Spartacus "a învins" Alania "și a păstrat locul 4 în campionat

Din anumite motive, nu m-am îndoit că Karpin va decide să-l elibereze pe McGeady din primul minut. Așa sa întâmplat: a înlocuit-o pe Jurado. În plus, în loc de Makeev, Kirill Kombarov a apărut pe dreapta în apărare. Sa dus la rezervă de Jeanau, iar apariția de la începutul meciului, Movsisyan, la împins pe Dziub înapoi. Ieșirea atacatorului armean nu a devenit o revelație nici pentru că sângele "Spartak" din nas trebuie să fie marcat și câștigat, și pentru că atacantul însuși a luptat pentru titlul de cel mai bun lunetist al campionatului. Și, atâta timp cât este sănătos, să-l priveze de ocazia de a juca în meciul din ultima rundă împotriva străinului - nepractic sau ceva de genul acesta.

Minoritatea, care a fost „Alania“, a făcut un deserviciu gazdelor: toată echipa următoare a început să joace în spatele liniei de minge, și problema „Spartacus“, cu deschiderea de apărare în profunzime sunt cunoscute tuturor. Mai mult, în minutul 23, scorul ar putea deschide "Alania": după sacrificiul lui Bressan din colț, Bayryev și-a bătut capul cu o rezistență minimă. Lovitura, însă, nu a fost prea puternică, iar Dikan, deși nu a fixat mingea de la prima dată, a făcut totul la fel. În replică, atacul - primul, de fapt, în „Spartacus“ - Movsisyan a fost „unu la unu“, cu Welinton, dar nu a putut bate. Ce a arătat: după rănire, armenii sunt departe de condițiile ideale.

Karpin a mers la modificările compoziției chiar mai repede decât oricine se aștepta - și înlocuirea arăta mai mult decât logică. Opornika-defencists Vukojevic, absolut necesare la un joc acasă în majoritatea împotriva outsider, înlocuit a ieșit din coteț (nu au fost luate, îmi amintesc o excursie la Karpin Krasnodar) Ari. Și efectul pe care la dat instantaneu. În primul rând Ari au rupt atac, a dat o pasă ascuțită spre dreapta și cruce McGeady pe Dziuba doar la ultima secundă tăiat Grigoriev. Și apoi a fost un home-made: McGeady aruncat mingea la o înălțime confortabilă sub atac Bryzgalov, și absolvent al clubului într-o singură atingere a marcat crucial pentru obiectivul „Spartacus“. Adevărat, a apărut întrebarea dacă Yakovlev Priskin nu a fost blocat în același timp. Nikolaev a decis că nu a făcut-o.

Pentru a termina reprizei, dar lumbago Movsisyan Yakovlev (Pavel nu a avut timp să se alinieze portar doar un pic), momentele de „Spartacus“ a dispărut din nou - a lovit același Movsisyan Roundhouse mult mai largă de gol nu contează. In timp ce ataca joc cu un singur opornikom - Carioca - am început să se uite un pic mai clar decât doi, dar urmatoarea sansa a venit în „Alan“. În minutul 45, după ce Bressan a fost depus, Grigoriev era mai aproape de gol decât Bayriev. Dikan nu mai putea ajuta echipa lui cu nimic, dar mingea a trecut într-un centimetru altul de la bar. Și acesta a fost deja un adevărat "noroc în vestiar"! Dar dacă ați ratat ...

A doua jumătate a început cu un foc-spectacol pe unul dintre standuri, „Torpedo“, în cazul în care oamenii au acces, vizita de obicei în tribună „Luzhniki“. Nikolaev, în caz contrar, a oprit jocul pentru câteva secunde, dar pe teren nu a intrat un agent pirotehnic - și meciul a fost reluat rapid.

Pentru a reînvia jocul, Karpin a schimbat Yakovlev la Zhano. Dar a existat o explozie de activitate ... „Alan“, și când „Spartacus“ câteva minute nu a putut trece la mijlocul terenului din tribune primul fluier sunat. A rămas doar pentru a ghici ce s-ar întâmpla în cazul în care oamenii Vladikavkaz încă scor.

Exact un minut mai târziu, un centimetru separă "Spartacus" de un răspuns pozitiv. Ari a prelucrat rece o transmisie lungă și a lovit bara. Curând McGeady nedotyanul ușor mingea după lumbago D.Kombarova. Dar când 67 minute Bressan a fost aproape de a Dikan într-un impas cu o lovitură de pedeapsă, senzație de gri și un joc dezordonat de „Spartacus“ a fost din nou. Și dacă Spartacus și se apropie de pedeapsa ciudat, apoi pentru a le neutraliza adesea suficient efort un apărător - pentru a efectua un meci strălucit fosta „armată“ Grigorieva.

Și totuși, "Spartacus" a marcat a doua minge, și foarte estetic. Chelstrom chiar în Gavrilov a dat un transfer subțire lui Dmitri Kombarov, a refuzat în mod inteligent înapoi sub lovitura lui Jano - și georgianul nu a lăsat nici o șansă lui Dzhanaeva. 2: 0! Având în vedere că, în această mică capodoperă, doi jucători, care au venit ca înlocuitori, au participat imediat, iar Ari a participat la primul gol, putem spune că a fost un meci al înlocuirilor lui Karpin.

Nu era totul. După 80 minute, Movsisyan a mers unu la unu cu Dzhanaevym, iar portarul a tras mingea în colțul de departe de jos în split-urile, care nu permite Jure singurul golgheter al campionatului. La 85 de ani nu a fost permis de propriul său partener - Ari, care a mers unul câte unul, dar a avut o mare șansă să lovească mingea Movsisyan pe o plasă goală. În schimb, primitivul l-a lovit pe portar. De ce trecerea nu a urmat - nu mă pot încadra în capul meu.

Până la sfârșitul jocului, "Alania" a fost fizic "îndepărtată", iar "Spartacus" a avut multe oportunități de a înscrie al treilea gol. Dar, pe marea victorie, roșu și alb în această zi nu au jucat suficient. Au venit în Europa, dar au făcut-o foarte timid. Și în același timp nu a ajutat-o ​​pe Movsisyan să depășească Vanderson. Deși în ultimul minut a trecut la el pe cursă a continuat - dar cursa Janaeva și atacantul sa încheiat în favoarea portarului ...