10 Motivele care pot face căsnicia ta nereușită revigorează credința

Căsătoria este o uniune sacră de doi. Când se creează o familie, tinerii speră întotdeauna că căsnicia lor va fi un Dumnezeu fericit, lung și binecuvântat.







Aceasta este poziția absolut corectă, deoarece Dumnezeu a creat familia, astfel încât să aducă bucurie și fericire pentru doi.

În calitate de pastor, am observat adesea că mulți creștini sunt convinși că căsnicia lor va fi fericită și bucuroasă doar pentru că ei sunt credincioși. Vă pot spune că credința în Dumnezeu este o frânghie fiabilă care leagă familia, dar fericirea și bucuria în căsătorie depinde de fiecare dintre noi.

Astăzi vreau să menționez 10 motive pentru că orice căsătorie poate să nu aibă succes. Vă rugăm să ascultați cu atenție aceste sfaturi și dacă căsătoria lor, veți vedea că ei fac acest lucru, așa cum am spus, poți fi sigur că un astfel de comportament aduce în mod necesar discordie în relația ta și de a distruge familia ta.

Corectați totul și veți vedea cum fericirea și bucuria vă vor umple casa!

1. Soțul meu ar trebui să mă facă fericit

Chiar prima greseala care poate aduce un dezechilibru în relațiile de familie - este o așteptare că soțul sau soția ta ar trebui să facă tot ce este necesar pentru a face viața fericită.

Dar vreau să spun asta: dragostea adevărată nu este atunci când te aștepți pe cineva să te facă fericit, dar când tu singur dai fericire soțului tău.

2. Căsătoria este un contract

Foarte mulți oameni cred că relațiile lor de căsătorie sunt construite ca un fel de contract, dar nu ca un legământ între două persoane. Ce vreau sa spun prin asta? Oamenii își construiesc relațiile în conformitate cu următorul principiu: fac asta în casă și asta, așa că trebuie să faci asta și asta. Și dacă cineva întrerupe contractul, celălalt încalcă în mod automat partea contractantă.

Căsătoria nu este un parteneriat de 50/50, iar aceasta este o relație sacrificială de 100% una față de cealaltă, o dorință reciprocă de a lucra pe deplin și de a se preda pentru fericirea soțului / soției.

3. Soțul dvs. crede că nu meritați încrederea lui

Dacă nu-i spuneți întotdeauna adevărului adevărul. Dacă aveți vreun secret, o viață secretă. Dacă înșelați și nu îți îndepliniți promisiunile, atunci distrugi nivelul de încredere în tine și poți fi sigur că ai o mină în relația ta.

4. Puneți copiii în 1 loc

Paradoxal, acest lucru nu pare a fi cazul, dar cel de-al patrulea motiv pentru distrugerea căsătoriei este că îi puneți pe copii în 1 loc.

Am înțeles că copiii - acest lucru este cel mai important și valoros în destinul nostru, dar dacă într-o relație cu soțul ei se dovedește că 100% din atenția și afecțiunea lor, vă dau copiilor, si partenerul tau foloseste doar ramasite ale acesteia, în relațiile tale pot fi grave probleme.







5. încrederea că soțul ar trebui să se schimbe

Vedem în fiecare zi neajunsurile și nereușitele soțului / soției noastre. Acest lucru este foarte enervant. El este murdar, nervos, leneș, nu curăță, nu ajută copiii, nu tolerează o găleată și există multe alte motive care pot fi găsite zilnic.

Dar dacă vedeți numai lipsurile sale și nu știți cum să o acceptați cu toată inima așa cum este, atunci puteți fi siguri că căsnicia dumneavoastră este amenințată.

10 Motivele care pot face căsnicia ta nereușită revigorează credința

6. Sunteți rivali, nu o echipă

Dacă familia ta nu este o echipă care duce la un singur scop, ci două tabere opuse, ești în pericol.

Vă urmați unul pe celălalt, urmăriți cine câștigă mai mult și cine cheltuiește cel mai mult, care îndepărtează mai mult sau aduce mai multe tulburări și apoi de fiecare dată când se pronunță reciproc.

Trebuie să vă dați seama că sunteți o echipă. Nu sunteți oameni care concurează și se reproșează reciproc. Nu trebuie să construiți relații astfel încât să se ridice deasupra celeilalte în perfecțiunea și virtuțile lor. Sunteți unul. Apreciez-o.

7. Cuvintele tale îți umilesc soțul

Dacă cuvintele tale umilesc constant soțul tău - căsnicia ta va ceda în curând.

8. Nu vă respectați soțul / soția.

Daca esti lipsit de respect și sarcastică față de soția sa, dacă sunteți l umilește în mod constant în propriile cuvinte, sau de a face haz de defectele sale, atunci fiți siguri, nimic bun nu se va face.

Dacă nu respectă alegerea și decizia soțului dumneavoastră, în cazul în care fiecare alegere și decizie ai pus un semn de întrebare, nu încredere în el - poți fi sigur că este rău pentru relația ta.

9. Ascultați sfatul căsătoriei prostie

Dacă ascultați cuvintele lui prieteni, prietene, sau chiar părinții care te mângâiat și hrănesc mândria ta, nu doresc să contribuie la restabilirea relațiilor, ci, dimpotrivă, pe care doriți să atașați la dvs. „Camp suprugonenavistnikov“, condusă de astfel de consilieri departe.

Mă întreb cum de multe ori părinții care nu și-au putut construi viața de familie oferă instrucțiuni copiilor lor. Apple din măr nu cade prea departe. Dacă ascultați sfatul celor care nu au participat la viața de familie, asigurați-vă că căsătoria dvs. va fi în curând distrusă.

10. Nu știți cum să iertați și să cereți iertare.

Și ultimul, cel mai important sfat - învățați să iertați și să cereți iertare. Pentru marele nostru regret, noi cei care trăim pe pământ nu suntem îngeri. Chiar dacă suntem credincioși și mergem la biserică, încă mai facem greșeli și facem lucruri greșite unul altuia.

Trebuie să înțelegem că nu există nimic umilitor în a spune: "Iubitule, iartă-mă". Și nu este nimic dificil, care ar putea să ierte, când vi se cere iertare.

Biblia spune: "Adio, la fel cum Hristos te-a iertat". Dacă nu învățăm să iertăm și nu învățăm să cerem iertare, atunci cu siguranță va fi un mare obstacol în calea fericirii în căsnicia ta.

Sper că ați fost atent la sfatul pe care v-am învățat astăzi. Dacă faceți ceea ce trebuie și nu încălcați aceste reguli, sunt sigur că va aduce fericire, bucurie și binecuvântare în relațiile de familie.

Fii fericit și împărtăși aceste sfaturi prietenilor tăi!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: