9 Vigilul din Gilligan

9 Vigilul din Gilligan

Vince Gilligan, creatorul serialului "In All Grave"

01. Participă la concursurile de scenarii


Acesta este sfatul principal pe care îl pot da începătorilor. Nu este nici măcar o victorie, concursul este cel mai bun mod de a aduce scenariul oamenilor potriviți. Producătorii sunt foarte ocupați, niciunul dintre ei nu dorește să-și petreacă timpul liber pentru a citi lucrări casuale. Prezența în juriu a concursului de scenarii, cel puțin, îi obligă să o facă. Cariera mea a început cu un concurs care a avut loc în Virginia mea natală în 1989. Am primit un premiu și Mark Johnson, producătorul de film, cu care colaborăm de mai bine de un sfert de secol, m-am observat.







02. Învață să lucrezi într-o echipă


03. Fii democrat

9 Vigilul din Gilligan

Impuscând seria "In All Grave"

Atmosfera concurenței nu ar trebui să fie, deci nu prea-laudă sau, invers, critica ideile cuiva. Trebuie să fii loial și să înțelegi că echipa ta nu vin cu un remediu pentru cancer, ci o emisiune TV.


04. Să se schimbe caracterul


În seriile tradiționale, eroii sunt de obicei previzibili. Cu timpul, ei devin cunoscuți pentru spectator, al cărui comportament poate fi ușor prevăzut. În lucrarea "In All Grave" am realizat un efect complet diferit. M-am interesat să creez personaje în continuă schimbare, nu statice. Când m-am gândit la Walter White, nici măcar nu m-am putut imagina de unde va duce partea lui întunecată, ce rău ar avea cu el. Consider că această abordare este mai cinstită. Nu credeți pe cineva care spune că înțelege exact ce spectacol va fi de mai mulți ani și cum se va termina. Este imposibil să știți în prealabil în cazul în care povestea dvs. vă va conduce. Dacă scenaristul știe acest lucru, el se fură pur și simplu, distrugând cele mai neașteptate și interesante variante de dezvoltare.








05. Folosiți-vă demonii în scopuri pașnice


Scrierea permite utilizarea eficientă și pozitivă a demonilor interni personali. Cred, în adâncul sufletului meu, sunt mult mai sumbru decât mi se pare. Dacă vreau să scap de unele dintre calitățile mele distructive sau coșmaruri, scriu despre ele. Acest lucru este util nu numai pentru muncă, ci și pentru suflet.

9 Vigilul din Gilligan

Impuscând seria "In All Grave"

Vizionând viața prin ochii lui Walter White pentru 62 de episoade de "In All Grave", am reușit să mă ocup de partea mea întunecată.


06. Calitățile personale nu sunt mai puțin importante decât talentul scriitorului


Se crede că tot ceea ce are nevoie scriitorul este darul scriitorului. Desigur, este important, dar cred că calitățile personale nu sunt nici mai puțin semnificative. Dacă vorbim despre munca în echipă, nu se poate face fără entuziasm și gândire structurală, iar oamenii care le dețin sunt apreciați pentru greutatea lor în aur. Nu poți fi cel mai bine la crearea unui dialog sau scriere creativă, dar dacă sunt de neînlocuit în scenariul de cameră, aveți potențialul de a deveni un telestsenaristom foarte mare succes.


07. Structura este mai importantă decât dialogurile


08. Urmați termenele limită


Televiziunea este un fel de pistol atașat templului tău și te face să scrii. E un program foarte dur.

9 Vigilul din Gilligan

Vince Gilligan, creatorul serialului "In All Grave"

Când am scris scenarii, am avut multe probleme - am lucrat numai în colțul meu preferat și numai în acea zi în care mă simt inspirat. Termenele limită de televiziune mi-au făcut mult mai mult din acest punct de vedere.


09. Lucrați oriunde







Trimiteți-le prietenilor: