20 de ani, olandezul a venit cu cum să curățească rapid mările și oceanele de pe plutele de gunoi - ruble

Tânărul inventator Boyan Slat afirmă că sistemul său rezolvă mai multe probleme simultan. În primul rând, captează resturi mici din rezervoare, pe care rețelele obișnuite nu le pot gestiona. În al doilea rând, spre deosebire de toate tehnologiile utilizate în prezent, nu captează cu gunoiul locuitorilor oceanului, salvând astfel viața lor.







Dispozitiv de curățare șipcă constă dintr-o platformă de colectare a gunoiului, care este atașat la fundul oceanului prin intermediul sistemului de ancorare și barieră flotoare. Pe suprafața apei, doar două dintre ramurile sale sunt vizibile sub forma unui unghi geometric. Ei prind gunoiul care aduce curentul. Apoi se lovește de platformă. Platforma de lucru pe energie solară, colectează și fărâme de gunoi, iar apoi, în containerele sale sunt transportate în țara, scrie revista Water World.

Conform Kulturologiya.Ru o astfel de tehnică de purificare necesită 4,53 Euro per kilogram de deșeuri, care este de numai 3% din alte metode de purificare.







inventator olandez speră că platforma baraj de o sută de kilometri este capabil de numai 10 ani pentru a face față cu 42% din gunoi în gunoi Patch Great Pacific. Dimensiunile exacte ale acestui gunoi patch-uri nu sunt instalate, ci pe baza calculului general, 42% din suprafața sa - aproximativ 70 de milioane de kilograme de deșeuri de plastic ..

Acum, o nouă dezvoltare pentru a trimite experți testate în jurul valorii de Japonia și a susținut că acest concept a dovedit deja vitalitatea și mare potențial - flotoare de baraj prinde orice resturi, indiferent de dimensiunea sa, iar organismele vii sunt capabile să evite obtinerea-te într-o platformă.

"În fiecare zi călăresc o bicicletă. Îmi place acest loc, cu excepția gunoiului: întreaga coaste este poluată cu gunoi, care a rămas de la picnic. Într-o zi am fost atat de obosit sa ma uit la asta, ca am planuit sa rezolv problema ", a spus Tommy. - Mi-a luat 30 de minute pentru a colecta 1 sac de gunoi. Dar un sac nu a rezolvat problema și apoi mi-am promis că voi colecta 1 sac în fiecare zi.

În curând, Klein sa alăturat unor prieteni și celor interesați de apelul său de pe Facebook pentru a participa la curățarea terasamentului. Peste o saptamana, activistii au colectat 20 de pungi de gunoi si au indepartat complet o parte din dig.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: