35 Citate clare și scurte ale lui Cehov (din Moscova, în opinia mea trebuie să ne gândim)

Nu e vorba de pesimism sau de optimism, dar nouăzeci și nouă din o sută nu au nici o minte.

Dacă o persoană nu fumează și nu bea, se întreabă dacă nu este un bastard.







Să merg cu soția mea la Paris este ca și cum aș merge la Tula cu samovarul meu.

Există oameni care vorbesc mereu numai cuvinte inteligente și bune, dar simțiți că sunt oameni proști.

Dacă soția ta ți-a înșelat, atunci te bucuri că ți-a trădat, nu țara ei.

Universitatea dezvoltă toate abilitățile, inclusiv prostia.
Ei spun: în cele din urmă, adevărul va triumfa, dar nu este adevărat.
Sănătos și normal numai oameni obișnuiți, gregari.

Pentru a simți o fericire fără întrerupere, chiar și în momente de durere și tristețe, ne trebuie: a) să poată fi mulțumit cu prezentul, și b) să se bucure de conștiința a ceea ce ar fi putut fi mai rău.

Când îți dai un deget în deget, bucură-te: "Este bine că nu e în ochi!"

O persoană foarte bună are o astfel de față încât se confundă cu un detectiv; cred că a furat manșetele.

O zi minunată astăzi. Fie că este vorba de ceai pentru a bea o băutură sau pentru a vă închide.

Toată lumea știe și toată lumea înțelege doar proști și șarlatani.

Oricine este străin de viață, care este incapabil să o facă, atunci nu mai rămâne nimic, cum să devii un funcționar.

O durere reduce întotdeauna cealaltă. Veți pasi pe coada unei pisici, ale cărei dinți suferă, și va deveni mai ușoară.







Nu puteți pune un pistol încărcat pe scenă, dacă nimeni nu înseamnă să-l împușcați.

Sute de mile de stepă pustiite, monotonă, ars nu poate induce o astfel de depresie profundă ca un singur om atunci când el stă și se vorbește, și nu se știe când va pleca.

Dacă doriți să aveți puțin timp, nu faceți nimic.
Trebuie să strângeți un sclav din tine.

Nimeni nu vrea să ne iubească ca pe o persoană obișnuită.

Dacă se oferă o mulțime de bani împotriva unei boli, aceasta înseamnă că boala este incurabilă.

Nu împiedicați oamenii să meargă nebun.

"Cynic" este un cuvânt grecesc, tradus în limba ta semnificativă: un porc care dorește ca întreaga lume să știe că este un porc.

Acești oameni inteligenți sunt atât de proști încât nu mai este nimeni cu care să vorbească.
Dacă toți oamenii ar fi conspirat și au devenit deodată sincer, atunci totul ar fi mers în iad cu ei.

O persoană talentată în Rusia nu poate fi curată.

Dacă actul tău îi tulbura pe cineva, nu înseamnă că e prost.

Nu este greu să devii scriitor. Nu există un ciudat care să nu găsească o pereche și nu există acele prostii care nu ar găsi un cititor potrivit pentru el însuși.

Nu puteți cere murdăria să nu fie murdărie.

"Cunoaște-te pe tine însuți" este un sfat minunat și util; Este păcat că anticii nu știau cum să folosească acest sfat.

Lăsarea oamenilor este sinucidere.

Pe pământ, nu este nimic bun că, în sursa sa originală, nu ar avea mucegai.

oficiul poștal a stabilit de mult reputația unei instituții în care este teribil să se întâmple.

Răspund cu durere și lacrimi la durerea mea, la răutăciune - la indignare, la urâciune - la dezgust. În opinia mea, aceasta, de fapt, se numește viață.

Viața, de fapt, un lucru foarte simplu și o persoană trebuie să depună mult efort pentru ao strica.







Trimiteți-le prietenilor: