7 Fapte puțin cunoscute despre scrisoare - a

1 AZ - SOUNDING GORDO!

Az este prima literă a alfabetului slavonic, care denotă pronumele eului. Cu toate acestea, semnificația sa principală este transmisă prin cuvintele "inițial", "început" sau "început". Adevărat, în viața de zi cu zi, slavii au folosit adesea Az în contextul pronumei.

Az are o valoare numerică, care este exprimată de numărul 1. În Slavii vechi, numărul 1 a fost începutul tuturor bucuriei, plăcută de Dumnezeu.

3 ORIGINEA "BIG" Scrisoarea "A" de origine feniciană, ca de altfel și majoritatea altor scrisori de limbi europene și semitice. În graficul majorității alfabetelor, majusculă "A" are forma unui triunghi cu o bara transversală în mijloc. Unii cercetători cred că această inscripție descrie capul unui taur, pe care fenicienii îl venerau mai ales.

În teologia creștină, litera "A", ca și cea chirilică și latină, corespunde celor cinci răni ale lui Hristos.

5 "A" ÎN TOATE

Mulți specialiști în simbolism cred că toate celelalte litere sunt derivate din sunetul "A".

Vocalul "A" este cel mai frecvent întâlnit în limbile lumii. Nu există niciun limbaj în care să nu existe un astfel de sunet. De exemplu, în limba Ubykh, "A" este singura vocală. În plus, primul sunet al nou-născutului este "a"

7 și primele pași ultime

După o serie de reforme în limba rusă din secolele XVIII și XIX, numele "Az" din alfabet a fost înlocuit cu sunetul "A". Astfel, pronumele personale a persoanei singulare a devenit ultima literă a alfabetului - "eu"

Informații interesante. Niciodată nu știam că scrisoarea "A" are atât de multe înțelesuri diferite. Prima literă a alfabetului, asta e tot. că am știut despre asta. Se pare că nu numai asta. Ea le-a arătat și copiilor, a fost foarte interesantă.
  • Nu știam despre un fapt. Poate că a auzit ceva despre prevalența lui, dar a învățat restul pentru prima dată.
  • <





    ?php include ($ _SERVER ["DOCUMENT_ROOT"]. "/ vstavki / blokvtext2.php"); ?>
  • Din arhiva istorică a unităților frazeologice, fraze și sinonime.







    Articole similare

    Trimiteți-le prietenilor: