7 erori începători sau cum să nu fotografiați, blog foto `note despre fotografie`

Deci ...
1. O mulțime de gunoi în fotografii.

Trage portrete - în urcare cadru obiecte de mediu, străini ... Fotografiez natura - ciudat obiecte la orizont ... Noi trebuie, de asemenea, să fie întotdeauna plasate în cadru numai elementele pe care doriți să selectați o fotografie care transporta sens și sarcină artistică. Fotografiați portrete - nu este necesar să fundalul departe sunt elemente suplimentare, cum ar fi mobila - numai fata / umeri / brate / trunchi (în funcție de ce tip de portret pe care o alegeți)






Pisica trebuia să fie îndepărtată mai aproape, fără gard și frunze. Melkovata sa dovedit.

7 erori începători sau cum să nu fotografiați, blog foto `note despre fotografie`

2. Multe fotografii realizate la fel, fara rost.

Majoritatea fotografiilor sunt întâlniri diferite și se bucură de prieteni. Bineînțeles, în acele momente a fost foarte distractiv, a împușcat totul, dar acum nu există nici un interes deosebit să urmăriți toate acestea. Din nefericire, din toate fotografiile unei imagini a unui kebab shish există cel puțin treizeci de piese. Ei bine, de ce sunt ei?
Iată una dintre fotografiile nebune ... "Vrei asta?", Întrebat.

7 erori începători sau cum să nu fotografiați, blog foto `note despre fotografie`

3. Imaginile nu au originalitate.

Componenta compozițională a multor fotografii este foarte simplă și monotonă. Dar, în fotografiile dragi pentru mine, evenimentele importante ale vieții și, prin urmare, arată la fel de interesante.






4. Nu există deloc.

Separat, se poate explica faptul că practic nu există fotografii care să sublinieze lucruri mici. Voi explica. Imagini pentru cea mai mare parte sunt complot, ilustrează un eveniment în viața (călătorii, vacanțe, excursii), și toate imaginile filmate ca „cap“ - aici ne-am dus să taie lemne, apoi a făcut un foc, apoi frigarui, bea ... Și niciun detaliu nu este observat. Și, la urma urmei, pe un picnic cât de mult este posibil să găsiți interesant de la o singură natură înconjurătoare!
De exemplu, paintball corporativ. Una dintre puținele fotografii pe care le-am făcut la acel eveniment, de când am jucat mai ales. În plus față de planul general, a fost posibil să se elimine:
• Elemente individuale de echipament
• Jucătorii înainte de ieșire, emoțiile lor, spiritul de luptă în special
• Câmpul luptei viitoare
Da, cu siguranță m-am jucat, dar asta nu este o scuză. A fost necesar să tragem tot mai interesant.

7 erori începători sau cum să nu fotografiați, blog foto `note despre fotografie`

5. Din anumite motive, am folosit mai puține fotografii.

În cea mai mare parte, acest lucru se datorează faptului că în acel moment aveam o mică unitate flash și aveam suficientă memorie pentru 70 de cadre. Dar, cu toate acestea, era necesar să practicăm mai mult, să tragem, să experimentăm. Multe dintre cadre lipsesc uneori puțin înainte de a fi frumoase și acest "mic pic" ar putea fi atins dacă cineva ar face mai multe fotografii la un moment dat - care ar fi de succes.
6. Tehnica de fotografiere proastă.

Desigur, există fotografii, realizate de proastă calitate, din cauza componentei sale tehnice - există o supraexpunere flash, frotiuri cadru acolo ... De obicei, aceste fotografii vor fi șterse imediat după fotografiere.
Un cadru cu un indiciu de frumusețe este răsfățat de focalizarea fuzzy. Deși ...

7 erori începători sau cum să nu fotografiați, blog foto `note despre fotografie`

7 erori începători sau cum să nu fotografiați, blog foto `note despre fotografie`

Cine a găsit niște greșeli în el însuși. Mă interesează opinia ta!

Ps Profi, ia-o cu înțelegere la post, pentru că toate acestea au început odată cu aceleași greșeli







Trimiteți-le prietenilor: