8 Creați o ispită - legile puterii

8 Creați o ispită - legile puterii

Trageți victima mai adânc în jungla seducției sale, creând o tentă: permiteți-i să privească bucuria venită. Așa cum șarpele a ispitit-o pe Eva, promițând cunoașterea interzisă, trezește de la victima o dorință pe care ea nu o va rezista. Identificați-i punctele slabe, acele vise care nu au fost destinate să se împlinească, sugerând că în puterea voastră de ai ajuta să devină realitate. Într-un caz, va fi bogăție, în cealaltă - o aventură captivantă sau, poate, o plăcere ilicită; cel mai important, nimic nu trebuie precizat. Wave recompensa mult așteptată a victimei în fața ochilor, amânând performanța și lăsându-i imaginația să completeze restul. Se pare că viitorul este plin de oportunități multiple. Stimulează curiozitatea și nerăbdarea, înecând anxietățile și îndoielile însoțitoare - și victima te va urmări din nefericire.







CHEIE DE SEDIMENTARE
Oamenii se luptă constant să mențină echilibrul și stabilitatea în viața lor. Dacă acestea sunt, uitând totul, a aruncat prima întâlnit aceeași persoană sau dependent în mod serios la orice fantezie vin în minte, nu au fost în stare să stea pe picioare, pentru a face față cu rutina obișnuită, de zi cu zi. De regulă, oamenii reușesc să supraviețuiască în această luptă, dar victoria nu este ușoară. Lumea este plină de ispite. Ei învață despre oameni care sunt dotați cu talente, pe care nu le au, despre aventurile care se încadrează în mulțimea celorlalți, despre cei care au găsit fericire sau bogăție. Stabilitatea pe care o doresc și care, după părerea lor, este în viața lor, nu este altceva decât o iluzie în spatele căreia există incertitudine și tensiune constantă.






Acționând ca un seducător, încercați să nu faceți greșeli, luând ceea ce doriți pentru realitate. Știți că oamenii se luptă viguros pentru a-și menține un anumit nivel al vieții și că sunt plini de îndoieli și îngrijorări. Este dificil să rămâi bun și virtuos dacă trebuie să suprimi în mod constant dorințele. Dacă vă aduceți aminte de acest lucru, atunci va fi mai ușor să înșelați. Oamenii nu doresc să fie ispitiți: ispite și așa îi așteaptă la fiecare pas. Oamenii doresc să cedeze tentației, să cedeze. Aceasta este singura modalitate de a scăpa de tensiunea constantă care predomină în viață. Rezistența la ispite și tentații este dată cu mult mai mult și este mai scumpă decât predarea.

Simbol: Un măr din Grădina Edenului. Fructul pare atât de primit, dar nu-l puteți gusta: este interzis. Dar de aceea "ziua și noaptea te gândești doar la asta. Voi o vedeți, dar nu o puteți avea. Iar singura cale de a scăpa de această ispită este să se predea, să dea roade și să guste din fructe.

DONHANAN (Aminte): Voi fi sincer dacă vrei să auzi adevărul și, ca o femeie, apreciezi sinceritatea unui bărbat. Eu - capul familiei Tenorio, nobil, glorios, nobil, că Sevilla de la arabi în vremurile vechi, eliberat. Tatăl meu în țara noastră după regele tuturor celor de mai sus: numai de la decizia sa, decesul și viața în instanță depind. M-am dus pe lângă Dos Hermanas pentru afaceri, am acum (! Moduri ciudate ne conduce de a iubi un capriciu orb), te-am văzut - și imediat a căzut în dragoste cu atâta pasiune, încât în ​​orice era pe te-ai decis să se căsătorească.
A minta: ... A acoperit apariția adevărului pur, ești o farsă înșelătoare. Nu uita: am căsătorit cu Patricio și nu poate renunța la soția sa până la moartea sa.
DONHANAN: Da, dar o căsătorie poate fi dizolvată, la care intră doar soțul ...
O minta: Jur că nu mă vei abandona ... Jur pe Creator! El va căuta de la jurământul făptuitorului ... DONHHAN: Lumina ochilor mei! Ei bine, mâine pe placa de argint, bătut în cuie pe podea, cu știfturi de aur, picioare de mers pe jos, și coliere prețioase din marmură Perseu închiși, și inele pe degete nanizhesh celor rim le perle servit.
O minta: Eu sunt a ta.
Tirso de Molina,
"Nefericirea din Sevilia sau vizitatorul de piatră" Per. Yu. Korneeva Ești un mare seducător, O caz.
John Dryden Singura modalitate de a scăpa de ispită este să-l cedați.
Oscar Wilde







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: