5 Cele mai extraordinare temple din Bali, pe care pur și simplu trebuie să le vizitați!

5 Cele mai extraordinare temple din Bali, pe care pur și simplu trebuie să le vizitați!
Mergând pe paradis insula zeilor, vreau să fac prieteni, nu numai cu oceanul și numeroasele plaje din Bali, dar, desigur, în cazul în care nu plonjați în cultura a insulei, cel puțin un pic pentru a ridica vălul de mister în lumea de atracții neobișnuit de expresive ale insulei.







În acest articol, vă voi spune doar despre una dintre componentele culturii din Bali - cele mai semnificative și, în același timp, populare (din cauza temelor neobișnuite) ale insulei.

Absolut nu trebuie să fie religioase sau să se implice în atracții culturale, care cu siguranță va dori să vadă, de exemplu, un templu mic cu maimute pe o stâncă uriașă peste ocean furios, sau incredibil de grațios pagodă-templu sacru într-un lac de munte.

O hartă cu toate templele și alte atracții ale insulei - la sfârșitul articolului!

Pura Tanah Lot

Judecând după numărul cărților poștale, Pura Tanah Lot, probabil cel mai faimos templu din Bali. O caracteristică remarcabilă a templului lui Tanah Lot este că se poate aborda numai la reflux, la un moment dat sushiul separă oceanul de sushi 🙂

5 Cele mai extraordinare temple din Bali, pe care pur și simplu trebuie să le vizitați!

Ce Tanah Lot se află pe o stâncă de 100 de metri de țărm, nu înseamnă că într-o grabă aici, nu ar trebui să meargă, dimpotrivă, mi se părea că această specie de pe mal la templu în valurile furioase câștiga numai, cu atât mai mult spre interior încă nu poți veni, doar pentru a urca o pereche de pași și un pic Peek 🙂

În stânca din apropierea templului există un șarpe sacru, pe care o puteți vedea pentru donație.

În plus față de templul principal de pe stâncă-insulă, într-un complex de Tanah Lot există alte temple mici, rafinate, pe stânci, care (indiferent de nivelul apei în ocean) vă puteți plimba de-a lungul marginii înguste a falezei, la doar un metru distanță de margine, capteaza deja spiritul! Cred că nici măcar nu ar trebui să vorbim despre ce imagini de mare poți să faci acolo 🙂

5 Cele mai extraordinare temple din Bali, pe care pur și simplu trebuie să le vizitați!

Am fost aici atât la maree cât și la maree. Cea mai mare parte a turiștilor vin la Tanah Lot la apus de soare, în primul rând, în vopseluri apus de soare templu cel mai avantajos să se uite, și în al doilea rând, doar după ce încep spectacole apus de dans, cu toate că programul lor este în continuă schimbare, nu e ceea ce va primi, dar în orice caz, în opinia mea, fiecare dans balinez merită o atenție.

În dimineața și după-amiaza, nu este, de asemenea, nu mai puțin interesant, de exemplu, în stânga la complexul de templu este adjunct un hotel pe teritoriul căruia există un frumos teren de golf verde. Du-te la câmp și puteți de la templu, aici este o plajă mică pustie, și chiar surferi surferi găsi acest loc interesant, în ceea ce privește scaunul cu rotile 🙂

Citiți mai multe despre Tanakh Lot în articolul nostru separat:

Pura Ulun Danu

În zona muntoasă a insulei, pe lacul Beratan, se află un mic, minunat armonios amestec în peisajul apelor, templul templului Pura Ulun Danu,

5 Cele mai extraordinare temple din Bali, pe care pur și simplu trebuie să le vizitați!

În acest templu, „locuiește“ fertilitate zeita Dewi Danu, astfel încât templul este popular nu numai printre turiști, ci și un important loc de pelerinaj pentru localnici, din cauza convingerea că, dacă domoli zeita ofertele generoase, iar recolta va fi generos 🙂

În plus față de pagoda cu mai multe etaje pe apă, există pe teritoriul complexului Pura Oolun Danu și alte clădiri - temple cu curți, în care puteți privi. De asemenea, există câteva căi în culorile de lângă lac și un mic parc verde pentru plimbări, cu bănci și statui.

În general, acest loc este foarte pitoresc, și, dacă doriți să vă simțiți cu adevărat atmosfera, bucurați-vă de lac, templul și munții, cel mai bine este să vină dimineața devreme sau apus de soare. În timp ce pe de altă parte, în ciuda aglomerat la sfârșit de săptămână și zile festive de ceremonii in templul Ulun Danu au posibilitatea de a vedea fete frumoase dansand balineze și muzicieni care se joacă în templu la instrumentul gamelan tradițional și călători doar inteligent

5 Cele mai extraordinare temple din Bali, pe care pur și simplu trebuie să le vizitați!

O excursie la acest templu poate fi combinată cu succes cu terase de orez, ferme de căpșuni, cascadă Get-Hit, grădina botanică și lacurile Bratan, Bujan și Tamblingan.

Pura Besakih

„Mama tuturor bisericilor“ - care este, Pura Besakih (Pura Besakih) este numit balinez, deoarece este principala biserica a insulei, și uimitor este pentru că se află pe pantele vulcanului Agung (Agung) - cel mai înalt munte din Bali, la o înălțime de 1 km deasupra nivelului mării

5 Cele mai extraordinare temple din Bali, pe care pur și simplu trebuie să le vizitați!

Munții din Bali sunt considerați sacru, pentru că, potrivit celei mai vechi credințe, este vorba despre faptul că zeii locuiesc, apropo, templul lui Besakis pentru mai mult de 1000 de ani. Dacă doriți să vedeți nu, nu zeii, și o vedere uimitoare a munților din jurul, precum și a oceanului, sfatul nostru pentru tine - veniți dimineața. Până la prânz, de cele mai multe ori, ca și în cazul tuturor munților, se adună norii, prima dată când nu am luat în considerare acest moment și am lovit ploaia ploioasă (
5 Cele mai extraordinare temple din Bali, pe care pur și simplu trebuie să le vizitați!

Festivitatea este destul de aglomerat, pe de o parte încalcă ușor idila acestui loc, iar pe de altă parte - face posibilă pentru a vedea templul Besakih, cu altare sale și statui în sarongs frumoase luminoase, precum și sute de alte persoane din Bali locale, cu oferte, vă puteți alătura chiar și în cazul în care doriți pentru ei, neobișnuit pentru ceremonia noastră.







Pura Uluwatu

Templul Pura Luhur Uluwatu (Pura Luhur Uluwatu) nu prezintă un interes deosebit, de fapt, de fiecare dată când am fost acolo, ușa în curtea templului au fost închise, este o foarte mică și deschideți-l numai atunci când unele cazuri speciale.

Interesul este reprezentat de însăși teritoriul, de la căile de trecere a cărora există vederi ale oceanului puternic și fără margini

5 Cele mai extraordinare temple din Bali, pe care pur și simplu trebuie să le vizitați!

O caracteristică Uluwatu templu neobișnuit constă în faptul că el stă pe marginea unei stânci uriașe, și 90 m în jos storming valurile oceanului rupe doar despre această stâncă, în general, locul incredibil de pitoresc.

Dacă doriți să primiți plăcerea estetică din contemplarea naturii sau pasionat de fotografie, apoi vin aici pentru a satisface apus de soare - soarele apune în mare, și silueta neagră a rocii și templul Pura Luhur Uluwatu pe fundalul cerului în trântit strălucirea multicoloră - este ceva de neimaginat

5 Cele mai extraordinare temple din Bali, pe care pur și simplu trebuie să le vizitați!

După apusul soarelui aici în campus, aranja reprezentare națională - Kechak, nu îndrăznesc să numesc doar una dintre dans balinez 🙂 spectacol spectaculos - pe o scenă rotundă, sub acoperirea de noapte și în strigătele incantatoare, îmbrăcați în sarongs și luminoase make-up, sunt introduse artiști publicul într-un fel de transă.

Nu există practic nici o umbră pe teritoriu, deci sfatul meu pentru tine este: veniți devreme dimineața sau nu. în timpul zilei, a fost incandescentă, uneori insuportabilă, sau deja mai aproape de apus de soare 🙂

Pura Lempuyang

De îndată ce am văzut templul Pura Lempuyang (Pura Lempuyang), apoi a chemat imediat lui „ceresc“, și apoi, când am decis să citesc mai multe despre ea, am aflat că una dintre traducerile templului Pura Lempuyang înseamnă doar creatură cerească.

Pura Lempuyang este un întreg complex de temple, toate componentele formează o scară în cer, fiecare templu ulterior fiind situat pe un deal de deasupra. În partea de sus este o pasarelă, o lungime de 1700 de pași, care înfășoară prin junglă, creșterea durează aproximativ 4-5 ore.

În general, trekking la partea de sus a templului Lempuyang, probabil, nu pentru toată lumea, dar aici merită să fie vizitat, în orice caz, pentru că, chiar dacă nu urca la partea de sus, după poarta bisericii inferioare de vedere, dacă ai noroc cu vreme clare, un fantastic - pe vulcanul Agung

5 Cele mai extraordinare temple din Bali, pe care pur și simplu trebuie să le vizitați!

Mai bine să vină în dimineața pentru a vedea toate cele mai bune. Și, desigur, o vizită de dimineață poate fi bine de ajutor pentru a merge la „cuceri“ celelalte temple, de această dată soarele nu este atât de teribil, dar recompensa va fi nu numai un sentiment de plenitudine și de înțelegere a caracteristicilor sale, dar, de asemenea, o atmosferă tot drumul, mai ales pe foarte sus.

Unul dintre prietenii noștri a spus că foișorul din templul superior din Lempuyang este unul dintre cele mai uimitoare locuri în care trebuia să mediteze. Dacă sunteți pe acest val, atunci sunteți exact acolo. Și dacă nu, bucurați-vă de vedere din templul inferior și du-te la palatul de apă din Tirth Ganges, este doar în apropiere!

Nu aș numi acest loc turistic, ci faptul că templul nu atrage foarte mult turiștii, mai degrabă vorbește despre inaccesibilitatea acestuia, mai degrabă decât despre neinteresant)

5 Cele mai extraordinare temple din Bali, pe care pur și simplu trebuie să le vizitați!

În concluzie

Se spune că pe insulă există mai multe temple decât case și este ușor să crezi că aici chiar cel mai mic sat are cel puțin 3 biserici:

  • Templul central al Pura Desa este principalul "templu al satului" dedicat lui Brahma Creatorul,
  • Pura Puseh este dedicat zeului Vishnu și altor spirite ale pământului,
  • templul "sufletelor moarte" Pura Dalem - este dedicat lui Shiva Destroyer sau soției sale Durga.

În orașele mari și în satele bisericilor chiar mai mult. În fiecare dintre ele este destul de ușor să obțineți o ceremonie sau o ceremonie

5 Cele mai extraordinare temple din Bali, pe care pur și simplu trebuie să le vizitați!

Ei bine, ca de obicei, fiecare casă are un templu propriu. Noi și hotelul am văzut adesea temple mici, dar în general altarele sunt peste tot, chiar și pe piețe și în spitale.

În acest articol am vorbit pe scurt despre importanța, și în același timp, temple neobișnuite în Bali, dar majoritatea templele insulei este în continuare același tip - fiecare poartă triunghiular în mod necesar prezent la intrare salută Ganesha statuie a unui zeu în masca unui elefant, bine și în terasă, clădiri tradiționale cu canopii pentru muzicieni și ofrande, pagode stivuite și diferite statui ale zeităților și demonilor

5 Cele mai extraordinare temple din Bali, pe care pur și simplu trebuie să le vizitați!

Dacă sunteți interesat, puteți citi mai multe despre religie, diverse ceremonii, ritualuri,
5 Cele mai extraordinare temple din Bali, pe care pur și simplu trebuie să le vizitați!

Descriu toate acestea aici:

Obiective turistice din Bali pe hartă

Bineînțeles, în plus față de atracțiile culturale, nu uitați să vă bucurați de atracțiile turistice populare din Bali.

Între timp, în așteptarea peisajului frumos, puteți vedea și citi despre cele mai populare și cele mai frumoase cascade din Bali!

Dacă ardeți deja dorința de a vedea toate acestea cu ochii voștri, atunci puteți vedea zborurile spre Bali aici. dar pentru a alege un hotel sau o vilă în Bali aici. Nu știți la ce plajă să vă opriți? Apoi la tine:

Sărbătorile saturate și luminoase pentru tine! Pa-pa!

5 Cele mai extraordinare temple din Bali, pe care pur și simplu trebuie să le vizitați!

Temple neobișnuite în alte țări:

Binele temple balineze, nu spune nimic. Și ce zici de energie? Se simte că acesta este un loc sfânt, și același lucru este complet absorbit mulțimile dummy ca Prambanan si Borobudur? Din templele balineze, eram doar în Uluwat. Locul este frumos, dar nu mai mult. Eu încă majoritatea clădirilor religioase indoneziene, cum ar fi unele îndepărtat platou Candi Dieng - există încă unele placa aură mistică. Dar cele mai puternice locuri din punct de vedere al simt ceva, nu numai că vezi și să ia o imagine - este cu siguranță în Sulawesi, dar un pic de o altă poveste - sicrie suspendate, bolți în peșteri, păpuși tau-tau.

Bună, Ivan!
Am fost în Prambanan și Borobudur și într-adevăr, îmi amintesc doar turiști acolo, iar bisericile locale pline de locale, fac ofrande ca să se închine, cred că simt un fel de putere ..
Puteți simți energia în alte locuri, multe sunt în Bali, chiar dacă am comandat o dată drumul "prin locurile de putere" 🙂

Ooo, nu știam că erau sicrie pe Sulawesi. ne-am întâlnit cu fenomenul în Filipine Sagada 🙂 O păpușă, dar îmi amintesc de parc din Bali din sectorul Taman Nusa „Sulawesi“ clădirile lor decorate cu oase și cranii, inclusiv o piatră cu păpuși, m-au condus în extaz))

Bisericile bisericești sunt frumoase, dar în același timp au ceva înfricoșător. Puteți spune că sunt teribil de frumoase))

În principiu, un plan normal. Cu toate acestea, pentru a face mai puțin lucruri cu lucrurile, puteți combina Bukit și Jimbaran în ceea ce privește petrecerea nopții. Ei bine, de la Ubud la Batur se poate merge și se poate întoarce la Ubud. Deși dacă călătoria nu este tensionată, atunci este posibil și așa =)

Oksana Shatsilo ia răspuns lui Alexey

Alex, mulțumesc pentru răspunsul! Să gândim))

și mă gândesc la Bedugul prea multe zile, totul poate fi văzut cu ușurință în 1-2 călătorii, cu debutul întunericului devine destul de plictisitor acolo. deși dacă vă place climatul rece și nu prea distractiv de divertisment, restaurante, dar ok 🙂

Oksana Shatsilo ia răspuns lui Maria

Maria, sunt doar atât de interesante! Vrem să vedem templul Ulun Danu, mers relaxat și pe îndelete în jurul lacului, să ia o excursie la Buyan și Tamblingan, du-te la botsad și de a aduna căpșuni plantație)) pentru a merge la terasele și templul Zhatiluvi Batukaru, plus o cascadă și cascade Sekumpul Croy. Ce crezi, câte nopți va dura pentru ca noi să fim examinați? Poate ar trebui să mergem la cascadele din Lovina pentru a urmări? Nu pot suporta frigul! Salvator pentru sfaturi!

Maria Glazunova ia răspuns lui Oksana

Oksana, bine, din moment ce ești foarte modest și lent, lasă-l așa cum era planificat. Da, unele cascade sunt convenabile din Lovina, vezi coordonatele într-un articol separat despre cascade 🙂

Oksana Shatsilo ia răspuns lui Maria

Maria, mulțumesc! Am decis să nu rezervăm, să găsim un loc unde să dormim noaptea și să vedem situația))







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: