1312 Disperare

1312 Disperare

Descurajata. Scutirea de la starea de disperare la consilierea unui psiholog.

Mai întâi ne referim la definiții.

În vikipediiUnynie (ἀκηδία antic grecesc - nepăsare, nepăsare, .. latină acedia) este definit ca o stare de apatie și depresie ca o stare de spirit în care o persoană este cufundat în sentimentele sale sumbre și el nu a fost de până la starea altor oameni și nu la interesul lumii.







Deznădăjduirea este întotdeauna o pierdere de energie și o reducere a energiei.

Deznodența este starea incredibil de răspândită a spiritului uman.

Deznădăjduirea este considerată una dintre cele șapte păcate mortale din creștinism și tradiția ortodoxă și una dintre cele mai mari păcate.

O asemenea atitudine îndrăzneață față de deznădejde se datorează aparent faptului că afectează alte păcate și deficiențe ale unei persoane, paralizând voința sa de a le corecta.

Despăgubirea este o manifestare a oprimării spiritului uman, care duce la depresie, care este următorul pas spre slăbirea activității și voinței.

Sunt oameni plictisitori, zile plictisitoare, perioade plictisitoare de viață.

Și astăzi, într-o epocă dinamică aparent activă, dejecția este o dispoziție foarte comună a unei persoane.

Trebuie să recunosc că o persoană poate greu să reziste circumstanțelor și să suporte încercările dacă este deprimat.

Despăgubirea este o emoție negativă a unui tip depresiv, care se deosebește de tristețe prin experiența sa mai puternică și activitatea slabă.

O persoană care se află într-o stare de deznădejde nu numai că privește în mod nemărginit lumea și viitorul său, dar, de asemenea, nu dorește să reziste circumstanțelor.

Gândirea lui se schimbă și voința este slăbită.

Numărul de gânduri negative despre alte persoane, împrejurări și el însuși crește și toți dobândesc o nuanță minoră, plictisitoare.

O persoană evaluează ceea ce se întâmplă într-un mod negativ - din păcate, se poate spune chiar fără speranță totul, inclusiv binele care este: deznădăjduirea tinde să deprecieze realizările.

O percepție colorată, colorată a lumii, inerentă oamenilor veseli cu o atitudine plictisitoare, este pur și simplu imposibilă, deznădăjduirea este un film alb-negru cu un sfârșit negativ.

Motivul pentru somnolență este eșecul, pentru o lungă perioadă de timp urmărind o persoană, o stare de singurătate, trădarea unor oameni apropiați și speranțe înșelătoare.

Uneori, starea deznădejdii este o fațetă a caracterului uman, o trăsătură de personalitate care sa obișnuit să privească lumea în acest fel.

În unele cazuri, cauza deznădejdii este sănătatea precară pe termen lung, bolile, epuizarea forțelor vitale, oboseala, oboseala din lupta cu dificultățile vieții.

Semnalele provenite de la un corp bolnav și obosit se duc la creier și se îmbină într-un sentiment de negativitate, de la care strica dispoziția.

Numai fanatică dedicat ideilor lor ca revoluționari sau fanaticii religioși sunt capabili să mențină un emoțional pozitiv dacă vă simțiți rău și iznemozhdennosti fizice stare de deznădejde ekzaltrovannostyu emoționale de blocare.

Dacă o persoană este obosită de o luptă de viață sau a pierdut unele dintre bătăliile vieții, dejecția joacă rolul unui mecanism de protecție.







În acest caz, starea deznădejdirii conține un anumit beneficiu secundar: o persoană își manifestă pesimismul original pentru asta. în avans, pentru a-și justifica eșecurile: spun ei, am avertizat că problema ar fi încă rău.

Despăgubirea se manifestă prin comportament ca o tendință de a se plânge de viață, de a acuza alte persoane de cruzime și de a nu reuși, pasivitatea care a devenit o poziție vitală.

Descurajata ca emoție este însoțită de o expresie facială caracteristică (clipuri de pe față, molesit colțuri ale gurii, ochii stinși), ton trist sau lipsit de expresie, postură cocosat, imobilizat gesturi.

Descurajarea este de obicei însoțită de gânduri sumbre, încărcate negativ care devin treptat credința de bază a omului: toate rele și să se înrăutățească, este de așteptat nici o îmbunătățire, dar eu sunt un ratat complet care a pierdut această viață.

Apatie care însoțește depresia, dorința umană de a preda orice dificultăți și circumstanțe, fatalismul spiritual fac religiile tradiționale, în special ortodocșii se consideră acest păcat emoție, mult mai gravă decât alte păcate.

Descurajarea situației este de obicei tristețe, tristețe, stări emoționale care seamănă cu un val scurt. Această stare de spirit trece destul de repede.

Deznădăjduirea - experiența este adesea lungă. Emoția este legată de starea de epuizare a energiei, de lipsa de voință și de gândurile negative.

Cu cât se manifestă mai multă și mai adâncă plictisire, cu atât mai stabilă este o persoană neputincioasă, care este mai negativă.

Lucrează cu deznădejde. indiferent dacă are loc la sfatul unui psiholog sau independent - un proces care necesită timp și efort.

O persoană care suferă de deznădejde poate dori să se supună consultării psihologului pentru a elimina această condiție. Cu toate acestea, pasivitatea, ca un companion nemijlocit al deznădejdii, poate împiedica realizarea acestei dorințe.

În cazul în care o persoană care suferă de deznădejde a început să lucreze cu un psiholog cu experiență, eforturile sale de a elibera din această problemă va fi răsplătiți dacă el își va păstra persistente și de a găsi noi obiective în viață și semnificație: după rădăcina adâncă de tristețe - goliciune spirituală.

În timpul psihologul de consultare poate oferi o persoană o varietate de metode (mai precis, un set de metode) pentru a scăpa de tristețe - o schimbare de scenă, de călătorie, activitatea fizică (munca în paturi suburbane, educație fizică, sport, yoga), găsirea unui nou cerc de prieteni, hobby-uri noi, arte creative .

Și, desigur, practicile psihologice ale optimismului, autoreglementarea emoțională, gândirea pozitivă pe care un psiholog cu experiență îl poate oferi clientului său, care este predispus la depresie, va fi foarte important.

Am din când în când sunt clienți care se determină propria statutul lor „acru“, „fără speranță“, „lent“, „de-energizat“, „melancolie“, „tulbure“ (mi-am amintit unele dintre definițiile cele mai precise) și care nu știu cum schimbare de stat.

Metodele tradiționale de înlocuire a deznădejdii (alcool, prieteni-prieteni, divertisment) au funcționat foarte prost.

A trebuit să lucreze într-un mod nou: de a găsi sensul și scopul care a inspirat pe oameni să învețe psihopraktikam, ajută o persoană să agita lucrurile și simt un val de putere, mobiliza oamenii să-și exercite, sala de fitness, piscina, yoga, comutați la eforturile creative.

Toate acestea au dislocat treptat deznădăjduirea, deoarece vântul a dispersat norii.

Îmi amintesc că am lucrat cu un muzician o jumătate de an - prea mult în obiceiul acestei persoane de a plânge într-un sens literal și figurativ.

Dar soția sa tânără și foarte energică i-a făcut o condiție - sau va învăța să fie optimistă și să nu fie descurajată în nici un caz, inclusiv atunci când "o critică pentru cauză" sau o va părăsi.

Frica de a pierde o femeie iubită a făcut un om plicticos să se lupte cu natura lui.

El a învățat să zâmbească, să umple cu lumină interioară, să repete afirmațiile, să alerge dimineața, să termine toate eforturile până la sfârșit.

În plus, am avut câteva exerciții utile cu el, despre care inițial nu era pregătit, dar apoi a învățat la fel.

În primul rând, am stabilit un obiectiv - să nu arătăm această umilință oamenilor, să nu devenim atașați de această stare.

Apoi am vorbit despre înlocuirea sa internă și umplerea ulterioară a m cu calitatea direct opusă - bucuria.

Când o persoană a învățat din propria sa experiență că bucuria poate fi cultivată și susținută printr-o decizie internă, el a fost incredibil de surprins.

Încercați să mențineți o stare de echilibru vivacitate și să cultivați în voi calitățile de bucurie și optimism.

Acest lucru este posibil și real.

În acest caz, deznădejdea nu va distruge niciodată cuibul din sufletul tău.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: