8 sfaturi despre cum să devii un generator de idei

8 sfaturi despre cum să devii un generator de idei

2. Scrieți zece idei. Despre orice. Nu contează, despre o afacere nouă, o carte, o surpriză, despre ce să faci dacă te prinde furat dintr-un magazin sau cum să faci cea mai bună rachetă de tenis. Principalul lucru este că ar trebui să existe cel puțin zece idei. Asigurați-vă creierul transpirați.







Puteți face, de asemenea, o listă de idei care sunt prea mari și gândiți-vă cum puteți începe să le întrupați. De exemplu, ideea de a produce panouri care ar funcționa mai eficient decât panourile solare. Sau altul - pentru a crea microorganisme care ar elimina sarea din apa de mare. Nu știu dacă acest lucru este posibil, dar ca o idee aceasta are dreptul să existe. Ca și ideea de a scrie o carte și de a da un milion de exemplare din ea timp de un an. Primul pas este de a scrie o carte. Și apoi, probabil, pentru a strânge bani pentru publicarea lui pe Kickstarter. Și așa mai departe.

Cu toate acestea, nu vă puteți revizui înregistrările. Scopul acestui exercițiu nu este de a găsi o idee bună, ci de a face o listă cu 1.000 de idei. Acest lucru va dezvolta un "mușchi" de a veni cu idei, astfel încât în ​​cele din urmă veți deveni un adevărat generator al acestora.







3. Activați cealaltă parte a creierului. Eu scriu în fiecare zi. Uneori mă face să mă simt epuizat. Recent am mers la lecția de desen cu acuarelă și nu am observat cât de repede a zburat timpul. Ce am primit? Unul dintre cele mai oribile peisaje din lume cu apus de soare peste munți și sentimentul că creierul a venit în ordine: am folosit doar acea parte din ea care de obicei nu este implicată.

5. Obțineți subconștientul pentru a genera idei. Nu este atât de dificilă cum pare. Am un regim strict al zilei. Mă trezesc, citesc, scriu, fac exerciții, mănânc, întâlnesc oameni și așa mai departe. Dar, uneori, am nevoie de un shake-up. Și fac altceva. Mă duc la culcare în loc să mă plimb sau să scriu scrisori de la mâna mea, în loc să stau la computer. Și în timp ce mintea mea nu înțelege ce se întâmplă, subconștientul începe să ducă la idei noi. Scrieți activitățile zilnice și încercați să schimbați ceva.

6. Nu apăsați pe tine însuți. Uneori, plantați semințe care nu germinează - nu toate semințele se transformă într-o floare frumoasă. De fapt, foarte puțini au devenit. Dar, dacă vă presați în mod constant, încercați să vă asigurați că oricare dintre ideile dvs. devin ceva uimitor, puteți să vă arătați în curând și să fiți dezamăgiți.

7. Stați pe Internet. Nu, desigur, am văzut o imagine despre cum să devii creativă, cu semnătura "Opriți calculatorul", dar uneori ajută navigarea pe Internet. Uneori ai nevoie, ca și Alice, să urci în gaura de iepure a rețelei. Acolo puteți găsi noi gânduri și idei, care, la rândul lor, vă vor ajuta să dezvoltați ceva nou în capul tău.

8. Faceți o listă a ceea ce ați iubit ca copil. În șase ani am iubit benzi desenate și mitologia greacă. În colegiu am fost forțat să învăț limba franceză. Acum nu-mi amintesc nici un cuvânt, cu excepția lui oui, dar îmi amintesc aproape toate comicurile și miturile pe care le-am citit. Ne amintim doar ceea ce iubim cu adevărat. Restul dispare din memorie. Amintiți-vă că ați iubit în cinci ani și veți fi surprinși de câte surse de inspirație și idei noi veți găsi.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: