10 moduri de a menține câinele sănătos pentru anii următori, drtclub

Dacă vă iubești într-adevăr câinele, atunci trebuie să știți câteva reguli simple, respectarea cărora va păstra sănătatea câinelui cât mai mult posibil. Pentru că terrierii Jack Russell sunt considerați norma unei speranțe de viață de aproximativ 15 ani și am visat că Jack-ul meu a rămas vesel, sănătos și vesel timp de mulți ani.







10 moduri de a menține câinele sănătos pentru anii următori, drtclub

Încerc să rămân la zece moduri de a păstra sănătatea lui Jack. Aici sunt.

Nutriția corectă

Dieta corectă este una dintre cele mai importante componente ale sănătății și longevității celor patru picioare. Fiind un maestru atent, trebuie să știți ce fel de hrană sau hrană este digerată de organismul animalului și care nu sunt. Asigurați-vă că câinele primește toate substanțele nutritive necesare corpului său.

Echilibrarea echilibrată este probabil cea mai importantă componentă a sănătății unui câine. Indiferent dacă animalul dvs. este hrănit cu alimente uscate sau alimente naturale, este mai bine să evitați greșelile în hrănire. astfel încât să nu dăuneze animalului.

O mare influență asupra sănătății câinelui este asigurată de un aport suficient de cantitate necesară de apă. Deshidratarea poate deteriora serios starea de sănătate a unui cvadruplu. Jack-ul meu are întotdeauna un castron de apă la care poate veni în orice moment al zilei și al nopții să-și stingă setea. În plus, încerc să schimb de apă mai mult pentru Jack, pentru că în timp poate acumula praf, mote.

Foarte des, apa ajută la rezolvarea multor probleme de sănătate: constipație, otrăvire, boli gastro-intestinale. Cât de multă apă și cum să aprovizionez bine câinele în detaliu am scris deja aici.

Îngrijirea dinților

Pentru ca sanatatea cainelui a fost puternica, trebuie sa perii cu regularitate dintii animalului de companie. Dacă nu ai grijă de ei, poate apărea tartru și se dezvoltă carii. Și aceasta amenință pierderea dinților. Absența dinților este plină de faptul că câinele nu mai poate procesa corect produsele alimentare consumate. Acest lucru duce la întreruperea muncii și dezvoltarea bolilor din tractul gastro-intestinal.

Cred că nu trebuie să-i pensăm coada în fiecare zi (așa cum facem noi cu tine). De exemplu, verificați dinții lui Jack și faceți o curățare igienică o dată la două săptămâni, dacă este necesar. Pentru a curăța dinții lui Jack, folosesc o pastă de dinți specială pentru animale, care poate fi achiziționată de la orice magazin de animale de companie.

Pentru a obișnuia un animal de companie să vă periați dinți este cel mai bun la o vârstă fragedă, astfel încât mai târziu nu există probleme în realizarea acestei proceduri. Pentru a îndepărta plăcile și pentru a întări dinții, câinelui i se poate da un "pogor". În acest scop, îi dau lui Jack căruțele de carne de vită, traheea și carierele de carne de vită.

Da, da, nu fi surprins, oase. Toți câinii le place să înghită. Acest lucru este inerent in natura, dar este foarte important sa stii ca nu toate oasele pot fi date cainilor. Unii nu numai că nu contribuie la înlăturarea plăcii dentare, ci pot provoca și răniri iremediabile pentru sănătate.

Grija obișnuită

În plus față de periajul dinților, este necesar să se efectueze în mod regulat proceduri de igienă precum tăierea ghearelor, curățarea urechilor, prevenirea bolilor oculare. Câinii cu păr lung ar trebui să fie tuns, tuns părul în jurul ochilor.

Tratamente pentru baie

Sănătatea unui câine depinde în mare măsură de conducerea regulată a procedurilor de baie. Aceasta este prevenirea bolilor de piele. Nu vă spălați complet câinele în fiecare zi. După o plimbare zilnică, este suficient să spălați doar labele și pisuupopul.

Cât de des și prin ce mijloace să spălați un animal de companie, puteți citi acest link.

Prevenirea bolilor







Pentru prietenul dvs. cu patru picioare a fost sanatos, trebuie să efectuați în mod regulat deparazitare. vaccinarea anuală și tratamentul pielii și fleacului împotriva puricilor și căpușelor.

Locul în casă

Fiecare coadă trebuie să aibă locul ei în casă. Poate fi un pat, o casă sau un covor. Este foarte important să dotați în mod corespunzător un astfel de spațiu, astfel încât câinele dvs. să se poată simți protejat.

Mutarea de jocuri și exerciții sportive

Pentru a menține sănătatea bună și puternică, este foarte important să exerciți zilnic câinele. Înainte de a avea un câine, trebuie să înveți toate caracteristicile rasei în prealabil. Unele rase de câini au nevoie de mult mai multă efort fizic decât celelalte.

Pentru că familia noastră trăiește într-un stilpopic pufos, cu patru picioare, din rasa Jack Russell Terrier. atunci știu prima dată ce anume este una dintre acele rase care au nevoie de un ritm deosebit de activ al vieții.

Acesta nu este câinele cu care merg doar pe stradă, așa că merge la toaletă. Aceasta este exact rasa câinilor care au nevoie de mai mult de atât și de multe sărituri și sărituri, altfel acasă nu vă va oferi odihnă. Deși pot spune sigur, el nu vă va lăsa să vă odihniți oricum!

Chiar și după ce ați petrecut toată ziua în aer liber în jocuri active, venind acasă, nu veți vedea un jack obosit. Chiar și după o zi activă, el vă va aduce jucăriile și va cere ca distracția și jocurile să continue!

Toți câinii din duș sunt aceiași copii. Pe lângă copii, le place să alerge, să sară și să se joace. Și, la fel ca și copiii, sunt întotdeauna fericiți când veniți acasă de la serviciu, le aduceți o nouă jucărie.

Dacă aveți un câine, atunci știți, animalul dvs. de companie ar trebui să aibă o mulțime de jucării! Dar nu trebuie să dați imediat toate jucăriile. Lasă în fiecare zi două sau trei jucării cu care nu a jucat mult timp, și cele cu care tocmai a jucat curat. Și așa alternează.

Sănătatea unui câine depinde și de modul în care câinele câinelui dvs. este îmbrăcat în această sau pe vremea aceea. Desigur, totul depinde de rasa.

Există rase de câini care nu au nevoie de haine, și tolerează cu ușurință chiar și cel mai sever inghet, trăind pe stradă în cabină. Dar există rase cu care îmbrăcămintea este vitală. Acest lucru este valabil mai ales pentru câinii cu păr scurt și lipsa substratului. În vreme rece, pot obține cu ușurință răcirea corpului.

La toate nu este necesar să îmbrăcați animalul pentru fiecare ocazie și fără. Supraîncălzirea excesivă nu are, de asemenea, un efect foarte favorabil asupra sănătății. Animalul trebuie să fie condimentat și calm să poarte atât ploaie cât și vânt. Dar dacă stradă este foarte rece, minus 20-30 grade, atunci în acest caz ar trebui să aveți îmbrăcăminte de protecție.

Îmi port doar Jack-ul în două cazuri: în toamnă (când există murdărie mare pe stradă) și iarna (când temperatura aerului începe să scadă sub -15 grade).

Bineînțeles, acest mod de a menține câinele sănătos pentru o perioadă lungă de timp nu poate fi unul dintre primii zece, dar, în opinia mea, este cel mai important dintre toate.

Dă prietenului tău cu patru picioare dragoste, căldură și afecțiune. Mai mult timp petreceți cu el, jucați-l, fiertați-l, vorbiți ca un bărbat. Amintiți-vă cum vă simțiți despre câine, în același fel în care vă va trata. Deveniți un lider pentru animalul dvs. de companie și cel mai bun prieten.

10 moduri de a menține câinele sănătos pentru anii următori, drtclub

Ridicarea unui câine este o activitate de zi cu zi, dar munca este plăcută. Dacă coada ta este psihică stabilă și sănătoasă, atunci sănătatea sa va fi puternică.

Mult noroc și să aibă grijă de animalele de companie!

Elena, spune-mi cum să tratez părul de fleece. Stepik are acarieni, tratăm. Apoi a început să se muște pentru un picior. Ca o pisică, când purici. Am spălat-o cu șampon acum 5 zile. Merită din nou să se spele cu anti-bloc? Ai scris că rareori trebuie să speli cu fonduri. Există un alt mod de a scăpa de torturii lui Ștefan? Stepa 2,5 luni. Mulțumesc.

Elena, uită-te cu atenție la Stepopika, poate că nu sunt purici. Și câinii își pot zgâria trupurile, la fel ca oamenii.
Dacă ați început să o traduceți într-o stare naturală, atunci poate că poate fi o alergie la un produs și se rupe de el.
Sau poate acarieni, de la care îi tratezi. Pot exista mai multe motive.
Verificați cu atenție tot stratul de blană. Dacă găsiți un purici, aș sfătui să pulverizați de purici și larve, dar numai că este potrivit pentru pui. Este mult mai eficient decât orice șampon, dar nu trebuie să-l exagerați cu dozaj, altfel câinele poate fi rău. Am folosit spray-ul: mrBruno (cu imaginea fisurii pe borcan). Voi scoate fotografia la poștă.
Dar trebuie doar să vă asigurați că într-adevăr puricii.

    Elena, dar și acarienii trebuie să fie scoși în mod necesar. Acest lucru este foarte rău atunci când câinele are paraziți pe corp.

  • Vreau doar să vă mulțumesc foarte mult pentru site-ul dvs. minunat cu informații utile! Jack-ul nostru, Jack, a apărut cu puțin mai mult de o lună în urmă, nu mai este copil, în curând va fi doi! Și am răspunsuri la toate întrebările de la dvs. ))))

    Bună, Lisa! Și vă mulțumesc foarte mult pentru cuvintele voastre bune. Este foarte plăcut dacă experiența noastră, transferată pe aceste pagini, este în continuare benefică pentru cineva. Suntem întotdeauna bucuroși să împărtășim informații interesante și relevante, să vină mai des! Și salut Daxic-ul nostru, să crească sănătos și ascultător! 🙂







    Articole similare

    Trimiteți-le prietenilor: