10 "lucruri spirituale" care sunt un nonsens complet - psi-factor

La începutul anilor '80 ai secolului trecut psihologul John Welwood a inventat termenul de „blocaj spiritual“ pentru a se referi la utilizarea unor practici și credințe spirituale pentru a evita sentimentele incomode, Unforgiven infracțiuni și nevoile emoționale și psihologice majore.







CELE MAI BUNE DE ORICE BLOCARE SPIRITUALĂ SUNT DE ÎNȚELEGERE PE EXEMPLE. Mai jos, unii dintre ei.

1. Participarea la activități "spirituale" pentru a se simți superior celorlalți.

Aceasta este probabil una dintre cele mai comune aspecte umbrite ale spiritualității și este nevoie de multe forme. Unii oameni se simt superioară deoarece au citit Alan Watts. Sau merg la muncă pe o motocicletă. Sau nu vă uitați la televizor. Sau mâncați alimente vegetariene. Sau folosesc feluri de cristal. Sau vizitați templele. Sau faceți yoga sau meditație. Sau lua psihedelica.

Rețineți că nu vorbesc despre beneficiile acestor acțiuni. Îl iubesc pe Alan Watts și cred că meditația este destul de utilă. Vorbesc despre posibilitatea alarmantă de a transforma cu ușurință ideile dvs. spirituale într-o capcană a eului, despre convingerea că sunteți mult mai bine și mai luminat decât toate celelalte "oi", pentru că faceți toate aceste lucruri reci. În cele din urmă, această atitudine față de "spiritualitate" nu este mai bună decât să crezi că ești mai bine decât restul, pentru că ești un democrat sau un fan al "Lakers". Această disfuncție suprimă de fapt adevărata spiritualitate, forțându-ne să ne concentrăm asupra realizării superiorității față de ceilalți oameni, în loc să dezvoltăm un sentiment de legătură cu cosmosul și un sentiment de admirație poetică pentru măreția înălțată a ființei.

2. Folosirea "spiritualității" ca scuză pentru a nu fi capabilă să-și asume responsabilitatea pentru acțiunile sale.

Esența acestui punct este că anumite mantre spirituale sunt foarte ușor de transformat în justificări pentru iresponsabilitatea și lipsa de fiabilitate a acestora.

Spun doar că, dacă sunteți în mod constant cu întârziere pentru o întâlnire, dacă vă neglijați de multe ori relațiile lor personale, și colegii de cameră nu se poate baza pe faptul că va plăti chiria, poate fi necesar să se oprească spunându-le „orice om nici nu a fost, realitatea este, în orice caz, o iluzie "și începe să devină un om pe care alții se pot baza.

În mod similar, surprinzător de ușor să ne amăgim cu gândul că de fiecare dată când cineva are o problemă cu comportamentul dumneavoastră, datorită faptului că omul „nu a respectat adevarul“ și că „pur și simplu nevoie să crească spiritual.“ Este mult mai greu să recunoaștem momentele în care acționăm imprudent, egoist sau neglijent și provocăm suferința altora. Este mult mai greu să recunoaștem că suntem prea departe de a fi perfecți și că creșterea și învățarea sunt procese nesfârșite.

3. Adoptarea de noi hobby-uri, interese și credințe pur și simplu pentru că acestea sunt cele mai recente tendințe "spirituale".

Ființele umane doresc să se potrivească undeva. Toți avem o nevoie puternică pentru un sentiment de apartenență. Și pentru a răspunde acestei nevoi, creăm grupuri de toate felurile. Spiritualitatea este una dintre sferele de interes în care oamenii creează tot felul de grupuri. Potențial acest lucru este un lucru minunat,
dar are și o parte umbroasă.

Pentru mulți oameni, "spiritualitatea" nu este nimic mai mult decât un lucru la modă, care, pare, este îndrăgit de mulți oameni. Acești oameni dețin de ideea de a urmări cele mai recente tendințe spirituale, astfel încât acestea să înceapă să practice yoga poarte articole la modă „New Age“, du-te la festivaluri de muzică, să bea ayahuasca și așa mai departe, și ei spun ei înșiși că le face „spiritual“. Acești "oameni de partid spiritual" dezvăluie semnificația căutării, contemplației, experienței și realizării spirituale adevărate. Ei, de asemenea, din experiența mea, caută să fie oameni "spirituali" care folosesc "spiritualitatea" ca un motiv pentru a te simți superior celorlalți.

4. Condamnarea celorlalți pentru manifestarea furiei sau a altor emoții puternice, chiar dacă este necesar.

Acesta este unul dintre primele modele de comportament pe care le-am observat în mine după ce am cunoscut blocajele spirituale. Mi-am dat seama că, atunci când oamenii erau nefericiți sau supărați de mine, răspunsul meu era expresia "Furia nu rezolvă nimic" sau "simt că vom avea mai puține probleme dacă ne vom liniști". Pe plan intern, am condamnat în tăcere o altă persoană, gândindu-mă că "dacă el ar fi fost mai luminat, am putea evita această dramă". În multe situații, acesta a fost modul meu de a evita problemele grave care trebuiau rezolvate.

Când începeți să fiți interesat de spiritualitate, vă puteți întâlni mai întâi un citat: "Constrângerea mâniei este ca și cum ați apuca cărbunele călduțe, cu intenția de a le face rău altora; pe termen lung, ai ars. "

Acest citat este, de obicei, atribuit în mod greșit lui Buddha, deși, de fapt, este o parafrazare a declarației făcute de Buddhaghosha în secolul al V-lea. Sensul ascuns al acestui citat este că nu ar trebui să restrângem furia; trebuie să o simțim, să o exercităm dacă este necesar și apoi să-i dăm o cale de ieșire. Cu toate acestea, o persoană obișnuită poate foarte ușor să presupună că acest lucru înseamnă că furia, sub orice formă, este un semn al unei persoane nerezonabile, spirituale. Acest lucru nu este adevărat. Furia este o emoție naturală umană și un răspuns complet justificat în multe situații. Adesea mânia este un indicator al existenței unor probleme grave care trebuie rezolvate în ele însele sau în relațiile lor.

În mod ironic, mulți oameni spirituali suprimau toate emoțiile "spirituale" și ridicau în mod artificial astfel de emoții și trăsături "spirituale", precum compasiunea, bunătatea și controlul de sine. Acest lucru duce la lipsă de personalitate. Te străduiești să te reprezinți în mod constant ca o persoană liniștită, blândă, bună și veșnic pașnică și, în final, să începi să te uiți și să te simți ca un mincinos.

5. Folosirea "spiritualității" ca scuză pentru consumul excesiv de droguri.

Mulți oameni, inclusiv mine, cred că psihedelica poate provoca experiențe mistice și poate întări spiritualitatea (seculară). Toate acestea sunt bune și frumoase, dar unii oameni merg prea departe și folosesc această idee pentru a raționaliza abuzul de droguri și închide ochii spre partea întunecată a diferitelor substanțe.







În cele mai extreme cazuri, oamenii "spirituali" ajung la fumatul marijuana în timpul orelor de lucru, recepția prea frecventă sau inadecvată a psihedelicii și negarea completă a impactului negativ al acestor substanțe. Acum, reprezentanții comunității HighExistence au un obicei de a folosi psihedelica, dar hai să fim cinstiți: psihedelica, inclusiv marijuana, au o anumită parte întunecată. Dacă sunteți iresponsabili sau doar ghinioni, psihicele mai puternice, cum ar fi LSD sau psilocibina, pot provoca traume cu experiențe negative pe termen lung. Și marijuana, un psihedelic slab, este un drog care creează obiceiuri care vă vor bloca în liniște mintea și vă vor distruge motivația dacă o veți folosi prea des. Respectați aceste substanțe și folosiți-le cu înțelepciune.

6. Oferirea sensului excesiv al "pozitivității" pentru a evita rezolvarea problemelor din viața cuiva și din lume.

În timp ce, fără îndoială, există un avantaj în cultivarea de recunoștință pentru multele miracole ale existenței umane, mișcarea pare să fie lipsește ceva important: partea intunecata a vietii nu dispar doar pentru că acestea sunt ignorate. De fapt, multe probleme în viața personală și la scară globală par să se agraveze sau să devină mai complicate atunci când sunt ignorate. În mod similar, se pare absurd să ofere dependentul sintagma „Gândește pozitiv!“ Ca o soluție la problema lui, este absurd să credem că gândirea pozitivă oferă nici o soluție la aceste probleme globale majore precum schimbările climatice, sărăcia, agricultura de valoare înaltă și amenințărilor la adresa existenței .

Acest lucru nu înseamnă că trebuie să luăm probleme umane pe umeri și să ne simțim răi tot timpul din cauza lor. Este bine să recunoaștem și să ne simțim optimist cu privire la faptul că în multe aspecte importante lumea devine mai bună. Cu toate acestea, trebuie să echilibrăm acest optimism cu o dorință de a răspunde unor probleme reale în viața noastră personală, în comunitățile noastre și în lumea noastră.

7. Suprimarea emoțiilor neplăcute care nu se încadrează în interpretarea voastră a "spiritualului".

Am intrat în această problemă când m-am dus să muncesc un an ca profesor în Coreea de Sud. Am crezut că am dezvoltat un calm senin, a predicat capacitatea de Lao Tzu pur și simplu „lăsa lucrurile să ia cursul lor“ și float ca flotorul se ridică și cade pe valurile destinului.

Apoi am experimentat un șoc cultural, o singurătate copleșitoare și o dorință puternică pentru patria mea și trebuia să-mi recunosc că încă nu l-am primit pe buddhistul Zen. Sau, cel mai probabil, trebuia să-mi dau seama că "a merge cu fluxul" și a lua tot ce se întâmplă este întotdeauna util, dar că uneori va însemna acceptarea sentimentului unei mormane proaste de rahat.

Este ușor să ne înșelăm cu gândul că spiritualitatea va face viața ca un infinit plutitor în nor, dar în practică nu este așa. Viața este încă plină de suferință și, pentru a crește într-adevăr și a învăța din experiența noastră, trebuie să fim cinstiți cu sine în sentimentele noastre și să le oferim libertate totală. În cazul meu, dorința de a practica budismul Zen, "mergeți cu fluxul" și proiectați o imagine a păcii interioare asupra mea și a altora, ma împiedicat să văd adevărul diferitelor situații și impresii și să-i asum responsabilitatea.

8. Sentimentul profund dezgust și ura de sine când se confruntă cu partea umbrei.

Când am aflat despre blocarea spirituală, am observat că este destul de rapid. Am văzut că prezentarea mea narcisistă ca persoană inteligentă care a ajuns la stadiile "superioare" ale conștiinței a provocat un grad ridicol de disonanță cognitivă. Am judecat amar și m-am simțit colosal, suprimând vina pentru orice decizii mai puțin decît cele virtuoase.

Când începeți să fiți interesat de spiritualitate, este ușor să idealizați oameni precum Buddha sau Dalai Lama și considerați-i ca ființe umane perfecte, care acționează întotdeauna cu conștiință și compasiune deplină. În realitate, acest lucru nu este aproape întotdeauna cazul. Chiar dacă este adevărat că unii oameni ajung la un nivel de conștiință în care apără "acțiunea potrivită" în toate circumstanțele, trebuie să recunoaștem că aceasta este o mulțime de foarte puțini. Eu personal suspectez că acest lucru nu există.

De fapt, suntem cu toții oameni predispuși la erori și toți vom face greșeli. Situația este împotriva noastră. Este aproape imposibil să trăiești
chiar și câteva zile de viață adultă fără a face câteva greșeli, chiar mici. De-a lungul anilor vor exista greșeli grave. Se întâmplă tuturor și este normal. Adio pentru tine. Tot ce puteți face este să învățați din greșelile dvs. și să încercați să faceți mai mult în viitor.

Paradoxal, se pare că lecția spirituală a iertării de sine poate fi deosebit de dificilă pentru oamenii care sunt interesați de spiritualitate. Învățăturile spirituale vă pot oferi idealuri extrem de ridicate, provocând un sentiment de mare vină și ura de sine, dacă nu puteți trăi conform cu acestea. Acesta este motivul principal al obiceiului pe scară largă în rândul oamenilor spirituali de a evita responsabilitatea - ca o recunoaștere onestă a neajunsurilor lor ar fi prea dureroasă. În mod paradoxal, trebuie să ne recunoaștem cu sinceritate greșelile noastre pentru a învăța de la ei și pentru a deveni mai conștiente și compasiune pentru noi înșine. Doar nu uitați un lucru: sunteți doar o persoană. Este normal să fie greșit. Într-adevăr, acest lucru este normal. Dar recunoașteți-vă în greșelile voastre și învățați de la ei.

9. Intrarea în situații neplăcute din cauza toleranței excesive și a refuzului de a înțelege oamenii.

Sunt eu, 100%. Pentru o lungă perioadă de timp am fost foarte serios în legătură cu ideea că toată lumea merită compasiune și bunătate. Sunt de acord cu această idee astăzi, dar mi-am dat seama că există multe situații în care alte considerente ar trebui să suprime temporar dorința mea de a trata pe toți ceilalți cu compasiune.

În multe țări străine, m-am trezit în situații potențial periculoase pentru viața mea, pentru că eram prea înduioșător cu oameni pe care nu prea știam sau prea amabili cu oameni în care ar fi trebuit să recunosc personalități suspecte. Din fericire, nu am fost rănit în nici una din aceste situații, dar am fost jefuit și amăgit de mai multe ori. În fiecare caz, am vrut să cred că oamenii cu care am vorbit au fost buni la inimă și că ar fi buni cu mine dacă i-aș fi tratat în același fel. Acest mod de gândire a fost foarte naiv și încă mai încerc să schimb și să înțeleg că, în anumite circumstanțe, nu poți fi amabil.

Adevărul este că, deși poți fi izolat de asta, lupta pentru supraviețuire este încă reală pentru un număr foarte mare de oameni de pe această planetă. Mulți oameni au crescut în sărăcie, înconjurați de crime și au învățat că singura modalitate de a supraviețui este de a vâna pe cei slabi. Majoritatea oamenilor din întreaga lume nu par a avea această mentalitate, dar dacă vă aflați într-un oraș sau țară în care sărăcia este un fenomen destul de răspândit, trebuie să luați măsuri de precauție, inclusiv:

1. Nu umblați nicăieri după întuneric;

2. Stați departe de locurile neocupate;

3. Nu te opri să vorbești cu oameni care încearcă să-ți vândă ceva;

4. să diferențieze oamenii; vă convingeți că este normal să aveți încredere într-un mecanism foarte dezvoltat pentru identificarea creierului atunci când vă spune că cineva arată ca un dependent de droguri, ca un nebun, ca o persoană nesăbuită sau periculoasă.

10. Încredere puternică în corectitudinea diferitelor ocupații "spirituale", cu ignorarea totală a științei.

În multe comunități spirituale există o orientare anti-științifică destul de puternică și consider că este o rușine. Mi se pare că mulți oameni spirituali încep să fie ostili la știință, deoarece anumite credințe și activități pe care le consideră utile sunt considerate neconfirmate sau pseudoscientific în lumea științifică. Dacă credința sau ocupația este neconfirmată sau pseudoscientifică, înseamnă că nu am reușit încă să-i confirmăm utilitatea printr-o serie de experimente în laborator. Aceasta nu înseamnă că nu este adevărat sau util.

Metoda științifică este unul dintre cele mai bune instrumente pe care le folosim pentru a înțelege mecanismele universului previzibil; el ne-a permis să descoperim întregul adevăr despre evoluția biologică, să observăm departe de cosmos, la zeci de cazuri pentru a extinde viața omului și a mers pe Lună, printre altele. O respingere totală a acesteia înseamnă pierderea uneia dintre cele mai puternice lupă pentru înțelegerea realității.

Navigare după înregistrări







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: