4 Construcții de vorbire utile pentru începători în engleză

Într-un articol de oaspeți Pauline Hearts, a fondat centrul de formare „în engleză Pauline Inimi“ și dezvolta propriile metode de predare, sunt 4 figura utile de vorbire, care vă va ajuta să te exprimi în limba engleză. Trebuie citit pentru cei care au început să învețe limba engleză și nu sunt prea încrezători în haosul gramatical de reguli, excepții și desene complexe.







Când începi să înveți engleza, la început ochii tăi fug din nenumărate reguli, excepții și desene sau modele pe care trebuie să le cunoști, să le înțelegi și chiar să le folosești corect. Numai după un timp înțelegeți că această limbă nu este la fel de înfiorătoare, așa cum părea la început, și începeți să distingeți în text expresii stabile, verbale frazale și așa mai departe.

Este pentru cei care abia încep să învețe limba engleză, una în cap mai terci de cereale și care vrea din tot acest haos izolat gramatical așa-numitul trebuie să aibă, sau în acest caz, trebuie să știe, am scris acest articol. Astăzi vă voi spune despre construcțiile de bază și despre transformările de vorbire, care sunt importante de știut și care vă vor ajuta să vă exprimați gândurile.

1. Există / există

Scopul principal al acestui design este de a spune interlocutorului că ceva este undeva prezent. Noi folosim acolo este / există. când spunem despre atracțiile turistice din orașul nostru, atunci când descriem camera sau casa noastră, atunci când spunem ce este în geanta sau rucsacul nostru.

Rețineți că propozițiile cu acest construct sunt traduse din final și nu există / nu sunt traduse deloc. Există un singur număr, și există. respectiv, cu pluralul.

Există ceva brânză în frigider. "În frigider sunt niște brânză."
Există două dormitoare în casa mea. "Sunt două dormitoare în casa mea".
Există o mulțime de zăpadă pe stradă. "Există o mulțime de zăpadă afară."

2. Pentru a merge la

Construcția de a merge este tradusă ca "asambla". Noi o folosim atunci când spunem că vom face ceva în viitor. Este important să ne amintim că acest design funcționează în cazurile în care decizia a fost luată pentru a vorbi, care este, vă decideți să învețe italiană, și după decizia vă vorbesc cu un prieten și împărtăși cu el planul lor:







Voi învăța italiana.

Acum, să ne uităm la modul de implementare a acesteia într-o propoziție. Verbul de a fi ca întotdeauna schimbări la am / is / are / a fost / a / va fi în funcție de pronume și timp; rămânând neschimbată și tradusă ca "să se adune", și apoi este necesar un verb care să spună exact ce intenționați să faceți.

Ei se vor căsători în această iarnă. "Se vor căsători în această iarnă."
Vom câștiga mulți bani în vara următoare. "Vom face o mulțime de bani în vara anului viitor".
O să plec mâine la Londra. "Mă duc mâine la Londra".

3. Calea

Această cifră de afaceri este, după părerea mea, cea mai interesantă, deoarece poate fi aplicată într-o varietate de situații. Calea foarte precisă este tradusă ca "drum" și "direcție". Foarte adesea, noii veniți în limba engleză nu pot înțelege ce relație are drumul, de exemplu, cu descrierea unei persoane. Vom vorbi acum despre astfel de situații.

Întoarcerea drumului poate transmite modul de acțiune. De exemplu, puteți spune că vă place cum dansează sau cum arată. În acest caz, "calea" este rândul nostru în felul următor:

Îmi place felul în care dansezi. "Îmi place cum dansezi".
Îi place modul în care gătesc. "Îi place modul în care gătesc."

De asemenea, modul în care calea poate fi tradusă ca o "cale". De exemplu:

Munca grea este singura modalitate de a-ti atinge scopul. - Munca grea este singura modalitate de a-ți atinge scopul.

Vreau să remarcăm că acest lucru nu este singurul înțeles și posibilitatea de a folosi calea. Cu această întoarcere, există expresii stabile și construcții verbale, dar pentru prima dată, valoarea considerată mai sus va fi suficientă.

4. Este nevoie

Acest design este, de asemenea, destul de comun și va fi cu siguranță util pentru dvs. atunci când călătoriți în străinătate. Această frază este utilizată atunci când spunem cât durează această acțiune sau acea acțiune. Putem să-l folosim la întrebarea cât timp va dura pentru a zbura spre destinație sau cât timp va dura o călătorie cu taxiul spre centrul orașului.

Mi-e nevoie de o oră ca să ajung la serviciu. "Mi-e nevoie de o oră pentru a ajunge la muncă".
Zborul spre Moscova durează 3 ore. - Zborul spre Moscova durează trei ore.
Exercițiile mele de dimineață îmi iau 15 minute. - Exercițiile mele de dimineață îmi iau 15 minute.

Să rezumăm și să repetăm ​​încă o dată, pentru care situații fiecare dintre aceste modele se potrivește:

  • există / sunt utilizate atunci când spunem ce obiecte sunt în cameră, casă, pungă, oraș și așa mai departe;
  • pentru a fi utilizate atunci când vom face ceva;
  • calea este potrivită pentru descrierea modului de acțiune;
  • ne duce când ne dăm seama cât durează o acțiune.

În sfârșit, vreau să ofer un sfat puțin pentru cei care abia încep să învețe limba engleză: nu încercați să înțelegeți toate regulile dintr-o dată. Acumulați cunoștințele în etape, predați primele cuvinte, reguli și vremuri simple, apoi treceți la cele mai complexe. Și, bineînțeles, să fii răbdător pentru tine și pentru engleza.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: