Cluburile noastre se află în playoff-ul Ligii Campionilor

În acest sezon, HALK a depus, scorurile Artem DZUBA - și "Zenith" câștigă. Fotografii de REUTERS

„SE“, își amintește cum cluburile noastre din principalele grupe evroturnira și spune că sa întâmplat cu ei în etapa următoare - un playoff a existat de ceva timp sau rotund grup doilea.

Locul: 1. Puncte: 18.

Cum să plecați. "Spartacus" a făcut totul ușor și frumos. Numai odată, roșu și alb tocmai au falit - după prima jumătate a meciului cu "Rosenborg" din Trondheim, moscoviți au pierdut 0: 2. Cu toate acestea, faimoasele cuvinte ale lui Serghei Juran în vestiar ca echipa a adus ca Alenichev după pauză, iar compania nu o piatră a fost lăsată la norvegienii.

Ce sa întâmplat în continuare. În timpul iernii, "Spartacus" a fost forțat să vândă jumătate din compoziția stelelor - de la Cherchesova la Juran. Tinerii neînarmați, în locul liderilor, nu au putut rezista presiunii "Nantes" în prima etapă a sferturilor de finală. În jocul retur Nikiforov a fost aproape un miracol - datorită eforturilor sale, după prima dată roșu și alb a condus 2: 0, dar după pauză Nicolas Ouédec, a spus două bile și a dat francezi in semifinale.

Cum să plecați. "Lokomotiv" a fost primul club rus care putea cuceri grupul Ligii Campionilor în două sezoane la rând. Și din nou, descoperirea echipei Yuri Semin a fost extrem de actuală. Feroviarii s-au aflat într-un cvartet foarte armonios cu Arsenal, Inter și Dynamo Kiev, unde pierderile au fost tolerate de toată lumea. În ultima rundă a "Loco" a fost vital să luăm puncte pe "Highbury", dar "Gunners" nu l-au părăsit pe Loskov și compania o singură șansă. Cu toate acestea, chiar și feroviarii nu au avut timp să se supără, deoarece au primit un mesaj plin de bucurie de la Kiev - "Dynamo" și "Inter" au jucat o remiză. Acest rezultat într-un meci de concurenți a dedus "Locomotiva" în playoff.

Ce sa întâmplat în continuare. În finalele 1/8, roșu și verde au ajuns destul de acceptabile, așa cum se părea atunci, "Monaco". Cu toate acestea, din avantajul solid în primul joc, "Loco" a scos doar 2: 1. În etapa a doua, secțiile lui Semin s-au axat pe distrugere, dar nu au putut ține cravata la zero - scopul lui Przcho ia scos din Liga Campionilor. După acest meci, rușii au avut mari pretenții față de arbitrul portughez Batishte. Un "Monaco" a ajuns în cele din urmă la finala Ligii Campionilor, unde a pierdut cu Porto Jose Mourinho și Alenichev.

Locul: 2. Puncte: 10.

Cum să plecați. CSKA a marcat o mulțime de conuri, cucerind Liga Campionilor. Numai cu cea de-a șasea încercare echipa armatei a reușit să pătrundă în partea de primăvară a principalului turneu Euro. În mod ironic, pentru a părăsi grupul, Eugene Giner a trebuit să schimbe trei autocare în două luni. Pentru Liga Campionilor, echipa a fost antrenată de Zico, dar a fost concediat cu cinci zile înainte de start. Juande Ramos a stat la cârma roșie și albastră de o lună și jumătate și a reușit să înscrie 3 puncte în trei jocuri în acest timp. Apoi a venit Leonid Slutsky și corectat toate - CSKA Moscova în a doua rundă a primit o frumoasă și chiar insultătoare un egal cu „MJ“ pe „Old Trafford“ și învinge „Wolfsburg“ și „Besiktas“. Super-succesul în Turcia cu scopul lui Aldonin în minutul 5 a adus echipa armatei din grup.

Ce sa întâmplat în continuare. Spre deosebire de predecesorii săi, CSKA nu sa oprit în prima etapă a play-off-urilor. CSKA a bătut Sevilla, iar în sferturile de finală nu a putut face nimic cu viitorul câștigător al Internaționalului de la Champions League. Echipa Jose Mourinho a marcat două victorii ascetice de 1: 0 și a mers mai departe.

Cum să plecați. Si in acest sezon CSKA nu a facut fara scene clare si goluri in ultimele minute. CSKA sa alăturat companiei "Inter", "Lille" și "Trabzonspor", unde au fost selectate toate punctele. În ultima etapă, echipa lui Slutsky a venit cu șanse dubioase de succes. Roșie și albastră au avut puțină victorie asupra milanezilor pe "San Siro", era încă necesar să sperăm pentru o remiză într-un duel între "Lille" și "Trabzonspor". Iar vedetele s-au întâlnit în mod miraculos. Concurenții au împărțit cu adevărat punctele, iar echipa armatei a strâns "Nemuritorul" nemotivat cu patru minute înainte de sfârșitul meciului.

Ce sa întâmplat în continuare. Deja în finala 1/8 CSKA a sărit pe un adversar impasibil - Madrid "Real". Obiectivul Wernbloom la finalul meciului de la Moscova a adus o remiză echipei armatei, dar aceasta a provocat doar spaniolii. În al doilea joc, Cristiano Ronaldo și compania au învins pe rușii 4: 1 - iar din nou echipa a mers pe Mourinho.

Ce sa întâmplat în continuare. Fortune a decis că unii dintre portughezii "Zenith" nu sunt suficienți și au scris rivali albastru-albastru-albastru în 1/8 finale, "Benfica". În prima întâlnire de la proprietarii "Petrovski" în ultimele minute a smuls victoria 3: 2, dar decizia de a juca la retragerea de la Lisabona a fost o idee proastă. Spre deosebire de Hulk și Porto, Witsel și Benfica au reușit să spargă de două ori Malafeev și au ajuns în sferturile de finală.

Ce sa întâmplat în continuare. Nu este surprinzător faptul că pe un astfel de fundal emoțional, "Zenith" este departe de a pleca. Deja până la al cincilea minut al primului meci cu "Borussia" în finala 1/8, albastru-albastru-albastru "a ars" 0: 2. Totul sa încheiat mai mult sau mai puțin decent la 2: 4, dar sentimentul că pisica Dormundiană "Petrovsky" se juca cu șoarecele din St. Petersburg nu a părăsit.

În intervalul dintre cele două meciuri a fost trimis la demisia lui Spalletti. Înlocuirea temporară a triumviratei sale Semak - Simutenkov - Radimov a reușit să obțină o victorie de consolare în Germania, dar apoi sa dus la "Borussia".

Cum să plecați. Succesul "Zenith" în actuala Liga Campionilor seamănă cu prima descoperire rusă în spectacolul "Spartacus". Albastru-albastru-albastru se mișcă în turneu la fel de încrezător ca și moscoviți - 4 victorii în patru jocuri și pensionare anticipată la playoff. Vor reuși să păstreze cursul până în primăvară?

IEȘIȚI DIN GRUP, DAR NU SUNT ÎN JOS

Localizare: 2. Puncte: 12.

Ce sa întâmplat în continuare. Înainte de playoff, „Spartacus“ nu este atins, pentru că în turul 2 al grupului a dispărut într-o companie solidă, „Bavaria“, „Arsenal“ și „Lion“. Roșu și alb, dintr-o dată a început cu înfrîngerea „tunarii“ în „Luzhniki“ - 4: 1, dar înfrângerea francezilor în turul 2 au scos din șa. Segmentele lui Romantsev au pierdut 4 meciuri la rând și au pierdut toate șansele de a părăsi grupul înainte de termen.

Cum să plecați. Căpitanii au emis prima ieșire din grup foarte originară. După patru runde, au avut doar un punct și o șansă pur teoretică de succes. Teoria a fost pusă în practică - două victorii eroice asupra Galatasaray și Brugge au adus Lokomotiv în runda următoare.

Ce sa întâmplat în continuare. Cea de-a doua rundă de grup nu a fost niciodată prezentată vreunuia dintre cluburile noastre. "Locomotiva" a intrat în companie la "Milan", "Real" și Dortmund "Borussia" - și a reușit să obțină doar un punct în șase jocuri. Despre playoffs nu putea decât să viseze.