuță și sa transformat în noroi, de unde a fost creat. Așa este soarta oricărei civilizații sau a oamenilor. Prin urmare, ei nu sunt pe pământ, toți au dispărut și s-au sinucis întotdeauna. O altă soartă nu vor fi și nu au fost niciodată. Uită-te la poveste. Unde am văzut prosperitatea ateiștilor de milenii. Niciodată nu a fost și nu va fi niciodată. Ei se confruntă cu rușine, degenerare și colaps iminent în cea mai catastrofică formă suicidală. Nu vorbesc despre sărăcie permanentă, totală. dictatura, supravegherea și controlul fiecărei persoane până la moartea sa. Aceasta este singura posibilitate și formă a existenței lor pe termen scurt pe pământ. O altă formă de existență care nu pot fi pe motivele elementare ale ignoranței dintre problemele cele mai de bază ale vieții, dintre care niciunul nu știu, astfel încât acestea pot exista numai sub stricta supraveghere pentru o perioadă scurtă de timp, pentru că libertatea înseamnă să-i o moarte sigură. Libertatea în ignoranță este la fel ca eliberarea infractorilor, rezultatul va fi același - catastrofal. Închisorile vor fi supraaglomerate, dar nici ele nu le vor salva. Ignorarea spiritualului duce la moartea oricărei societăți, astfel încât acestea nu au fost niciodată în istoria omenirii. Neprihănirea este sinucidere. Formele vieții spirituale pot fi diferite - de la cea mai simplă la cea mai perfectă, dar ateismul este doar una - auto-distructivă.

Nici măcar nu știți istoria. Nici una dintre țările creștine nu a existat mai mult de o mie de ani. Cu o oarecare întindere, vă puteți aminti Imperiul Roman de Est, dar nu atrage sfințenia. Reamintim, de exemplu, împăratul Vasile Bulgaroctonul: „În 1014 într-o bătălie sângeroasă la Bjelasnica (Strymon) Vasile a învins armata bulgară și Capturarea 15 000 de bulgari, a ordonat toate orb, și apoi eliberat în libertate, lăsând în fiecare sută de un ghid cu un ochi ". Același Vasiliu ia dat sora lui pentru printul Vladimir în schimbul botezului Rus. Sfinte și toată prosperitatea, orice ai spune.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: