137 De la Lebedev

Amintiți-vă straturi semantice Arkursa. Aceasta acoperă aceste ouă numai din lateral.


Orice persoană poate arăta cu ușurință unde sunt partea superioară și cea inferioară.

Aproape toată lumea este de acord că direcția privește înainte spre dreapta și spre stânga. Acest lucru este întărit de direcția de scriere în cultura occidentală și de mișcarea în sensul acelor de ceasornic (invenția emisferei nordice) și de simțul modului de viață al multor oameni.







Vom combina aceste patru direcții de bază și, în același timp, vom arăta sumele vectorilor, care, ca rezultat, vor da opt laturi.

Să nu ne lăsăm seduși de similitudinea acestor zone la părți ale lumii, pentru că în multe țări oameni au diferite imagina pace: pentru mongole înainte înseamnă în mod clar se deplasează spre sud, cât și pentru locuitorii din partea europeană a Rusiei, de exemplu, este situat în partea de jos sud. în cazul în care Crimeea (și nu Cuba la toate).

În diagrama noastră se vede că suma vectorilor sus și înainte este o direcție spre colțul din dreapta sus. Acesta este unghiul cel mai "pozitiv" al direcției de mișcare în spațiul bidimensional. În direcția opusă este, respectiv, cel mai "unghi" negativ. Aspirația spre colțul din stânga sus poate fi privită ca o mișcare ascendentă, dar "nu acolo", dar în dreapta jos - ca o dorință "înainte de eșec". Obiectul situat în mijloc, de regulă, este calm și sprijină simetria compoziției.

Să ne uităm la matricea emoțiilor din colecție.

Prin urmare, vom încerca să aplicăm cu exactitate (să nu alunecăm în șamanism și misticism) matricea emoțiilor celor două logouri ale companiilor petroliere - interne și externe.

Sigla YUKOS este ruptă în direcții opuse. Diagonalele albe tind spre colțul din stânga jos. Chiar dacă presupunem că diagonalele merg într-o direcție pozitivă, ele sunt presate de triunghiul dominant galben, care se va deplasa într-o secundă. Semnul a fost vândut în mod clar clientului cu legenda "figurii geometrice cele mai stabile", dar această idee este complet discreditată de unghiurile ascuțite ale celor trei triunghiuri care alcătuiesc piramida, toate direcționate în jos. Chiar și literele majuscule, tipărite cu caractere aldine, nu pot avea o astfel de structură de rupere.

Logo-ul BP este exact opusul. Aici vedem o compoziție simetrică, calmă, extravertată, însorită-florală, care este îndreptată spre cele două litere mici ale numelui cu două raze pozitive. Aceasta este dinamica pe care supraconductibilitatea o sustine.

Chiar și un spectator nepregătit va observa diferența dintre "îndoire" și "prosperitate" - acestea sunt programate în semne.

Pun pariu pe orice că, atunci când o corporație lucruri „MiG“ du-te bine, ei mă vor comanda un nou logo, o pasare va schimba cursul și, cel mai important, nu mai utilizați litere stânga unghiulare (care, în general, nenaturale).

Și acum vom ieși în oraș și vom vedea cum se aplică matricea emoțiilor de către cei care se angajează profesional în influențarea emoțiilor.

137 De la Lebedev

În ceea ce-l privește pe BP și pe Yukos, aș continua să mă cert. Cine a spus asta, că părerea se mișcă în această direcție? De obicei, destul de contrariul: de a lua Ansel Adams cu peisajele sale: în prim-plan în umbră, înapoi lumina, privirea se mută departe de-a lungul râului, la petele luminoase de pe părțile laterale ale cadrului, în centru, în cazul în care avionul prezent. Toată lumea știe acest lucru, chiar Ansel Adams, care a împușcat sau a privit aceste fotografii cu propriile sale ochi. Inversați cadrul, astfel încât fundalul să fie întunecat, iar partea frontală să lumineze și să obțineți un cadru alunecos.







Aplicați acest lucru la întrebarea noastră: aș fi crezut mai degrabă că mișcarea merge de la verde la galben, de la întuneric la lumină. Orice s-ar putea spune, verde în cele mai multe cazuri va fi mai întunecat și chiar mai rece - senzații. Deci mișcarea din Yukos ar trimite zig-zag din bukovok. În BP - convergând spre centru (apropo, în floarea-soarelui, unde ideea a fost împrumutată - mișcarea inversă, de la negru la galben). Mai mult ne gândim și ce este primar, simbolul sau decodificarea lui, scrisori? Aparent, Lebedev are propriul său punct de vedere ... de ce și-a desenat greșit logo-ul? Potrivit logicii sale se dovedește că pe codul de bare o mișcare clară în jos, direct la literele artlebedev - trebuie să fie, de asemenea, redesenate, prin urmare?

Și la revedere, dragă ignorant.

Și am înțeles foarte mult în asta. Mai întâi de toate, îmi râdește ignoranța și ignoranța. Lebedev a făcut o sarcină precară a acestei sarcini - chiar nu înțeleg de ce direcția mișcării este exact ceea ce este arătat în figură. Pentru a zbura este bun, pentru a cădea este rău și dureros, nimeni nu se certa cu ea. Chiar și mai rău - să conducă argumente absolut nefondate sub o poreclă de var de nicăieri. Vrei să spui că sunt un nebun - spune-mi, dar introduceți-vă mai întâi (de obicei, acest lucru este necesar pentru a merge la persoana).

Nu trebuie uitat că cel puțin e bine, că este mai rău, totul este și termeni relativi, iar criteriul pentru determinarea direcției este o persoană. Nu este necesar să-l înalțăm pe Lebedev - el nu este un zeu, el lucrează pur și simplu în stilul cel mai corect și mai compromis, ceea ce nu înseamnă că el are întotdeauna dreptate. Mai mult decât atât, necompromania, în orice caz, implică pierderi și omisiuni.

Și nu fugi în colț: ai spus A - nu-ți fie frică să spui B "tânărului".

Conform ideilor / percepției mele - colțul cel mai strâns al triunghiului este asociat cu direcția (adică cu săgeata ->), deoarece triunghiurile nu sunt echilaterale. Prin urmare, din punctul de vedere al utilizatorului =), triunghiurile superioare, până la bulb, ce culoare sunt, "creep" (tending) în jos, se pare că această cifră este pe cale să se prăbușească. Dacă triunghiul a fost pur și simplu "tăiat" de "linii" paralele (împărțite în trei părți), iar cel de sus a fost luminos, atunci, ah, totul ar fi răcoros și ar fi asociat cu o figură stabilă.
Puteți efectua un sondaj social =)

Nu înțeleg de ce toată lumea a fost prinsă să suge logo-ul? De ce nu sunt contestate posterele de mai jos? La urma urmei, ei ilustrează această regulă.
Logosul aici este unul bun, unul rău, dar cineva din motive inexplicabile ar putea să-i placă pe unul, dar pe altcineva. Regula rămâne regula, iar chestiunea gusturilor nu are nimic de-a face cu.
Încercarea de a dovedi că gustul tău este cel mai corect și că toate legile ar trebui să se bazeze pe el - cel puțin indecent.
Și dacă amerikoman noastră a întrebat de ce cuvântul „viu“ ar trebui să fie scris cu ea „și“ Mi-ar fi spus că este necesar, este de obicei tot același bun-vechi „citit un primer.“

Afișele din partea de jos sunt făcute standard și urmează în mod clar liniile lui Lebedev (sau regulile de design, cărora le este mai convenabil). Regula este ilustrată.

Mi-am exprimat punctul de vedere, nu este vina mea că nu sunt de acord cu Lebedev. Apropo, odata cu triunghiurile au inceput sa vorbeasca - logo-ul in sine arata ca un triunghi, tocmai taiat de linii albe.

Gustul meu nu este cel mai corect - este doar al meu, chiar și subiectiv. Nu am putut explica de ce m-am înșelat. Eu nu-l împing de la el și eu nu neagă regulile - Tocmai am spus că Yukos nu-l rola ca o ilustrare.

Cu privire la ortografia, cu toate acestea, am recomandat grundul - mă plictisesc într-o carte despre design sau psihologie, unde este scris despre triunghiuri. Și apoi, la urma urmei, niște nenorociți asemenea mei sunt o jumătate de țară, și nimeni nu știe în ce direcție să se uite.

Incepand cu Leonardo da Vinci, și nu cu Lebedev mulți artiști folosit în mod conștient proporțiile „secțiunea de aur“ Alte exemple de utilizare a regulilor „secțiunea de aur“, în cinema - amplasarea componentelor majore ale cadrului de la punctele singulare - „centrele vizuale“ Sunt adesea folosite patru puncte, situate la o distanță de 3/8 și 5/8 de marginea corespunzătoare a planului. În secolul XX, atunci când se discută raporturile optime de aspect de dreptunghiuri (coli de dimensiuni A0 și mai multe dimensiuni ale plăcilor fotografice (6: 9, 09:12) sau cadre ale filmului (adesea 2: 3), dimensiunea ecranelor de film și televiziune - de exemplu, 3: 4 sau 9:16) au fost testate o varietate de opțiuni. Sa dovedit că majoritatea oamenilor nu percep proporția de aur ca optimă și consideră proporțiile sale "prea întinse".

Dimensiunile unei pânze pentru artiștii picturai au fost adesea alese în conformitate cu această proporție.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: