25 Citate amuzante, tristă, înțelepte și veșnice ale lui Anton Pavlovici Cehov - factum

25 Citate amuzante, tristă, înțelepte și veșnice ale lui Anton Pavlovici Cehov - factum

"Nu este niciodată prea devreme să te întrebi: fac afaceri sau amănunte?"

- O femeie este un medicament care nu este încă ghicit de accize.







- În cazul în care arta, în cazul în care talentul, nu există nici o bătrânețe, nici o singurătate, nici o boală, iar moartea în sine este jumătate.

- În Rusia nu există nici o filozofie, dar toată lumea filozofică, chiar și o mică prăjitură.

- Răspund cu durere și lacrimi durerii mele, răutății - indignării, urâciunii - dezgustului. În opinia mea, aceasta, de fapt, se numește viață.

- În timp ce nu m-am iubit, știam de asemenea foarte bine ce este dragostea.

- Într-o persoană, totul ar trebui să fie bine: atât fața, cât și hainele, sufletul și gândurile.

"Nu poți cere murdăria să nu fie murdărie".

"Numai în necaz oamenii pot înțelege cât de greu este să fie stăpânul sentimentelor și gândurilor lor".







"Viața este un moment." Nu poate fi trăită mai întâi pe o copie de proiecție și apoi rescrisă la o "albă".

"Ah, libertate, libertate!" Chiar și un indiciu, chiar și o speranță slabă pentru oportunitatea ei, îi dă aripile sufletului, nu-i așa?

- Femeile fără societate bărbați se estompează, iar bărbații fără un nebun al unei femei.

- Brevetul este sora talentului.

"Dragostea, prietenia, respectul, ca o ură comună pentru orice, nu sunt atât de legate.

- Dacă doriți să deveniți un optimist și să înțelegeți viața, atunci nu mai credeți ce spun și scrie, și observați și înțelegeți.

- Când iubești ceva atât de mult în bogăție descoperă el însuși, atât de mult sensibilitate, sensibilitate, nu pot să cred că acest lucru știu cum să iubească.

"Un om inteligent îi place să învețe și un nebun să învețe!"

"Atunci o persoană va deveni mai bună când îi arăți ce este ..."

- Ceea ce experimentăm, când suntem îndrăgostiți, poate că există o stare normală. Iubirea îi spune persoanei ce ar trebui să fie.

"O persoană este ceea ce crede el".

- Ei spun că filozofii și adevărații înțelepți sunt indiferenți. Nu este adevărat, indiferența este paralizia sufletului, moartea prematură.

- O femeie poate fi un prieten al unui bărbat doar într-o astfel de succesiune: în primul rând un prieten, apoi o amantă și apoi un prieten.

- Viața este foarte simplă! Este necesar să încercați foarte greu să-l complicați!

- Dacă o persoană nu bea și nu fumează, tu devii gânduri rău-nil, dar nu târfa.

- Nu vreau să fie lăsat afară din mine ceva special, asa ca am creat o mare, și vreau doar să trăiesc, să viseze, să sperăm, să țină pasul peste tot ... ... Viața este scurtă, iar noi trebuie să-l trăiască mai bine.

Îți place postul? Sprijin Factum, faceți clic pe:







Trimiteți-le prietenilor: