2 "Coaserea butonului"

- Am citit recent un basm inteligent, dar cine își va aminti ceea ce se numește?

- Ca un ac și un șir de prieteni.

- Cine spune pe scurt despre ce este vorba?

- Alenka a scos butonul cu rochia ei, iar mama mi-a sugerat că Alyonka o coase.







- De ce nu Alyonka a făcut-o?

- Acul mingii a fost capricios și sa hotărât să-l coasă fără fire, a sărit de la o gaură a butonului la altul, dar butonul a căzut pe podea.

- Cine altcineva la ajutat pe fata?

- Ea încerca să ajute firul, dar era foarte lung și încurcat în jurul butoanelor.

- De ce crezi că sa întâmplat ca nici acul, nici firul să nu-l ajute pe Alyonka?

- Au făcut totul în afară.

- Așa e. Și cine a făcut un ac și un fir capricios?

- Mama lui Alionina ia învățat fiica și noi, dacă este necesar, avem nevoie de un ac cu un fir.

- Și ce trebuie făcut pentru asta?

- Trebuie să introduceți un fir.

- Cine poate arăta cum să măsoare firul, ca să-i placă acul și că sa împrietenit cu ea?

Copilul iese și arată modul în care firul este filetat în ac, dacă copilul găsește dificil, educatorul sugerează să acorde o atenție diagramei succesive a acestei lucrări.

- Și ce am uitat să facem?

- Da, este probabil foarte dificil. Cine va arăta cum să lege un nod?

Copilul își arată și pronunță acțiunile.

- Bine, am fost reamintiti de intregul ordin de a strange un ac, acum sa facem toate acul nostru mic cu un fir (setarea obiectivului)

Se desfășoară activitatea comună a copiilor și a profesorului, se folosește cuvântul artistic:

- Aici am măsurat firul și l-am luat ca ajutor ...

Nici unul mare și nici mic,

Are multe griji,

El taie și foarfece.

- Ce fel de instrument ne va ajuta să tăiem firul? (Foarfece)

- Așa că, foarfecele ne vor ajuta.

Amintirea regulilor de lucru cu acest instrument:

- Le scoatem din copertă, nu îi direcționăm tovarășului și le ținem paralel cu podeaua. Acum, tăiați firul și îndepărtați imediat foarfecele de pe tavă, avem încă nevoie de ajutorul lor.







-Acum pregătiți vârful filetului astfel încât să se poată urca cu ușurință în orificiul acului.

- Ce trebuie să faci pentru asta?

- Trebuie să scoateți puful și să rotiți puțin între arătător și degetul mare. apoi puneți pe ac.

Firele pentru copii, îngrijitorul ajută la legarea unui nod, sugerează să-i pui într-un pat de ac și să faci o scurtă pauză.

- Lăsați acele noastre să stea în paturile lor pentru o vreme și vom face un mic exercițiu.

- "Să ne dezvoltăm pe loc puternic și energic

Puternici și curajoși

În fiecare dimineață dimineața

Facem exerciții. ridica mâinile sus (de 2 ori)

Mâinile sus cresc,

Toate mișcările se repetă,

Squat și se ridice să se așeze, ridica-te

Și nu te obosi deloc! "

Educatorul oferă să își ia locul și să asculte aventura firelor și a acelor, povestea însoțește spectacolul.

- Alenka a luat un ac și ață și blocat în materialul de rochie, doar în cazul în care vin de pe butoane, tras în sus un ac și ață pachet de apucat strâns rochia. Alenka a trimis un sfat interesant pentru un ac în celelalte butoane de deschidere, și apoi din nou în primul ac și fericit a început să se scufunde de la o gaura la alta, și de distracție ei rulează fir.

- "Un cobai ruleaza - o seta de aur,

Șosete din oțel și o coadă de in. "

- Deci, ei au jucat de capturare, iar butonul a fost cusut din ce în ce mai strâns pe rochie. Firul a devenit mai scurt și mai scurt. Și de mult timp sa transformat în asta. Mama a arătat cum să fixeze firul astfel încât butonul să nu fugă de rochie.

Educatorul stabilește un nou scop pentru copii.

- Pentru a coase frumos, corect un buton, trebuie să practici mai întâi. Vă invit acum să coase un buton de pe o simplă bucată de pânză, și atunci când înveți, vei te pentru a coase nasturi, a scăpat pe rochii și cămăși lor.

În cadrul activităților practice, educatorul folosește întrebări, ajutor, afișare individuală, sfaturi și încurajări:

- Cum vei face asta?

- Vedeți cum o fac și așa mai departe.

- Acum, cred că acele au alergat și sunt foarte obosiți, vor să se odihnească. Împingeți-le cu vârful pernei preferate cu pernă și așezați bobinele cu filete într-un borcan pentru lucrul cu acul (copiii își curăță locul de muncă).

- Deci a fost cu acul Alenkina. De la faptul că era foarte obosită, se plimba adânc în pernă și adormise într-un somn bun. Ea a visat cum au jucat vesel cu un fir și chiar i-au ajutat pe Alyonka să coasă un nasture pe rochia ei. De atunci, acul fără fire nu a apărut niciodată, dar cei mai amabili au început să spună că sunt inseparabili, ca un ac și un fir.

- Lads a muncit din greu și au făcut față cu sarcina, iar cei care l-au nu funcționează, nu sugerez să se supere, și practica acasă și ne arată cum sa întâmplat.

- În următoarele clase vom învăța acul și firul nostru într-un nou joc "Pas pe cale".

Educator oferă instrucțiuni cu privire la obligația de a elimina handout, seara se poate organiza joc subiect-rol „Atelier“ și activități productive „rochie de reparații papusa.“







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: