11 modalități dovedite de a obține contacte cu clienții

11 modalități dovedite de a obține contacte cu clienții

Sa vedem adevarul amar in fata: 99% dintre vizitatorii site-ului tau nu vor face niciodata o comanda in timpul primei vizite! Pe comercianții de slogani, acești vizitatori sunt numiți clienți rece - potențiali clienți care caută doar informații și sugestii care le pot rezolva problema.







Odată ce ajungeți la site pentru prima dată, aceștia intră doar în prima fază a generării de clienți. Cei mai mulți dintre aceștia vor pleca acasă, pierzând astfel o mare parte din potențialii clienți.

Pot să-i întorc pe unii dintre vizitatori?

Bineînțeles, dacă ai avut grijă să-i contactezi. Sau, așa cum spune renumitul comerciant american Seth Godin, ați înscris permisiunea clientului să îl contacteze.

Cea mai eficientă modalitate de a face acest lucru este de a oferi un magnet de plumb.

Știu că roșiile vor zbura acum pentru mine pentru americanism, dar nu am venit cu o versiune mai bună a traducerii numelui acestui instrument. Și pentru a folosi sensul semantic al instrumentului - "mită" - sufletul nu minte 🙂

Ce este un magnet de plumb?

Lidmagnet este o ofertă gratuită în schimbul contactelor unui potențial client, care are valoare și importanță pentru el. Punctele cheie aici sunt valoare și importanță. Reacția emoțională a vizitatorului la magnetul de plumb ar trebui să fie după cum urmează: "Este într-adevăr liberă. Dă-mi curând! "

Observ adesea o greșeală când antreprenorii privesc site-ul meu și spun:

Problema este că magnetul de plumb nu trebuie să fie în format de cărți electronice. Mai degrabă, cărți electronice - acesta este doar unul dintre tipurile de magnet de plumb.

În funcție de sferă, puteți alege orice alt tip care vă convine. Certificatele pentru o reducere, cadouri suplimentare, consultări gratuite - și cu o duzină de idei pot deveni un excelent magnet de plumb.

Mai departe în articol, vă voi spune că,

  • cum să găsești o idee pentru un magnet de plumb,
  • cum să creați un magnet de mare conversie,
  • cum să alegeți formatul cel mai eficient al magnetului de plumb (vom analiza 11 exemple);
  • unde merită plasat un magnet de plumb,
  • cum să evitați erorile care afectează conversia magnetului de plumb.

De ce este eficient magnetul de plumb?

11 modalități dovedite de a obține contacte cu clienții

Să ne imaginăm situația.

Te-ai dus la mall pentru a te plimba și a te vedea noi blugi. Nu veți cumpăra nimic și doar doriți să vedeți ce modele sunt acum în magazine.

Tu du-te în primul magazin și să nu fi nevoie să meargă la bar cu blugi, ajunge la vânzătoarea, care începe imediat să te interogheze, ce blugi ai nevoie, ce model ar prefera și dacă dimensiunea de ajutor.

Marketingul conținutului: un ghid detaliat de implementare

De asemenea, un consultant de îngrijire vă va informa că în fiecare lună în magazin există promoții și vânzări și sunteți primii care învață despre ele.

Așezați semnătura în chestionar și lăsați proprietarul îndeplinit de certificat. O săptămână mai târziu primiți o scrisoare către cutia poștală că reducerile magazinului pe blugi -40% și acum este timpul să folosiți certificatul. Care va fi sfârșitul istoriei, cred că l-ați ghicit deja 🙂

O situație similară apare și în cazul vizitatorilor site-ului dvs.

Cumpara-l! Înscrieți-vă la newsletter! Sună-mă înapoi! Aceste apeluri la acțiune conduc doar la faptul că traficul frig curge departe de site-ul dvs. și pierdeți potențialii clienți.

În timp ce o ofertă gratuită valoroasă în schimbul de contacte va motiva un anumit procent din ei să rămână cu dvs. și să învețe mai multe despre produsele și serviciile dvs.

Material suplimentar

Principalul criteriu al unui magnet eficient de plumb

11 modalități dovedite de a obține contacte cu clienții






11 modalități dovedite de a obține contacte cu clienții

Odată ce am decis ca lidmagnit - destul de un instrument eficient pentru a obține contacte de pe ordinea de zi există doar o singură întrebare: cum să-l un valoros și de dorit să?

La urma urmei, valoarea este principalul criteriu pentru eficacitatea unui magnet de plumb. Dacă publicul dvs. țintă nu vede beneficii în sine, eficacitatea acestuia va fi redusă.

Formula ideală pentru crearea unui magnet eficient: trebuie să rezolvați cu ajutorul lui o problemă specială pentru un anumit public țintă.

În același timp, publicul țintă ar trebui să primească beneficii imediate!

  • Lucrați într-un magazin online - oferiți în schimb contactelor un certificat pentru o anumită sumă pentru achiziții.
  • Lucrați într-un mediu educațional - faceți o mică e-carte cu soluția uneia dintre cele mai presante probleme ale publicului dvs. țintă.
  • Vânzați un serviciu complex - oferiți o consultație gratuită sau un test drive.
Material suplimentar

Cele mai eficiente formate de magneți de plumb

Acum, să examinăm ce versiuni de magneți de plumb există și cum pot fi aplicate în diferite sfere. Văd fețele scepticii care cred că munca lidmagnity exclusiv în activitatea de învățământ 🙂 am împărțit lidmagnity 11 formate, printre care va fi capabil de a izola dorit pentru ei înșiși.

# 1 - Un set de instrumente / documente utile

11 modalități dovedite de a obține contacte cu clienții

Primul format este un set de instrumente utile. Ce poate fi?

De exemplu, ofer vizitatorilor site-ului 30 de instrumente de marketing, pe care le folosesc în fiecare zi.

Cine poate folosi un astfel de set de instrumente și ce?

Firmele de marketing și antreprenorii care doresc să învețe servicii dovedite, eficiente, în loc să ghicească, ce să folosească. Ei pot accesa cutia mea de instrumente, să văd ce folosesc. Pentru cei care au încredere în mine, va fi o recomandare valoroasă - ei pot profita de mecanismele dovedite cu adevărat eficiente.

Cel de-al doilea exemplu

Compania oferă servicii contabile sau juridice. În cazul lor, un set de instrumente poate fi un model de documente normative, un model pentru depunerea unui raport de venit la inspecția fiscală, diverse șabloane de contracte tipice. Astfel, aici nu vor fi atât de multe instrumente utile, câte un set de documente utile. Ce este important pentru publicul țintă.

# 2 - Specificații și cataloage

11 modalități dovedite de a obține contacte cu clienții

Al doilea format al LM este specificațiile și cataloagele. De obicei, acest lucru este folosit de magazinele de îmbrăcăminte online, diverse accesorii, jucării. Un exemplu remarcabil este IKEA: pot descărca un catalog pe site în schimbul unui abonament.

Pentru ce este?

Astfel, vedem un potențial client care este interesat în mod activ de produsele noastre. O persoană care nu este interesată de produsele noastre nu va descărca doar catalogul.

# 3 - Teste și sondaje

11 modalități dovedite de a obține contacte cu clienții

De exemplu, propoziția "Lăsați-vă e-mailul și vă vom trimite oferte exclusive" sună foarte vagă și neprospătătoare. Este puțin probabil că vizitatorii site-ului dvs. vor dori să își părăsească contactele.

Mai sus în exemple a fost un exemplu excelent de utilizare a avantajelor pe un banner cu un magnet de plumb: "Citește numărul ziarului unic al contribuabilului gratuit". Publicul țintă înțelege clar ce va primi.

# 2 - Apel la acțiune

Acesta este modul în care arată Digital Marketer.

11 modalități dovedite de a obține contacte cu clienții

  • cifrele - de exemplu, numărul de persoane care utilizează oferta sau numărul de abonați,
  • recenzii ale clienților reali,
  • recenzii ale experților, cunoscuți experți și lideri de opinie.

11 modalități dovedite de a obține contacte cu clienții

Cea mai obișnuită eroare la crearea unui magnet de plumb

Când creați un magnet de plumb, trebuie să vă amintiți întotdeauna valoarea sa. Puneți-vă în locul unui potențial client: ați da contactele dvs. în schimbul bonusului oferit? Vedeți o valoare în ea?

Întotdeauna recomand să faci un test mic:

Astfel, veți putea crea un lider de piață cât mai aproape posibil de nevoile pieței, care vor avea o conversie ridicată. Amintiți-vă: ceea ce vă place, nu vă va plăcea mereu piața (citiți - către potențialii clienți).

În loc de un cuvânt

Dacă nu utilizați deja magneți de plumb, vă îngustați pâlnia și pierdeți potențialii clienți. Magnetul de plumb este un instrument eficient pentru obținerea contactelor. Cu ajutorul acestuia puteți forma prima impresie pozitivă despre companie și produsele sale, segmentați clientul după interese și trageți-l în sistemul dvs. de vânzări.

În articol am descris cele 11 formate cele mai populare de plumb-uri și le-am spus ce zone de afaceri sunt potrivite pentru. Pentru a consolida informațiile, am pregătit pentru dvs. materiale suplimentare: un registru de lucru și o listă de verificare pentru crearea unui magnet de plumb cu conversie ridicată.

Le puteți descărca de la linkul de mai jos.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: