11 Particularitățile naționale ale papusilor, care nu pot decât să surprindă, umkra

Fiecare națiune a lumii are propriile sale caracteristici, care sunt pentru ei absolut normal si banal, dar dacă mediul lor va primi o persoană de altă naționalitate, el poate fi foarte surprins de obiceiurile și tradițiile oamenilor din această țară, pentru că ele nu coincid cu propriile sale idei despre viață. Vă sugerăm să învățați 11 obiceiuri și particularități naționale ale papusilor, dintre care unele vă vor terifi.







Ei "stau" pe nuci ca dependenți de droguri

11 Particularitățile naționale ale papusilor, care nu pot decât să surprindă, umkra

Fructele palmei betel - acesta este cel mai dăunător obicei al papusilor! Carnea fătului este mestecată, amestecând cu celelalte două ingrediente. Aceasta provoacă salivare profundă, iar gura, dinții și buzele sunt vopsite într-o culoare roșie aprinsă. Prin urmare, papucii scuipa nesfârșit pe pământ, iar blocajele "sângeroase" se găsesc pretutindeni. În Papua de Vest, aceste fructe sunt numite pinang, iar în jumătatea estică a insulei - bevent (nuci). Utilizarea fructelor oferă un efect ușor de relaxare, dar într-adevăr strică dinții.

Ei cred în magia neagră și sunt pedepsiți pentru asta

11 Particularitățile naționale ale papusilor, care nu pot decât să surprindă, umkra

Anterior, canibalismul a fost un instrument de justiție și nu o modalitate de a-ți satisface foamea. Deci papucii au fost pedepsiți pentru vrăjitorie. Dacă o persoană a fost găsită vinovată de folosirea magiei negre și a rănit altora, a fost ucis și bucăți din corpul său au fost distribuite între membrii clanului. Astăzi canibalismul nu mai este practicat, dar uciderea cu acuzație de magie neagră nu a încetat.

Îi păstrează pe morți acasă

11 Particularitățile naționale ale papusilor, care nu pot decât să surprindă, umkra

Dacă avem Lenin "dormit" în mausoleu, mumiile liderilor lor de papusani din tribul sunt păstrate chiar în colibele lor. Răzuit, afumat, cu grimase îngrozitoare. Varsta mumiilor este de 200-300 de ani.

Ele permit femeilor lor să se angajeze în muncă fizică grea

11 Particularitățile naționale ale papusilor, care nu pot decât să surprindă, umkra






Când am văzut prima dată cum o femeie, în a șaptea-a opta lună de sarcină, găsește lemn de foc cu un topor, iar soțul ei se odihnește la umbră, am fost șocat. Mai târziu mi-am dat seama că papucii au avut o normă. Prin urmare, femeile din satele lor sunt brutale și fizic rezistente.

Plătesc pentru viitoarele soții de porci

11 Particularitățile naționale ale papusilor, care nu pot decât să surprindă, umkra

Acest obicei a fost păstrat în întreaga Guineea Nouă. Familia miresei primește porcii înainte de nuntă. Aceasta este o taxă obligatorie. În același timp, femeile au grijă de porci, ca și copiii, și chiar le hrănesc cu sânii. Acest lucru a fost scris de Nikolai Nikolayevich Miklouho-Maclay în notele sale.

Femeile lor s-au mutilat în mod voluntar

11 Particularitățile naționale ale papusilor, care nu pot decât să surprindă, umkra

În cazul decesului unei rude apropiate, tribii tribului au tăiat falangii degetelor. Un topor de piatră. Astăzi, acest obicei a fost deja abandonat, dar în Valea Baliem vă puteți întâlni în continuare bunicile inimii.

Un colier din dinți unui câine este cel mai bun cadou pentru o soție!

11 Particularitățile naționale ale papusilor, care nu pot decât să surprindă, umkra

Tribul de vaci este o adevărată bijuterie. Prin urmare, femeile de vaca nu au nevoie de aur, nici perle, nici haine de blana, nici bani. Ele au valori foarte diferite.

Bărbații și femeile trăiesc separat

11 particularitățile naționale ale papusilor, care nu pot decât să surprindă, umkra

Ei pot trăi chiar și pe copaci

11 Particularitățile naționale ale papusilor, care nu pot decât să surprindă, umkra

"Trăiesc înalt - mă uit departe. Vacile își construiesc casele în coroane de copaci înalți. Uneori se află la 30 m deasupra solului! De aceea, copiii și bebelușii au nevoie de ochi și ochi, pentru că nu există garduri într-o astfel de casă.

Ei poartă koteki

11 particularitățile naționale ale papusilor, care nu pot decât să surprindă, umkra

Acesta este un falocript, cu care alpinistii acopera demnitatea lor masculina. Koteka este folosit în loc de lași, frunze de banane sau pântecele de lambriu. Fă-o de la un dovleac local.

Sunt gata să se răzbune până la ultima picătură de sânge. Sau până la ultimul pui

11 Particularitățile naționale ale papusilor, care nu pot decât să surprindă, umkra







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: