1 §3

șanselarismul și vorbirea moare

384. Ce se înțelege prin clericalism?

385. Ce este o ștampilă de vorbire? Care este pericolul stampilelor de vorbire și dificultatea de a le trata?







386. Cum evaluați următoarele discursuri într-o conversație sau într-o prezentare orală?

1. Avem o sală de sport bună. 2. Copilul are toate condițiile pentru o dezvoltare normală. 3. Bun venit! 4. Bun venit! 5. Vă urez succes! 6. Asigurați asistență. 7. Vă aducem la cunoștință. 8. Îngrijire pentru afaceri. 9. În acest stadiu. 10. Pentru a opri problema disciplinei. 11. În această zi. 12. Aproximativ cincizeci de mii de ruble.

În ce cazuri este folosirea timbrelor de vorbire inexorabilă? Explicați răspunsul prin exemple.

387. Indicați când este cazul să utilizați datele de mai jos construcțiile (utilizați-le în contexte adecvate).

În ce cazuri utilizarea acestor structuri nu este de dorit sau inacceptabilă? De ce? Dați-le modelele sinonime și stabiliți domeniul de aplicare a acestora.

La punerea în aplicare a planului, după absolvire, din cauza unei boli din cauza vremii reci, în legătură cu călătoria, în scopul de a consolida lupta, prin participarea la concurs, în ceea ce privește sport în ceea ce privește poezia-TION concurente, din cauza planului subperformanța au loc dezavantaje, propuneri privind îmbunătățirea condițiilor de viață, evadarea din lagăr, precipitații atmosferice.

388. În următorul pasaj din povestea lui G.Ya. "Co-difuzarea substantivelor" de la Ryclina arată bine "mecanismul" apariției anumitor clișeuri verbale. Citiți deschiderea și trageți o concluzie cu privire la calitatea vorbirii abundente în clișeele verbale.

Caractere: Dezbaterea dimineață, Impression, vorbire, la prânz, energie, Bullet, fapte, imagini, imagine, Periferie, Haze, footstep, lungimea seriilor de timp, Luptă, val.

Unele adjective ne-au terminat complet.

¾ Nu spune „rosti ¾ o dezbatere. ¾ Pentru noi, de exemplu, măsoară jurnaliștii atașați la verbul o viață“ avansat „, iar noi respirăm nu este posibilă din cauza asta.

"De asemenea, am și neînțelegeri cu verbul", a spus zăbrelele frumoase. "În spatele meu, ca o umbră, verbul" transfigurat "se rătăcește. Și este necesar în această combinație: "schimbat dincolo de recunoaștere".

"Totul este o coincidență pură", a conchis Impression, "asta, prieteni, nu este tipic. De exemplu, sunt întotdeauna de neșters. O impresie de neșters! "Și eu sunt întotdeauna apt", a spus Bullet.

- Și sunt încăpățânat, spuse Lupta. "Ce personaj minunat!" Dar tu nu poți aceeași viață la fel! La urma urmei, limba rusă este frumoasă, bogată și diversă.

- Aceasta este problema! a strigat Wave fierbinte. - Toți poeții mă laudă, dar totdeauna același cuvânt - puternic. De exemplu, într-o revistă pentru o perioadă relativ scurtă de timp.

¾ aici! Atunci te-am prins, puternic Wave! - și timpul de jignire alungat de pe scaun. • Vorbiți împotriva șablonului și pentru dvs.? Folosești o expresie atât de uzată "pentru un segment relativ mic" față de mine ... ... Scuzați-mă. Sa stabilit. Ce înseamnă obiceiul? "Aceste obiceiuri sunt foarte rele pentru noi", a spus Speech. Mulți jurnaliști sunt obișnuiți să mă numească agitat și nu am un alt adjectiv în viața mea.

"Și despre mine și în ploaie și în frig, trebuie să scriu că sunt frumoasă", a spus Morning.

- Și despre mine, zâmbi la miezul nopții, mereu urât, că sunt clar. Clar amiaza. Pe scurt și clar! "Și mă înnegresc în orice vreme", a spus ea.

"Și ne-a fost dată un adjectiv pentru noi doi, pentru mine și pentru Imagine", a spus Fapte trist. Îl cunoști bine: acesta este un adjectiv "strălucitor". O imagine vie. Un fapt luminos. Așa că mergem de la coloană la coloană, stralucind cu osul său strălucitor.

O imagine interesantă dezvăluită în fața noastră.

De ce sunt mereu curios? a întrebat fotografia.

De ce sunt întotdeauna fără precedent? a întrebat Energy.

"Din pricina faptului că sunt întotdeauna greu", a explicat Step.

- Dar eu sunt întotdeauna întregul, spuse Row. "Deci, avem un șopar:" o întreagă serie de case "," o întreagă serie de oameni ".







În general, după cum se poate vedea, într-o dimineață, când ceata albastru-gri întunecat cartier, pe gazon doar o scurtă distanță de-a din suburbii, care este un relativ scurt la ascuțite s-a schimbat drastic, Shiro-ko transformat dezbaterea, și mai mulți vorbitori a făcut un excitat discursurile, unde au fost date faptele vii ale luptei încăpățânate a substantivelor împotriva unui șablon. Sa dovedit o imagine curioasă, care nu putea lăsa o impresie de neșters. Congregația sa dispersat când a apărut amiaza clară. Să sperăm că un puternic val de protest față de DO-diversitatea adjective vine la scriitori și ei vor pas ferm în direcția îmbunătățirii limba lor.

1. Și acum toate îndoielile legate de obiectivele ostile ale vizitei au dispărut.

Nu a mai rămas nicio îndoială (a devenit clar) că au venit ca dușmani.

2. Gândire. mi-a făcut impresie prea copleșitoare.

M-am gândit. Mă uimi prea mult.

3. Un poet cu adevărat fericit se poate gândi când simte nevoia de oameni.

Poetul este cu adevărat fericit atunci când simte că oamenii au nevoie de el.

4. El era într-o stare de pierdere totală de putere.

El a slăbit complet (epuizat, și-a pierdut puterea, puterea sa la lăsat).

5. Aceasta nu poate fi o ocazie fructuoasă pentru reflecție. Este ceva de gândit.

6. Prima scufundare (sub apă) a adus dezamăgire, deși apa a fost surprinzător de transparentă.

Prima scufundare ne-a dezamăgit, deși apa a fost surprinzător (mai puțin frecvent) transparentă.

7. Toate acestea au fost cauza unor necazuri groaznice.

Din această cauză a ieșit (a ieșit) o ​​mare problemă 8. Astfel de substituții nu contribuie la înțelegerea dvs. de către interlocutorii voștri.

Astfel de substituții nu ajută interlocutorii să vă înțeleagă.

390. Citiți mai jos figurina dedicată ștampilei de vorbire. Exprimați-vă atitudinea față de problema în cauză.

Ca și cum nu știi semnificația cuvintelor Și ștampila este complet ironizată, El nu va spune pur și simplu "Șase mașini-unelte noi", și va spune "cam jumătate de duzină".

Și "faptul de a ventila ca atare, într-un aspect cu aceste probleme", El ridică întrebări "Cu toată acuitatea" Cuvintele greoaie, stereotipizate.

"Nu putem decât să recunoaștem (Și trebuie să recunoaștem) că în domeniul ciclului on-line Pe de o parte Și pe de altă parte, linia exactă este programată."

Și cuvintele sunt turnate și turnate ca apa, și acționează mai tare decât pastila de dormit.

(Ts.Solodar) 391. Corectați propozițiile, eliminând redundanța vorbirii și ștampilele.

1. Întreprinderile au făcut deja multe în organizarea concursului de mărfuri. Cu toate acestea, din partea liderilor individuali există cazuri de neînțelegere a importanței acestui eveniment. 2. O serie de organizații și întreprinderi regionale au subestimat ameliorarea terenurilor agricole cu ajutorul plantațiilor de protecție. 3. N.G. Petrikov a fost avertizat că nu a luat măsurile adecvate pentru a elimina întârzierea producției de piese. 4. Locuitorii microdistrictului nostru se referă conștiincios la o chestiune de protecție a naturii. 5. În școli, s-au făcut multe lucruri în diseminarea celor mai bune practici ale activității profesorilor din învățământul primar. 6. În roman există lipsa unei linii de parcelă clar exprimate. 7. Prin toate aceste articole, procesul de îmbinare a componentelor unității phrasologice ca una dintre căile de lexicalizare este un fir roșu. 8. Din partea elevilor individuali, a existat o atitudine inechitabilă față de colectarea maculatura. 9. Conversația se axează pe propuneri concrete privind problemele de atenuare a tensiunilor internaționale. 10. Ar trebui să se remarce în mod special faptul că activitatea desfășurată de fermă, economice și alte organisme economice din regiunea Bryansk cu privire la creșterea producției de cartofi. 11. Elevii au mers pe teren pentru a elimina buruienile. 12. Nu se recomandă să se facă acest lucru la începutul primăverii, pentru a evita scurgerea prematură a sărurilor prin apă și ploaie. 13. O întâlnire a reprezentanților băncilor private sa încheiat ieri la Gomel. 14. Toate noile câmpuri de gaz și petrol intră în dezvoltarea industrială. 15. În domeniul formării sportivilor, școala noastră a câștigat campionatul în district. 16. În mai, au început să construiască o nouă clădire cu nouă etaje.

393. Definiți funcția stilistică în care parazitele cuvinte apar în textele artistice de mai jos.

1. Acest băiat la prima vedere, așa să spunem, a făcut o impresie mare asupra mea. În oricare dintre cele mai elementare compoziții, ca să spunem, el a reușit să facă ceva de-al său. Știu cu tărie, ca să spunem, că un om este capabil să descopere unul nou numai atunci când îl cunoaște pe cel vechi în perfecțiune. Și am luptat constant cu el, dovedind acest lucru, dar el este întotdeauna înăuntru, ca să spun, bine, ce zici. zâmbi (frații Vatera). 2. S A în curte, unde am molestat în gorodeto, asculta ai postat zhik ¾-lea, cu ¾ Posta a venit de două ori pentru a întreba dacă există oameni scrisoarea lui Oblomov, pentru a asculta domnul acolo (I. Goncharov). 3. În general, el, desigur, a înțeles că bătrîna era și bărbat. În general, am fost chinuit de mult timp cu dureri de conștiință. Ei bine, în general, el a venit la ea și a spus. (I. Shevtsov). 4. Aceasta, la ultima intalnire, noi, acest lucru, am vorbit deja despre acest subiect. Deci, de ce, din nou, asta e tot pentru a discuta? (S. Ivantsov).

394. Observați vorbirea altora. Folosește cuvântul paraziți? Dacă da, care sunt motivele pentru care putem explica o astfel de utilizare? 395. Puritatea cuvântului este adesea încălcată de cuvintele care au apărut prin distorsionarea involuntară a celor deja existente. Mai jos sunt exemple din lucrările elevilor și participanților. Care este dovada unei astfel de utilizări? Ce cuvinte sunt distorsionate aici? 1. Kabanova este o femeie încăpățânată. 2. Molo-dyzh merge la ferma de legume de toate începuturile de tovarăși mai mari. 3. Mormintele fraternice stau fără monumente și epifatii. 4. Sa dus la un duel fără conștiință. 5. Victoria lui zhizhditstsa pe certitudinea dreptății lui.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: