10 Motive pentru a instala cyanogenmod pe telefonul smartphone

  • Serghei Șamanov

Spune-mi ce firmware folosiți și vă voi spune cine sunteți. Pentru Android există doar un număr imens de firmware-uri personalizate, dar printre toate acestea, a apărut un adevărat lider - CyanogenMod. Dacă decideți să stabiliți un obicei, dar nu știți încă ce, atunci acesta este pentru dvs. Am adunat 10 motive principale pentru care ar trebui să acordați atenție creării companiei Cyanogen Inc.







Cea mai recentă versiune de Android

10 Motive pentru a instala cyanogenmod pe telefonul smartphone

10 Motive pentru a instala cyanogenmod pe telefonul smartphone

Actualizări frecvente

10 Motive pentru a instala cyanogenmod pe telefonul smartphone

10 Motive pentru a instala cyanogenmod pe telefonul smartphone

Drepturi superioare

10 Motive pentru a instala cyanogenmod pe telefonul smartphone

10 Motive pentru a instala cyanogenmod pe telefonul smartphone

Configurarea cheilor

10 Motive pentru a instala cyanogenmod pe telefonul smartphone

10 Motive pentru a instala cyanogenmod pe telefonul smartphone

10 Motive pentru a instala cyanogenmod pe telefonul smartphone

10 Motive pentru a instala cyanogenmod pe telefonul smartphone

Echipa cianogen oferă alegerea de o mulțime de aceste fonturi, icoane pachete, imagini de fundal pentru desktop, seturi de sunet, de încărcare animații și alte lucruri într-un magazin special. Există atât conținut plătit, cât și conținut gratuit.

10 Motive pentru a instala cyanogenmod pe telefonul smartphone

10 Motive pentru a instala cyanogenmod pe telefonul smartphone

Nu există programe de la producător

Să fim sinceri, în majoritatea cazurilor programele pre-programate și uneori chiar jocurile - thrash. Există, desigur, excepții, dar aceasta este o raritate. Nu le puteți elimina întotdeauna cu ajutorul instrumentelor standard Android. Desigur, „junk“, în firmware-ul unui astfel de plan - nu este un motiv să renunțe la tot și instala firmware-ul personalizat, dar dacă luăm situația cu CyaonogenMod, după primul termen nu va găsi un program care va fi adăugat în cazul „Ce se întâmplă dacă o dată pe cineva va veni la îndemână. " Numai cele mai utile: programele Google, camera, manager de fișiere, galerie, calculator și așa mai departe. Nu există nimic care m-am uitat și a crezut că, „Dar e aici, desigur, prea mult, pe care doriți să-l ștergeți.“







Instrumente pentru dezvoltatori

Desigur, puteți obține accesul la instrumentele de dezvoltare în firmware-ul convențional. Pentru a face acest lucru, aveți nevoie de o mulțime - faceți clic de șapte ori pe linia "Număr de asamblare" și în setările generale va fi un nou element "Pentru dezvoltatori". Dar, în CyanogenMod aceste dezvoltatori de instrumente chiar mai mult. Interesant că nu va fi totul, ci, cum se spune, un pic, dar frumos.

10 Motive pentru a instala cyanogenmod pe telefonul smartphone

10 Motive pentru a instala cyanogenmod pe telefonul smartphone

Respect pentru compania geek

În ciuda ceea ce apare după instalarea CyanogenMod ca Android gol (acest lucru, de altfel, este un alt plus în trezoreria de cianogen), dezvoltatorii au oferit o serie de caracteristici interesante care fac viața mai ușoară. De exemplu, puteți regla luminozitatea simpla glisare a unui bar de stare de dublu tapom pe acest foarte statut-bar puteți bloca ecranul (am aici pe LG G2 toate butoanele din spate, astfel încât ultima tweak facilitează în mare măsură de viață).

10 Motive pentru a instala cyanogenmod pe telefonul smartphone

10 Motive pentru a instala cyanogenmod pe telefonul smartphone

Cauzele 11-16, în opinia mea, sunt mai importante decât unele dintre cele de mai sus:

1. Îmbunătățirea notificării led în comparație cu orice firmware stoc. Această notificare, chiar și cu kernelul de stoc, poate fi configurată flexibil.

3. Aproape toate modurile care pot fi găsite pe xda conțin versiuni pentru cm. Inclusiv cu instalatorul Aroma.

4. viteza. Inclusiv viteza încărcării sistemului.

5. Gestionarea reciclării memoriei. Chiar și Androidul "gol" de pe același Nexus 4 sau 5 blochează RAM uneori mai înspăimântător.

6. Setări flexibile de afișare. LiveDisplay, etc.

Toate acestea, în opinia mea, uneori mai importante decât unele dintre punctele enumerate în articol. Exact mai important decât "statutul".

P.S. Serghei, o eroare în primul cuvânt. Nu "spune", dar "spune" este evident. )

10 Motive pentru a instala cyanogenmod pe telefonul smartphone
2

La mine o întrebare Dacă aș pune cm12 pe htc un m8 ce va fi cu un sunet?

10 Motive pentru a instala cyanogenmod pe telefonul smartphone
3

Andrei MoskaletsSergey Shamanov, Furiously plyusuyu. Deși un geek normal, care pune sistemul nu de dragul butoanelor și așa mai departe între gospodinele locale.

5

a stat mult timp pe Cyvanogen și a recomandat-o tuturor. dar apoi m-am hotarat sa incerc de obiceiul meu Nout3 care se bazeaza pe firmware-ul meu nativ si mi-am dat seama ca nu voi mai reveni la Cyuanogen. Există foarte puține motive

1. Firmware-ul, deși acestea ies aproape în fiecare zi, dar stabilitatea lor lasă mult de dorit. de exemplu, un mesaj ca "în aplicația Setări sa prăbușit și a fost oprit" apare mereu. unele aplicații nu funcționează bine, cu unele aplicații buggy, firmware actualizat și alte bug-uri.

2. Durata de viață a bateriei pe cianogen este mai mică. ciudat, pentru că totul este tăiat și nu este nimic de prisos, ci ca urmare a Nout3 mele pe baza personalizate proshvke pe firmware-ul de funcționare nativ, probabil, 20-30% mai mult.

3. foarte scurt de camera Samsung de pe cianogen. Sosirea aparatului foto de către Samsung are o grămadă de funcții suplimentare, iar cea ciano-genică este foarte primitivă.

4. Nu am jetoanele asociate stiloului

5. setările tsyanogenskih sunt mai sărace decât Samsun. Încă televiziunea samsunga a implementat o mulțime de funcționalități suplimentare. Sunt de acord că sunt multe lucruri inutile, dar există și lucruri destul de necesare, de exemplu caracteristici privind gestionarea unei singure mână

Singurul lucru pe care mi-l lipsește tsyanogene-ul este interfața, pentru că tachvis-ul devine mai bine, dar omul mic din contacte face ca ochiul să tremure =)

1) Lipsa funcționalității de bază din cutie. De exemplu, QuickRemote (telecomanda IR), gesturi (ridicarea tubului când este pusă la ureche), etc. Majoritatea într-un fel sau altul decid să caute moduri necesare pe forumuri, dar totuși un minus.

2) Camera din cyan pierde puternic stocul. De asemenea, este rezolvată prin instalarea modurilor. Apropo, camera a fost foarte accelerată și îmbunătățită în ultima actualizare oficială (lucrați sub iluminare insuficientă). Această modă nu este încă disponibilă.

3) Problema cu vocea în Skype, Viber și alții. Folosirea în această formă este imposibilă. Există tot felul de semi-fixe, dar trebuie să fie puse de fiecare dată după fiecare actualizare. Problema a existat mult timp și nu a fost rezolvată temeinic.

4) Nucleele pentru Lolipop au fost explicative (în lipsa celor oficiale până în prezent), ceea ce a însemnat multe probleme minore. Acest lucru și zboruri de aplicații (pe care nu am niciodată pe alte firmware), inexplicabile baterii zhor periodic și alte "plăceri". Se repară ceva, se adaugă ceva nou cu actualizări.

5) Același lucru se aplică și bug-urilor inerente SM. Se repară ceva, ceva este rupt. Proces constant, și apoi aici și acolo, cu ceva mic, dar neplăcut, întâlniți.

Prefer ca totul din firmware să funcționeze fără nici o rezervă, așa că pe LG G2, folosesc scurgerea sau modurile de scurgere. Stocul aici este bun și stabil. De ce nu spun despre unele dintre dispozitivele lor anterioare, în cazul în care am pus, de asemenea, CM, dar nu „pentru statutul printre prietenii tocilari“, dar pentru cea mai bună performanță sau Android mai mare

Personal pentru mine, nimic special nu este surprinzător, doar un chip cu o rădăcină utilă.

38

Si eu nu prea inteleg fractiunea acestui producator de software.

În ceea ce îmi amintesc, în G2 și pe firmware-ul nativ, lucrări cu dublă apăsare.

Și în Cyanogenmode mi-a plăcut foarte mult comutarea melodiilor prin menținerea rocker-ului de volum. Dar cel mai important lucru este viteza îmbunătățită a muncii vechiului și ultra-bugetului Samsung Galaxy Gio: fără tachvis, trecerea de la 2.3 la 4.3, numai software-ul cel mai necesar.

Spuneți-mi, dar cum rămâne viața bateriei pe acest dispozitiv după ce ați instalat Cyanogenmod? Vreau să încerc să pun Cyanogenmode pe aproape același vechi Samsung Galaxy Star Plus, dar toată lumea se teme că acumulatorul este descărcat de mai multe ori.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: