23 Cea mai înțeleaptă citare a marelui Dalai Lama xiv

Se crede că Dalai Lama XIV - este întruparea paisprezecea a primului Dalai Lama, al cărui suflet de fiecare dată după moarte trebuie din nou întrupat în copil. Nimeni nu știe niciodată în cazul în care se naște copilul, care este destinat să devină următorul conducător al Tibetului, în căutarea l-au trimis un grup special de lama. Cu ajutorul unui ritual special de recunoaștere, găsesc un băiețel care trebuie să aibă anumite caracteristici și să treacă teste. Cunoștințele și înțelepciunea veacurilor îi sunt transmise.







23 Cea mai înțeleaptă citare a marelui Dalai Lama xiv

  1. Amintiți-vă, tăcerea este uneori cel mai bun răspuns la întrebări.
  2. Înainte de a judeca pe cineva, luați pantofii și mergeți pe jos, încercați lacrimile, simțiți durerea. Poticni peste fiecare piatră pe care a căzut. Și numai atunci spune-i că știi cum să trăiești corect.
  3. Dacă puteți rezolva problema - nu vă faceți griji,
    Dacă problema nu poate fi rezolvată, este inutil să vă faceți griji.
  4. Cred că o adevărată religie este Inima Bună.
  5. Când o persoană simte că totul merge prost, ceva minunat încearcă să intre în viața sa.
  6. Vrăjmașii noștri ne oferă o ocazie excelentă de a practica răbdarea, perseverența și compasiunea.
  7. Lumea este imperfectă, pentru că suntem imperfecți.
  8. Amintiți-vă că nu întotdeauna ceea ce doriți, într-adevăr aveți nevoie.
  9. Fiți gata să vă schimbați obiectivele, dar niciodată să nu vă modificați valorile.
  10. Dacă vă puteți ajuta, ajutați-vă. Dacă nu, cel puțin nu faceți rău.
  11. Prosperitatea vine prin acțiune, nu prin rugăciune.
  12. Sunt un chicot profesionist. M-am confruntat cu multe dificultăți în viața mea și țara mea este încă în perioada critică acum. Cu toate acestea, râd de multe ori și râsul meu este contagios. Când oamenii mă întreabă cum găsesc puterea de a râde într-o astfel de situație, eu răspund: Sunt pescăruș profesionist.
  13. Fii mai prietenos când este posibil. Și acest lucru este întotdeauna posibil.
  14. Nu vom stabili niciodată armonie cu lumea din jurul nostru până când nu ne împăcăm pe noi înșine.
  15. Uneori, dacă vreți să mâncați cu teribil un fel de mâncare, dar nu puteți - mă gândesc. Ce este mai plăcut lui Dumnezeu? Că Dalai Lama a fost fericit? Sau să mănânci numai ce ar trebui să fie? Și mâncați un cookie.
  16. Aroganța nu este niciodată justificată. Aceasta provine din stima de sine scazuta sau din realizarile temporare, superficiale.
  17. Planeta nu are nevoie de un număr mare de "oameni de succes". Planeta are nevoie disperată de pacificatori, vindecători, restauratori, povestitori și iubitori de tot felul. Ea are nevoie de oameni de lângă care să trăiască bine. Planeta are nevoie de oameni cu moralitate și dragoste care vor face lumea vie și umană. Iar aceste calități nu au prea multe în comun cu "succesul", așa cum este definit în societatea noastră.
  18. Dragostea în cea mai pură și mai înaltă formă este cea mai puternică, absolută și necondiționată dorință de fericire pentru o altă persoană. Aceasta este o dorință care vine din inimă, nu depinde de modul în care această persoană ne tratează. Tema compasiunii nu are nimic de a face cu religia. Aceasta este o cauză umană universală, o singură condiție pentru supraviețuirea rasei umane.
  19. Nu sărbătoresc zilele de naștere. Pentru mine, această zi nu este diferită de celelalte. Într-un fel, în fiecare zi este o zi de naștere. Vă treziți dimineața, totul este proaspăt și nou, și cel mai important, că această nouă zi vă aduce ceva important.
  20. Fiecare dintre noi este responsabil pentru întreaga umanitate. Aceasta este religia mea simplă. Nu este nevoie de temple, nu este nevoie de o filosofie complexă. Creierul nostru, inima noastră este templul nostru; filozofia noastră este bunătatea.
  21. Dacă Dumnezeu vrea să te facă fericit, atunci te conduce pe drumul cel mai dificil, pentru că nu există modalități ușoare de fericire.
  22. Ce căutați? Fericire, dragoste, pace a mintii. Nu te căutai pe cealaltă parte a pământului, vei reveni dezamăgit, încurcat, lipsit de speranță. Căutați-le de cealaltă parte a dvs., adânc în inima voastră.
  23. În fiecare dimineață, trezindu-vă, începeți cu gânduri: "Astăzi am avut noroc - m-am trezit. Sunt în viață, am această viață umană prețioasă și nu o voi pierde ".






Marketing - pozitiv, inspirat și de viață

Faceți clic pe ca →
pentru a obține cele mai bune
postări pe Facebook.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: