Cum cluburile ucrainene au jucat meciuri în Europa League

"Șahtior" (Donetsk) - "Sivasspor" (Sivas) - 3: 0

La conferința de presă a premierului, Mircea Lucescu a declarat: "Sunt sigur că clubul turc va ataca foarte mult". Dar profeția antrenorului nu sa împlinit. Deși a fost probabil cel mai spectaculos meci dintre toate cele patru. Cel mai bun club din Ucraina, în ciuda faptului că a ieșit pe teren fără căpitanul său Dario Srna, a învins cu ușurință echipa turcă, care nu a rezistat în mod special. În minutul al șaselea după începerea jocului am fost mulțumiți de un gol rapid și neașteptat Alexei Gai, care în acest joc a primit un avertisment.

Distinși tip, Ilsinho și Cobin

Dar al doilea obiectiv fanii Donetsk "moles" a trebuit să aștepte o lungă perioadă de timp. Numai în minutul 76 Ilsinho a marcat după o combinație inteligentă jucată de patru dintre jucătorii noștri. Și a terminat pe poarta turcilor, după un transfer frumos de Raz Vasyl Kobin (87 minute) a lovit chiar în centrul porții. Apropo, Cobin a arătat recent un joc foarte bun. În spatele acestui lucru Mircea Lucescu a urmărit, care părea să fie încrezător în succesul echipei sale și, în general, nu și-a făcut griji pentru rezultatul după primul gol.

"Metallurg" (Donetsk) - "Austria" (Viena) - 2: 2

Jocul a avut loc la Donetsk cu standuri pline. Nikolai Kostov a fost îngrijorat de pierderea atacantului central Musavencosi Mguni. "Dar nu este atât de important ca el să nu ia parte la meciul de mâine, de parcă îl pierdem pentru o perioadă foarte lungă de timp", a spus Kostov. Un antrenor al austriacilor Karl Daksbacher a evaluat șansele ca 50:50, deși cel mai bun rezultat pentru el ar fi un scor de 1: 1. El a pariat pe Achimovici - și nu a dezamăgit, marcând un gol rapid în minutul 8 din prima repriză. Dar în curând a marcat Kingsley, al cărui joc vreau să-l menționez mai ales. Obiectivul său în porțile austriecelor, pe care la marcat cu o lovitură de cap, va deveni cu siguranță unul dintre cele mai spectaculoase.

Acum, "Metallurg" trebuie să câștige meciul pe drum pentru a merge la runda de grup

"Metalist" (Harkov) - "Sturm" (Graz) - 1: 1

Miron Markevich, antrenorul lui Harkov, și Franco Fod, antrenorul austriecilor, nu au dezvăluit exact componența echipelor până la ultima. Foda a fost, de asemenea, de acord cu 1: 1, spunând că echipa sa este în formă fizică optimă.

La începutul jocului echipei este dimensionarea în mod clar fiecare alte momente, atât de pregnant nu a fost mult timp. De două ori atacat în mod activ a încercat Devic, dar portarul austriecii a salvat situația. Contul a fost deschis de către echipa gazdă. După 31 minute, Muratovich de depozit, care bate cu ușurință protecția ucraineni (care a fost doar la momentul uitam pasiv această combinație, a făcut nici o încercare de a proteja obiectivul său), gol marcat Bayhler. După aceea, austriecii mult ovaționat și s-au grabit la atac cu o vigoare reînnoită (în același colț Bayhler).

Markevich a fost nemulțumit de joc

În a doua jumătate, echipa noastră a ieșit cu o altă atitudine morală. Cel mai probabil, Markevici a luat cu ei o conversație explicativă serioasă, deoarece "Metalistul" a început atacul, dar a făcut în același timp erori banale. Din nou, lupta a explodat pe Devic, dar, evident, nu era ziua lui - toate loviturile trecute de poarta. Dar jocul a fost aproape în cele din urmă salvat de Denis Oleinik. În minutul 76 el a mers unul câte unul cu portarul și, bătând-l frumos, a marcat un gol teribil.

În ciuda tragerii, în general Markevich nu a fost mulțumit de joc. El a recunoscut că într-o formă proastă a fost jadul și mulți apărători au fost permise de către apărători. Doar pe aceste erori, el va lucra serios.

"Vorskla" (Poltava) - "Benfica" (Lisabona) - 0: 4

Cel mai serios adversar la primit pe Poltava. Faptul că nu putem bate o astfel de bunică ca Benfica este puțin probabil, mulți oameni au înțeles. Dar speranța era cel puțin un gol minim în cont. Salvați poarta neînchisă echipa noastră a fost doar 30 de minute. Di Maria a primit un transfer lung aproape de centrul terenului și a marcat primul gol.

Salvați poarta neînchisă echipa noastră a fost doar 30 de minute

După acest joc portughezii, în a doua jumătate a ne-a lăsat nici o șansă: marcat de la punctul de pedeapsă (cu privire la valabilitatea, care poate fi și argumenteze) Oscar Cardozo (54 minute), în colțul din dreapta sus, apoi câteva minute mai târziu și Javier Saviola (57 minute ). Și Saviola sa întâmplat să fie în locul potrivit, la momentul potrivit, pentru a obține o transmisie directă de la Cardozo, și a trimis mingea într-o ușoară mișcare a picioarelor.

După al treilea gol, "Vorskla" a devenit mai activă, dar jocul pe câmpul portughez al altcuiva nu a funcționat. Cel de-al patrulea gol final în poarta lui Poltava în colțul din stânga jos a fost marcat de Weldon (minut 77). Sperăm că în lucrarea sa natală Poltava „Vorskla“ se manifesta mai bine și să arate un fotbal bun, pentru că în secțiile de Nikolai Pavlov, a simțit un mare potențial.