5 Trucuri mici cum să nu lăsați conflictul să se aprindă

5 Trucuri mici cum să nu lăsați conflictul să se aprindă

Conflictele se petrec în viața fiecărei persoane. Când conflictul se îndreaptă spre starea emoțională, adesea încetează să mai fie ușor de manevrat și se rostogoleste deja ca un bulgăre de zăpadă, care se aprinde din ce în ce mai mult până când atinge punctul culminant.







Astăzi vreau să vă împărtășesc cinci mici trucuri care vor ajuta să nu pierdeți controlul în conflict și să lăsați conflictul să se transforme într-o clarificare a relațiilor.

1) Primul truc nu este deloc complicat, dar chiar foarte simplu, dar și foarte eficient în acest sens. Eu o spun "ia o pauză".

Când simțiți că contradicțiile din conflict încep să se înrăutățească, permiteți-vă să întrebați partenerul dvs. să gândească. Da, e atât de simplu și spune: "Vreau să iau o pauză, am nevoie de timp să mă gândesc, voi fi gata să continuu discuția (prin atâtea lucruri)". Acest lucru vă va permite să vă răcoriți emoțiile, să înțelegeți mai bine nevoile, interesele și să vă gândiți la posibilele opțiuni care ar putea fi potrivite pentru dvs.

2) "Închideți cârligul".

Orice conflict violent începe cu un "cârlig", care este aruncat de unul dintre parteneri și care, cu plăcere, înghite al doilea. Poate că ați observat că uneori aveți astfel de gânduri: "Acum va începe din nou", "Acum va fi din nou un scandal", "Acum va mai țipa din nou". Astfel de gânduri indică faptul că ați deja cuplat și sunteți gata să trageți peștele.







Alte gânduri care apar adesea: "Știam că se va întâmpla", "Încă o dată ai început", "A început din nou un cântec vechi." Astfel de gânduri indică faptul că deja ați "cuplat".

Trucul este de a urmări în voi înșivă astfel de momente de "clarviziune" (când știți ce urmează să se întâmple și, în realitate, se întâmplă). Treptat vei învăța să nu duci cârligul, dacă ești un pescar, și nu prinde un cârlig dacă ești un pește.

3) "Recunoașteți-vă greșeala"

4) "Parafrazarea sau ascultarea activă"

Metoda cea mai eficientă, care nu numai că răcește conflictul, ci ajută la consolidarea comunicării dintre parteneri, o mai bună înțelegere între ei și o soluție eficientă la problema contencioasă.

Esența primirii este că, redați cu propriile cuvinte ceea ce ați auzit de la o persoană, numind în același timp sentimentele acestei persoane. Această metodă în acțiune poate fi dificilă, dar cu o anumită practică va fi un instrument indispensabil pentru orice comunicare.

Principalul lucru nu este să transformăm parafrazarea într-un anecdot:

Soțul spune soției sale:
- Dragă, îmi pare rău, dar te înșeli!
- Greșită? Deci mint! Bresh, ca să spun așa, atunci sunt un câine! MAMA. Sunt eu. (femeie de sex masculin :) a sunat.

5) Și pentru o gustare, un alt receptor bun: "Atașament cu comutare"

Această tehnică se bazează pe faptul că atunci când o persoană se află într-o stare de conflict emoțional, el nu este capabil să perceapă argumente logice. Nu te va auzi. Prin urmare, pentru a ajunge la o astfel de persoană, trebuie mai întâi să oferiți un răspuns emoțional, cel care se așteaptă să audă partenerul, apoi să meargă la limbajul rațiunii și al logicii și să-și explice calm poziția pe fond.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: