9 Secretele - Corect - închirierea unei motociclete în Thailanda (Samui, Phuket, Chiang Mai, etc

Restul în Thailanda devine din ce în ce mai interesant dacă începeți să conduceți activ o motocicletă. Mii de turisti inchiriaza zilnic motociclete si conduc cu curaj pe drumurile thailandeze. Numai pentru unii, astfel de excursii sunt pozitive și interesante, iar pentru altele acestea se încheie din păcate, duc la cheltuieli grave de bani și chiar "divorțuri de bani". Cum de a evita probleme? Iată 9 reguli pe care trebuie să le cunoașteți atunci când închiriați motobike:







1. Alegeți corect un model de motocicletă în scopuri proprii

9 Secretele - Corect - Închiriere Motobike în Thailanda (Samui, Phuket, Chiang Mai, etc.
Pe fotografie: mai întâi trebuie să decideți alegerea modelului motobike

În cazul în care pentru a fi un drum de munte, mai ales dacă sunteți călătoresc singuri, luați motocicleta de închiriere mai puternic, cum ar fi Yamaha Nuovo, Honda Forza sau Honda PCX 150. Pentru a conduce în oraș este perfect Honda Scoopy, Yamaha Filano sau Honda clic. Pentru un simplu și eficient tip - ia Yamaha TriCity.

2. Opțiuni de închiriere de motociclete: pe internet, la domiciliu, pe străzi

Unele dintre cele mai avansate companii de căutare de chirie au site-urile preînregistrate și livrate la domiciliu. Desigur, acest lucru este convenabil - puteți planifica totul în avans.

9 Secretele - Corect - Închiriere Motobike în Thailanda (Samui, Phuket, Chiang Mai, etc.
Închiriere de motociclete în Thailanda (Pattaya)

3. Ne excludem motobicile foarte noi și foarte vechi

9 Secretele - Corect - Închiriere Motobike în Thailanda (Samui, Phuket, Chiang Mai, etc.
În fotografie: motobike prea vechi - o pierdere de timp și bani

Proprietarii unui motobike nou sunt, de obicei, foarte pretențioși la fiecare zgârietură microscopică, deci nu este recomandat să contactați noii veniți cu motobicuri noi. Dar chiar dacă ați condus bine de mult timp, apoi închiriați un motobike nou, evitați încă locurile de parcare apropiate și aglomerate.
Dacă kilometrajul din Scoopy sau Fino depășește 10 000 km - căutați mai bine un alt scuter. Cu privire la apariția de dispozitive vechi, desigur, toate nu le pasă, dar să fie pregătite pentru diverse defecte și capricii. De exemplu, m-am întâlnit cu motobicuri cu lămpi de mers în mișcare și cu ghidon îndoit.

Vezi și: Băuturi în Thailanda

4. Nu dăm pașaportul ca un depozit, negociem cu privire la depozit

În mod implicit, în Thailanda, atunci când închirierea motobike se străduiește să ia un pașaport ca o garanție. Nu suntem de acord! Lăsăm doar o copie + depozit de numerar.
Apropo, suma depozitului poate fi întotdeauna negociată, de exemplu pentru un nou Scoopy-I, am reușit să reduc depozitul cu 1000 baht. Și dacă sunteți un client obișnuit al unui birou de închiriere, atunci depozitul nu poate fi luat deloc.

5. Cum să verificați motobike înainte de a închiria







Asigurați-vă că pentru a lua în considerare dimensiunea sa - cu o creștere de mai mult de 180 cm, unele sunt prea mici motocicleta. În cazul în care greutatea este de asemenea mare, „montarea“ este necesar - să ia cu motocicleta și rotiți roata - dacă activați genunchii nu se odihnesc pe volan, aparatul de dimensiunea :) Atunci un scurt test drive, vot ca un început motocicleta, ca frânele. Uneori o motocicletă poate fi foarte dură - verificați dacă roțile sunt pompate.

6. Fotografizam motocicleta inainte de semnarea contractului

9 Secretele - Corect - Închiriere Motobike în Thailanda (Samui, Phuket, Chiang Mai, etc.
În fotografie: toate deteriorările și zgârieturile sunt consemnate în contract

Dacă motobike satisface, nu fi leneș și să ia o imagine a acestuia într-un cerc, în special aproape de-up-uri, toate zgârieturile și daunele vizibile. Apoi, verificați dacă toate aceste zgârieturi sunt marcate în contract. Afișați toate aparențele dvs. că nu sunteți începător :) O fotografie detaliată vă va ajuta să economisiți bani în caz de reclamații nerezonabile.

7. Închirierea pentru o lungă perioadă de timp

Dacă planurile permit acest lucru, este mai bine să închiriați o motocicletă pentru o perioadă lungă de timp (o săptămână, o lună). Închirierea la prețuri zilnice este o afacere foarte risipitoare.

Vezi de asemenea: Alcoolul în Thailanda. Ce băutură turiștii în Thailanda

8. Specificăm asigurarea

De regulă, toate motocicletele oferite spre închiriere în Thailanda sunt deja asigurate. Deci, dacă încercați să retrageți bani suplimentari de la dvs. - nu vom ceda.
Un alt aspect important: că toată asigurarea a funcționat cel mai bine, trebuie să aveți în mâinile dvs. drepturile Thai existente. În cazuri extreme - internaționale, în dreptul de a conduce o motocicletă.

9. Cum să alegeți compania potrivită de închiriere de motociclete

Iată semnele biroului corect de închiriere Thai:

a) personalul comunică întotdeauna politicos și pozitiv;
b) biroul oferă să livreze motobike direct la hotelul dvs., și după - ridica-l;
c) când semnează un contract cu dvs., vor lua o copie a pașaportului, nu pașaportul însuși;
d) în contract tot textul va fi duplicat în limba thailandeză și în limba engleză;
e) Motocicleta este însoțită de căști bune ("capace 3/4" și nu doar amuzante);
e) reparația minoră a motocicletelor (înlocuitor de ulei și cauciuc), în orice caz, compania însăși;
g) cea mai necesară asigurare este deja inclusă în prețul de închiriere;
h) biroul are un site web sau o pagină activă pe Facebook, cu feedback.

Citește și: Cum să închiriezi o vilă în Thailanda. 15 cele mai bune vile de pe plajă (Phuket, Koh Samui, etc.)

M-am uitat la comentarii despre ei pe Facebook - toate excelente. În general, am decis să încerc. Honda PCX seara comandat prin intermediul internetului, și deja la ora 10 simpatic în secret de așteptare la hotel cu o motocicletă - pentru Taya un astfel de serviciu în timp ce o raritate :) Toate trase rapid. O săptămână mai târziu, băieții au venit la hotel și i-au luat. Super! Comanda prin internet și nicăieri nu este necesară. Este frumos ca băieții noștri să ofere servicii de calitate. Și, cel mai important, fără plăți excedentare! Prin urmare, plăcerea de a sprijini „producătorilor interni“ - Vă recomandăm site-ul lor „Chiang Mai Scooter Inchiriere Co“, unde puteți vedea toate prețurile de motociclete și de închiriere, și să facă o rezervare. Eu îi voi contacta din nou.
Când am trecut motobike-ul, am aflat despre o altă idee bună - contractul de închiriere pe distanțe lungi. Așa că foarte curând va fi posibil să se ia cu motocicleta, cum ar fi Chiang Mai și să-l într-un alt -Place - Phuket, Krabi, Hua Hin, Pattaya sau Koh Samui și Phangan. Convenabil! Considerând că, de exemplu, în Phuket, nu am găsit niciodată un serviciu adecvat.

În general, toate călătoriile de succes în Thailanda!

Căutați bilete de avion pentru diferite companii aeriene:

Cele mai ieftine bilete de avion pe care le căutați aici

Forumul nostru. Opinii ale turiștilor:

  • Anna
    Vă mulțumim pentru informații utile. Am o întrebare dacă zburați din Thailanda în Hong Kong pentru câțiva.
    - Thailanda: răspundeți la întrebările noilor veniți
  • Dmitry
    Uită-te la Lumea Nouă în Crimeea, situat într-o singură rezervă de ienupăr, o mare clar, aer de vindecare, înmuiate.
    - Restul în Crimeea, comentarii și prețuri
  • Alexey
    Am purtat miere 3 bănci se aflau într-un loc proeminent. și poate nu.
    - Importul de produse în Rusia, lista de produse interzise
  • xenia
    Alo Când încearcă să cumpere o bagaje pe biletul deja cumpărat, prețul total se stinge împreună.
    - Instrucțiuni: cum să cumpărați un bilet pentru zborul AirAsia
  • Ruslan
    Minunat sa odihnit pe turneul Mystery Krabi! Avem un nou autobuz nou cu aer condiționat, am condus.
    - 10 secrete, cum să faci o vacanță în Phuket este mai plăcută și mai ieftină
  • Svetlana
    Am o fiică adultă. Și dacă ar avea o astfel de întrebare, aș sfătui.
    - Unde să călătoriți în luna de miere: 9 locuri minunate pentru luna de miere

Asigurarea de călătorie pe care o cumpărăm aici

Reducere pentru asigurarea cititorilor noștri:
tripinsurance PROMOTION pentru o reducere -10% căutare aici >>







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: